Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Je to spíše následek "olétanosti" životnost dělniček není neomezená a tak mají časem křídla roztřepená atp. mnohdy už pak nevylétávají a pracují jen uvnitř. Je to bohužel známka toho, že se blíži konec jejich života.
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

Zdar.
Tak jsem o víkendu obsadil další čmelín. Při štípání dříví které jsme přivezli z lesa jsem narazil na hnízdo. Až když jsem špalek rozsekl.
Hnízdo jsem vrátil do špalku a nechal je uklidnit. V noci za pomoci červeného světla ( z auta) jsem je pak přestěhoval. Už fungujou i s klapkou.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Zdravím všechny.Přibližně před 14 dny se mi objevily první královny. Poslední dobou se však aktivita čmeláků značně snížila. Dnes večer jsem se do čmelína podíval a vypadá to, že je v něm jen pár dělnic a jedna mladá matka. Je možně, že již nová generace matek opustila čmelín? Není to nějak brzo? Jinak hnízdo vypadá dobře, nenašel jsem žádný problém.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

U mě samičky Zemních čmeláků se vylíhli už téměř před měsícem a půl. Postupně výlétaly a sem tam se vracily ovšem teď už se nevracejí prakticky žádné hnízdo je u konce. Včera jsem ho zrušil.

Ovšem v úlu s čmeláky Skalními to žije zatím naplno, stále dostatečné množství dělnic a nyní jsem pozoroval i samečky (mají takovou žlutou šošolku na hlavě)

Ve třetím čmelínu s čmeláky rolními stále stejný stav dílo hezké, počet čmeláků spíše malý, a nové samičky jsem nepozoroval.
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Tak jak vám čmeláci přežili tyhle dny horka?
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Zdravim všechny přítomné. Měl bych dotaz k životu čmeláků. U mě čmeláci zemní opustili čmelín počátkem srpna a již se nevrací, kromě jednoho, který snad tam chce přezimovat. Na zahradě však zaznamenávám stále velký výskyt čmeláků na slunečnicich. Zajímalo by mne, zda po opuštění úlu se mladé matky rovnou zahrabají, nebo ještě se dokrmují několik týdnů, aniž by se vracely do čmelína.Díky za odpověď.
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Zdravíme všechny amatérské chovatele. Sezona je pryč, čmeláci také a tak můžeme hodnotit. Měli jsme SKALNÍ /dva čmelíny/. Bylo pro nás mírné zklamání, že na zahradě se skoro vůbec nevyskytovali, po opuštění čmelína zahradu opouštěli
a tak nám dělali radost ZEMNÍ kteří se na zahradě hojně vyskytovali. Co se našim nelíbilo nevíme, snad že nemáme na zahradě skálu :) .Hnízda nebyla nijak veliká, soudím podle frekvence létání. V polovině srpna skončil jakýkoliv pohyb v obou
čmelínech. Předesílám, že klapku jsme nepoužili. Nebyli vidět žádní pačmeláci, kteří by škodili hnízdu a ani žádný zavíječ se neobjevil což bylo knstatováno při konečné kontrole čmelínů. Jediné co mne zarazilo, že v konečné fázi byly mlaďušky
čím dále menší. Myslíme , že částečně to bylo způsobeno horkem a nedostatkem krmení. Ovšem ještě v minulém týdnu byli ojediněle vidět jednotlivci čmeláka ZEMNÍHO. Tak se budeme vzdělávat a uvidíme příští rok.Zdravíme Z + S. :) ;)
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Ahoj všem, také bych ráda zhodnotila sezónu. Měla jsem dva čmelíny, v jednom čmeláky zemní, ty skončili první, už někdy v červenci. Nevím proč, všimla jsem si potyček před čmelínem, v hnízdě jsem našla spoustu malých čmeláčků. Ve druhém čmelíně byli čmeláci rolní, ti fungovali déle, ale taky to zabalili brzo, v hnízdě jsem našla jen mrtvou královnu. No a třetí čmeláčí rodinu jsem měla v kompostéru a ta funguje stále! Jsou tam čmeláci rolní. Tak nevím, jestli příští sezónu budu ještě zkoušet. Očividně nejsem schopná zhotovit čmelákům vyhovující podmínky a nejlépe se o sebe postarají sami.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Sezona 2015 u mě osídleny 3 čmelíny:
1.) Luxusní čmelín z 3,5cm dubových prken a opatřen ochranou klapkou a větrací pastí, výstelka z hnízda od sýkorek (využívám vybrané výstelky od sýkorek ze svých budek, které na podzim čistím) s kombinací obvazové vaty ze 100% bavlny (lékárna) a suchého mechu vyhrabaného z trávy. Osídlen čmelákem zemním. Konec hnízda už v 08/2015 spíše konec měsíce 07/2015. Vyvedli velké množství samiček. Hnízdo s obrovskou vnitřní vlhkostí zajistilo dokonalou destrukci dubového čmelínu (totální zkroucení fošen) i přes větrání dvěmi otvory (průměr 30mm) se síťkou. V konečné fázi zániku hnízda už bylo uvnitř velké množství housenek zavíječe.

2.) Čmelín z vodovzdorné překližky tl. stěn 2cm, opatřen ochranou klapkou a větrací pastí, výstelka z obvazové vaty ze 100% bavlny (lékárna) a suchého mechu vyhrabaného z trávy. Osídlen čmelákem Skalním zánik hnízda konec měsíce 08/2015 samičky vyvedeny vlhkost v hnízdě také vysoká. Čmelín z vodovzdorné překližky provozován již druhou sezónu bez následků. V konečné fázi také velké množství housenek zavíječe.

3.) Čmelín z vodovzdorné překližky tl. stěn 2cm, opatřen ochranou klapkou a větrací pastí, výstelka z obvazové vaty ze 100% bavlny (lékárna) a suchého mechu vyhrabaného z trávy. Pravděpodobně osídlen čmelákem Rolním, ale jistý si nejsem. Šlo u mírumilovný druh malého vzrůstu, některé dělničky byly skoro k nerozeznání od včel a byly i mnohdy menší. Hnízdo zániklo až přelom měsíce 09/2015-10/2015. Po celou dobu bylo hnízdo ve čmelínu čisté bez vlhkosti. A do konce trvání kolonie bez náznaku po parazitech a zavíječi.

Těším se na další sezónu, budu konstruovat nový čmelín německého typu (větší dřevěný základ do kterého půjde kartonová krabice s dírkami a větranou mezivrstvou).
Dalibor
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. úno 2015 14:14:34

Ahoj, jsem celkem překvapený, že zavíječ překonal klapku u obou čmelínu jak je to možné? A o jaký německý čmelín se jedná? Děkuji, Dalibor
Odpovědět