Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

cha,cha. Hodinu čekání asi 30 snímků a z toho použitelné tři čtyři.Někde nebylo nic (mršky nechtěly pózovat) někde jen čmouha (jako flek na čmelíně) . Jak vidět tak to funguje. :)
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

pro josef569. Odchytal jsem jich u Rolavy hodně. Zkoušel jsem zemní a skalní možná i nějaký jiný. Usadily se jen dvě skalní ve čmelínech a manželka viděla zemního, kterého máme u kůlny ve dřevě a to musím vysledovat.
Já ho viděl jen mizet mezi dřevy.
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Ahoj, dělnice rolního už pracují. Bála jsem se, jak zvládnou klapku, ale na to, jak jsou malí, jsou šikovní. Zvládají to líp než první dělnice od zemního.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Já stále čekám na první výlet dělnic. Královna pravidelně vylétá a v její nepřítomnosti jsem nakoukl do čmelína. Pohyb tam neni žádný. Připadá mi to, že si ta "potvora" z mého čmelínu jen udělala noclehárnu. :lol:
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Chce to trpělivost ;) .Pokud létá tak intenzivně buduje, nebo již krmí larvy a tak se brzy dočkáš. Já jsem objevil další čmeláčí matku v další hromadě dřeva. Její pohyb je zatím s malou frekvencí tak je těžko
zjistit o který druh jde. Musím počkat až se objeví dělnice ;) .Takže zatím vidíme na zahradě 2x zemní ve čmelínech a 2x neidentifikované v uloženém dřevě :D
Stále musíme čekat na druhou generaci v malém čmelíně jestli bude větší než první generace. Pokud bude stejná zůstává to otázkou.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj,

tak jsem opět přišel o čmeláčí rodinu čmeláka rolního po první generaci dělnic, stejným způsobem jako minulý rok u čmeláka zemního. Pravděpodobně otrava (pesticidy), ale nejsem si jistý. Pokud máte někdo nějaké podobné zkušenosti, budu rád, pokud je sem napíšete. Zbytek čmeláků bych rád odnesl asi do laboratoře, jestli se nepovede zjistit skutečná příčina zániku.

Tak to vypadá zanikající hnízdo bombus terrestris z roku 2014.
https://www.youtube.com/watch?v=5K5Bv2HUO34

Máte někdo podobnou zkušenost?
janab
Příspěvky: 1
Registrován: ned 24. kvě 2015 15:34:07

Dobrý den,
svůj první čmelín jsem si pořídila teprve tento týden, myslíte si,že je už pozdě na usazení čmeláčí matky??? Jsem z vysočiny...
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Tomáš : To je mi líto. Je podivné, že již to je druhý rok. Napadlo mě, zda není v blízkém okolí stálý zdroj chemikálií /sklady, překladiště/, kam se čmeláci mohou dostat.Pak také zda to není přímo ve čmelíně/nevhodný nátěr/. Více ale určitě napoví laboratoř.

Já jsem se také dočkal. V sobotu ráno se objevila malá dělnici. Otvírání klapky zvládá dobře. Měl jsem z toho radost, ale je tu zase to ale. Celý den jsem tomu dnes věnoval a vypadá to opravdu jenom na jednu. Nestalo se, aby opakovaně za sebou přilétly či odlétly dvě dělnice. Pravidelnou /bohatou/ snůšku provádí jedna dělnice a královna. Je možné, že se mohou první dělnice líhnout několik dnů ?
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Janab: Sance na osazeni cmelinu v tomto období jsou velmi male. Hledajici matky, které by se daly chytit a vpustit do cmelinu prakticky neletaji tim padem myslim, ze nejspíše az za rok.


Tomási a co je v okoli za pole, plodiny? nestrikali nahodou nejake v okoli prave v tuto dobu? Je to skoda pozorovat takto zanik když uz se to všechno hezky rozjizdelo.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj,

mám tu jeden tip na řepku, která je asi 500m od čmelína. Je to jak následující video napovídá "žlutá smrt" asi i pro čmeláky. :(

https://www.stream.cz/adost/10003558-zluta-smrt
Odpovědět