Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Tak jsem dnes pozoroval česno a konečně jsem se dočkal matek. Celkem byly čtyři. Jedna bohužel nelétala snažil jsem se jí pomoci, ale později jsem ji viděl usmaženou na betoně. Také jsem pozoroval, že jedna dělnice během hodiny odnesla pět larev!!!! Byla to jedna a ta samá, protože vždy při odletu letěla stejným směrem pryč. Tak mě napadlo, nemám ji zneškodnit ? :?: Stejně je mi divné proč to dělají ve vlastní kolonii.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Určitě je velmi nevhodné jakékoliv dělnice likvidovat, protože se jedná o přirozený vývoj čmeláčí rodiny. Dle jednoho z nejzkušenějších chovatelů čmeláků v České republice pana Miroslava Shuchla se jedná o takzvaný "bod zvratu", kdy po určité době přestává v čmeláčí rodině dominance královny nad dělnicemi a nejsilnější dělnice se začnou pokoušet o převzetí nadvlády v hnízdě. Důvodem je prý zrání jejich vaječníků. Chování těchto dělnic je přirozené a proto bych se nepokoušel nějak zasahovat. Druhá možnost je, že dělnice z hnízda jen odnášejí již mrtvé larvy.
otas
Příspěvky: 13
Registrován: ned 29. bře 2015 17:26:03
Bydliště: BRNO

Myslím, že larvy které odnášejí dělnice jsou mrtvé nebo vypadené z voskového obalu - při tom teple se není čemu divit.
Dělnice spíš požírají matce vajíčka, než by vynášely larvy.
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Mám možná hloupý dotaz, ale jak se pozná matka čmeláka? Že je výrazně větší než dělnice a jasněji zbarvená? To je jediný rozlišovací znak? Stalo se mi to stejný jako Karlovi, našla jsem larvy čmeláků, které asi vynesly dělnice z hnízda, potom jsem viděla velikostně rozdílné čmeláky (viz video) před klapkou, od té chvíle pohyb u klapky výrazně ustal.
Je větší čmelák u klapky na videu mladá matka nebo je to jen větší dělnice? Díky za odpověď nebo za názor.

https://www.youtube.com/watch?v=bV49a-RpAVo

https://www.youtube.com/watch?v=xb_YBlSrhts
blackarrow
Příspěvky: 7
Registrován: úte 14. dub 2015 22:39:39

Tak nové info:
U č. skalních (usazena 16.4.) jsem 3.7. viděla odlétat mladou matku.
A u č. skalního (us. 24.4.) byl 4.7 viděn trubec a dnes dva.
U č. zemních (us. 9. a 11.4.) zatím nic, ale také jsem párkrát viděla jejich dělnice odnášet světlou kuličku.
Dále máme na zahradě č. lesní, byli v trávě, trochu to schytali při sekání, ale dostali trochu lepší výbavu a jsou tam stále.
A za čmelíny v bobkovišni jsou nejspíše č. rokytový a pod šeříkem asi č. zemní.

Do čmelínů nekoukám, za 1) se tam špatně leze a 2) nechci je zbytečně stresovat.

Tři čmelíny se chovají celkem standardně, ale jedni č. zemní se drží nahusto u klapky. Nejdříve byli za klapkou v chodbičce, že ani nebylo vidět skrz. Teď ve vedrech se vyvalili pod klapku.
Nevíte čím to může být?

A ještě dotaz, jak se zjistí počet čmeláků v hnízdě. Protože uvádí se, že č. zemní má 100-600 jedinců, ale jak se to zjistí.
blackarrow
Příspěvky: 7
Registrován: úte 14. dub 2015 22:39:39

Tak večer jsem ještě před čmelíny potkala dvě matky č. zemního, jedna se teprv rozlétávala a druhá se tvářila spíš, že hledá díru.
Bohužel nevím jestli byly moje.
A přes den jsem možná viděla i matky č. rokytového z podrostu za čmelíny.
blackarrow
Příspěvky: 7
Registrován: úte 14. dub 2015 22:39:39

Potřebuji poradit, co to vyvádějí, proč a co s tím???
Vypadá to jako kalíšek, ale pod klapkou, takže ta nedosedne.
Přílohy
DSCN4507.jpg
(81.62 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Zvláštní. Více fotek by šlo udělat?
blackarrow
Příspěvky: 7
Registrován: úte 14. dub 2015 22:39:39

Blbě se to fotí, ale na té poslední fotce, to je alespoň trochu vidět. Koukla jsem v noci do čmelínu, na povrchu vypadá vše v normálu. To už jsem fotit nějak nestíhala ;) .

http://blackarrow.rajce.idnes.cz/cmelaci_C._zemni_zlobi
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

blackarrow :Parádní fotky. :D .Možná příčina obléhání česna bude vysoká teplota ve čmelíně . Měl jsem podobný problém. V malém čmelíně jsou jen 1cm prkýnka a rychle se přehřejí. Pak jsem zjistil, že ucpaly větrací otvor vystýlkou.
Část vystýlky jsem odstranil a hlavě zastínil čmelín. Čmelín je od ZD.Po sezoně stěny zdvojím a větrací otvor zvětším a budu je častěji kontrolovat co tvoří :D
Odpovědět