Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

Ahoj. Jo je to tak. Čmelák přez den hledá místo na hnízdění ale pak je v noci chlad, čmelák vytuhne a ráno ztratí zájem o hnízdo a uletí. To dělá to počasí. Chvilku sníh a pak sluníčko.
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

A když je večer chladno tak čmelák v hnízdě nijak nereaguje a je vytuhlí. Večerní kontroly (jemým zatřesením výplně a poslouchání bzučení)maj smysl jen za tepla.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Nevím, co ti zemní čmeláci letos ve čmelínu všechno očekávají, jestli nějakou tématickou výzdobu nebo elektrickou klapku, ale rozhodně jsem letos usazení čmeláka zemního i skalního vzdal. Opravdu nároční zájemci o nemovitost zadarmo. Nabídl jsem čmelíny čmelákům rolním a ti neváhali a za 10 min se už vraceli a zabydlují se. Pokus o usazení čmeláka zemního letos asi 15x a bez návratu. Rád bych znal ten fígl na usazení čmeláka zemního i když minulý rok se mi to podařilo do první generace dělnic, ale bohužel čmeláci nepřežili, pravděpodobně kvůli pesticidům. Tak jsem zvědavý na sezonu s tímto druhem pascuorum. Přeji hodně úspěchů i ve Vašich čmelínech.

Tomáš ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Mohu potvrdit, letos jsou ti čmeláci zemní obzvlášť nároční. Zkusil jsem jich snad už dvacet (naposledy před chvílí) a stále nic. Čmeláka skalního jsem ještě letos neviděl. Ale naštěstí máme naše věrné čmeláky rolní ;) Ti nezklamou!
brix
Příspěvky: 11
Registrován: pát 17. dub 2015 21:42:21

Tak já to samé, zemní bez šance, chytám je už pár týdnů a žádný úspěch, kontrolní let proběhne, ale už se nevrátí! Marné čekání na skalního bylo prolomeno až dnes, opět nezklamal! Za pár minut se vrátil, po krátkém hledání úspěšně přistál a zalezl dovnitř. Po chvilce zase odlétl, vracel se, což mě překvalilo, až kolem 8 hodiny večerní. Zatím to vypadá nadějně ale ještě není vyhráno. Začínajícím proto doporučuji zaměřit se na tento druh, protože ten příjmá úlek snad nejraději ze všech čmeláků. Přikládám video vracejícího se čmeláka ve 20 hodin, omluvte sníženou kvalitu videa a roztřesenou ruku :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=KxtJU3W1uIM
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Hlásím, že včera jsem tento rok viděl také poprvé čmeláka skalního, 2ks. Jednoho jsem se pokusil usadit po cca 15min z úlu vylétl orientační let provedl ikdyž né úplně dokonalý. Jestli se vrátil nevím musel jsem bohužel od úlu odejít. Jinak zemní jsem zkoušel taky několikrát a uspěšnost je tam opravdu mnohem nižší.
brix
Příspěvky: 11
Registrován: pát 17. dub 2015 21:42:21

Tak včerejší skalní se snad zabydlel, 3x jsem ho dnes viděl přilétat. Do druhého úlku jsem zkoušel dnes asi 10 samiček zemního a už při odletu bylo zřejmé, že nemají příliš zájem, přestávám věřit tomu, že se ho podaří usadit v nadzemním úlku. Majlo, jak jsi na tom s úlkem z tvárnice v zemi, ten by byl pro zemního třeba to pravé
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

V Žiline a okolí je tento rok s čmeliakmi zatiaľ bieda, i keď posledné teplé dni už ich bolo vidieť viac. Včera som sa pokúsil usadiť dva čmeliaky na záhrade u mamy, do jedného čmelína čmeliaka skalného a do druhého čmeliaka zemného. Bolo už pred siedmou večer a hľadali miesto k prenocovaniu. Po vpustení do čmelína zaliezli a už sa neukázali. Ako sa im pripravené čmelíny pozdávali sa ukáže keď ich zajtra pôjdem skontrolovať. Tretieho, čmeliaka skalného som si priniesol domov do paneláka. Bolo už dosť šero a tak som ho chcel do čmelína na balkóne vpustiť cez otvorenú strechu. Pre istotu som zahýbal výstieľkou a ozval sa mi nový obyvateľ. O aký druh ide nemám tušenie, dnes sa mi nepodarilo ho zahliadnuť. Prinesený čmeliak nocoval v krabičke v skrini. Aspoň vonku nemrzol. Ráno po otvorení skrine bol vypustený von oknom.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Včera jsem byl pracovně v Děčíně a viděl jsem dva č. skalní, jednoho v parku a druhého přímo na hlavním nádraží. Škoda ,že jsem byl daleko od domova. Odchyt by neměl smysl. Takže už se probudili.... ;)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Mám zprávu od synovce, že byl na chatě a čmelín je obydlen což by udělalo radost, je to dneska přesně měsíc co jsem tam čmeláka zemního osazoval (štěstí jako sviňa na první pokus), takže by tam měli létat dělnice.

Já paradoxně doma mám také čmeláka zemního, kterého jsem viděl včera dvakrát jak nosí obalené nožičky žlutým pilem. Měl jsem trochu obavy jak si poradí s plně uzavřenou klapkou, ale nijak ho nezdržuje.

dělá na mě dojem, že čím je pokročilejší doba čmeláci zemní jsou více vybíraví, nebo ty nevybíravý už si hnízda našli a ty vybíravé my chytáme a pokoušíme se je usadit...

Zemní čmelín osazen nemám. Mám k němu důležitou poznámku! ty tvarovky co jsou jako svahovky jsou víc pórovité než jsem předpokládal a to tak, že umožňují prolézt mravenci zkrz! takže je nepoužívejte a raději to chce z plného betonu. Já jí nakonec včera vyndal a místo ní jsem použil keramický květináč pokud možno s minimálně kónickým tvarem. Budu se pokoušet tedy ještě tento čmelín obsadit.
Odpovědět