Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Dalibor
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. úno 2015 14:14:34

Já zatím nic po třech pokusech. Snad se to zlepší teď už bude počasí snad normální. ;)
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

Zdar. Tak já hlásím že minimálně do jednoho čmelínu se pani (Čmelák zemní) pravidelně vrací. Tak ještě dva. Pokračování o víkedu.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Obsazeno mám pravděpodobně 3 ze 4 čmelínů. U dvou ze třech nepotvrzeno po vpuštění samiček jsem pouze počkal na výlet (udělaly důkladný orientační let) je docela vysoká šance, že se vrací.
U jednoho čmelínu, který mám doma, kde jsem vpustil samičku večer 14.4. mám už potvrzeno, že se vrací. O dva dny později 16.4. jsem po setmění zacpal vletový otvor a odnesl čmelín do tepla domu do fotokomory, zatemnil jsem a rozsvítil jsem červené světlo (které čmeláci nevidí) a po otevření víka jsem slyšel hlasité naštvané bzučení (jako podsvinče). Takže tam mám jistotu, že je samička usídlená.

Jeden čmelín jsem ještě neměl čas osídlit je to cca 25km od mého bydliště a neměl jsem tam cestu. Teď o víkendu to asi taky nedopadne, jelikož bude chladno.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jo a ještě k úspěšnosti usazení samiček.
U prvního čmelínu hned první pokus, u druhého až třetí vpuštěná samička a u třetího druhá samička.

Nutno říct, že u těch pokusů, které nebyly úspěšné jsem už tušil, že šance jsou menší. Každý dobře pozná v jakém je samička rozpoložení. Když opravdu důkladně nehledá jsou šance nízké a první samičky možná ani nehledaly možná spíše přelétaly z kytky na jinou kytku a připletli se mi jen do cesty...
Uživatelský avatar
puschpull
Příspěvky: 8
Registrován: ned 12. dub 2015 12:58:15
Bydliště: Most - Korozluky
Kontaktovat uživatele:

... gratuluji.
Jen pro pořádek. Čmelín jsem dělal poprvé, snažil jsem se důkladně, pod střechou mám ještě strop z 1 cm silného organického skla.
Asi je nutné nesundavat střechu zbytečně (při kontrole, zda tam čmelák je) aby ho světlo neplašilo, že?
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Výroba čmelínu nemusí být žádná věda jen se snažit dodržet základní pravidla, jako rozměry, dobrý izolační matriál stěn, aby samička udržela teplotu první buňky, když ještě bývají chladné noci. Jinak je to asi jedno. Nahlížet jen minimálně a buď venku, když je teplo, ideálně uvnitř a po tmě, aby jí to neplašilo.
První cca 3 týdny do vylétnutí první generace dělnic je to trochu psychicky náročné, protože není samička skoro vidět a přitom třeba tvrdě maká. Jde o to, že vyletí ven třeba jen 3x za den na pár hodin a když nejsi připíchnutý u úlu nespatříš jí a máš pochybnosti, zda tam je. Já to teda tak u svého prvního čmelínu měl.
brix
Příspěvky: 11
Registrován: pát 17. dub 2015 21:42:21

Ahoj, o chov čmeláků se také zajímám už pár let. První rok jsem usadil čmeláka skalního, kolonie se rozrůstala ale do čmelínu se mi dostal zavíječ pootevřenou klapkou, bohužel jsem ji zavřel příliš pzdě a kolonie byla během pár týdnů úplně zničená, takže klapka a její včasné zavření je nezbytná věc pro úspěšný chov! Další sezona už byla úspěšnější, odchytil jsem hledajícího čmeláka skalního, tento druh se zdá příjmá úlek nejraději, vpustil ho do úlku a večer jsem otevřel vletový otvor, druhý den se při kontrole a pohnutím výstelkou ozvalo hlasité bzučení. Na další dny, protože nemám čas u úlku vysedávat celý den, dávám do otvoru kousek listu a když vypadne , vím že se čmelák vrací, potom jsem postupně přivíral klapku, za den jen o kousek, až do úplného zavření. Čmelák dokončil svůj vývoj a na konci léta bylo z ůlku vidět vylétat mladé královny. Letos se mi zatím nedaří, odchytil jsem jen pár samiček čmeláka zemního, ale zatím bez úspěchu, čmeláka skalního jsem letos ani nezahlédl, zdá se to jen mě, že je čmeláků letos nějak méně než obvyle, nebo nemám jen štěstí?
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Potvrzji tvůj názor Brixi. Také jsem dříve usazoval čmeláka skalního a příjímá úl velmi dobře. Letos jsem ho taktéž ještě neviděl, ale myslím, že je na něj čas. Já byl letos připraven asi příliš brzy, loni jsem čmeláky usazoval už bylo na stromech komplet listí, takže podle mě největší boom čmeláčích samiček ještě příjde. I v 1. půlce května jěště lze vidět samičky hledat stanoviště na zahnízdění.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, zatím ta pravá "hledací horečka" ještě nevypukla. Počasí je nestálé, střídají se chladné větrné dny s teplými dny. Čmeláčí samičky se zatím jen rozkoukávají a krmí se na květech. Zatím mám snad jeden úspěch, včera jsem už ze zoufalství odchytil na hluchavce nachové samičku čmeláka pruhovaného a na 15 minut umístil do čmelína. Evidetně ji zaujal, po půl hodině se vrátila, pak jsem ji zahlédl ještě 2x jak se vrací, dnes 1x. Tak doufám, že je vyhráno. Čmelák skalní se usazuje poměrně dobře, ale jeho čas ještě přijde - objevuje se až později. Jinak mám dále velmi dobré zkušenosti i se čmelákem rokytovým. Jejich samičky (často i menší než u č. zemního nebo skalniho) bývají plodné a celá kolonie bývá hodně početná. To pak je v čmelíně pořádný "hukot". Zaznamenal jsem i jak skupina dělnic v horkých parných dnech větrá a kříly žene vzduch do vletového otvoru. V době líhnutí mladých královen mouhou být i agresivní. Zaznamenal jsem několik útočných výpadů dělnic proti pozorující osobě vzdálené cca 2 metry od čmelína. Přeji všem hodně úspěchů!
brix
Příspěvky: 11
Registrován: pát 17. dub 2015 21:42:21

Včera se mi podařilo odchytit čmeláka zemního, hledal a zalézal pod kámen 5 metrů od úlku, takže jsem ho ihned vpustil a zacpal vlet. Bylo už navečer, tak jsem mu otevřel až když byla tma.Ráno mě při kontrole čekalo ale nemilé překvapení, čmelák ležel na dně byl ztuhlý a sotva se hýbal, setkal jste se s tím někdo, udělal jsem někde chybu? Jak dlouho zavírat čmeláka do úlku?
Odpovědět