Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Možná jsem se blbě vyjádřil, ale první dny po usazení mám čmelím vždy bez klapky. Klapku dávám až jak jsem psal třeba po 4dnech když mám jistotu, že se samička vrací a to tak podloženou, že se nemusí prakticky vůbec zvedat maximálně si samička jemně otře o klapku záda.
Klapku mám zneprůhledněnou v cca 3/4 horní části otvoru, aby samičku naváděl dolů.
Klapku jsem zatím nezatěžoval a zřejmě ani nebudu, jen je potřeba u rozvinutého hnízda zespodu klapku čistit jelikož si jí čmeláci voskem podlepují a zůstává tím mírně stále přizvednutá a tím jednodušeji překonatelná pro škůdce.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Přesně tak, jak píšete... Dokonce se mi podařilo takovou zlobivou dělnici natočit ;)

https://www.youtube.com/watch?v=JC4n2FhV0QQ
brix
Příspěvky: 11
Registrován: pát 17. dub 2015 21:42:21

Tak tenhle problém jsem měl v loni taky, klapka strhává pyl dělnicím z košíčků a to je škoda! Chci zkusit u nové klapky posunout otvor vletu ke spodní hraně klapky, jestli se to nezlepší, samozřejmě jsem to ale nestihl :|. Co se týhá zatěžování klapky, tak záleží jak je klapka sama o sobě těžká, já mám klapku z plexi z dvdéčka, takové to krycí kolečko, a ta je sama o sobě dost těžká a kdybych přidal závaží, tak první dělnice, kreré jsou asi jako včela, ji nemají šanci otevřít! Někdy s ní lomcuje a otevře ji, až když ji pomůže další.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Pozor na to posunutí vletového otvoru ke spodní hraně klapky. Pan Stuchl právě na toto upozorňuje, že je nutné tuto vzdálenost mít v rozmezí 1,5 až 2 cm, aby se predátoři nemohli dostat do vletového otvoru.
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

Si chtěl napsat mm , ne ?
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Já osobně nemám zkušenost s vlastnoručně vyrobenou klapkou, ale vypadá to, že tady možná vymyslíme dohromady nějakou "Next Generation klapku". To by bylo fajn. ;)
brix
Příspěvky: 11
Registrován: pát 17. dub 2015 21:42:21

Třeba by jen stačilo srazit hranu vletoveko otvoru, udělat takový žlåbek. Když dělnice proleze, aby ji klapka nepřimáčkla zadí nohy a nesetřela pyl. Myslím, že by jim to i dost usnadnilo otevření klapky ze vnitř úlu. Zkusim to relizovat a pak dam vědět
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

Tak jo. Pravda. Hm, tak to já tam mám tak 2 - 3 mm a hlídám aby se úplně zavírala a nezůstávala viset.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Snažil jsem se dodržet vzdálenost pod vletovým otvorem, který klapka překrývá na 1,5cm je pravda, že zavíječ má pak těžší se pod klapkou protáhnout. (zaobleni spodni hrany otvoru toto prekryti klapky, ale snizuje a je stim potřeba při konstruovani klapky pocitat)
Mám klapku viz nákres na odkazu přesně tyto rozměry:
http://majla82.rajce.idnes.cz/Cmelin_04 ... cmelin.jpg

Spodní hranu vletového otvoru mám velmi jemně zaoblenou, aby to minimalizovalo skřípnutí zadních nohou s rousky pylu.
http://majla82.rajce.idnes.cz/Cmelin_04 ... 094216.jpg
Nicméně není to stoprocentní a vždy se čas od času nějaké rousky pylu na česnu najdou. Ovšem to co máš Tomáši na videu je docela velké množství o které dělnice přišly.

To co popisuješ Brixi jako nějaký žlábek, či sražení vletového otvoru, nebo to zaoblení co mám já, to nikdy nevyřeší zcela, protože jednoduše dělnice leze hlavou napřed a vždycky nastane moment, kdy se její tělo ocitne již v otvoru, nebo prohlubni (říkejme tomu jak chceme) a zadní nohy se ocitnou samotné v prostoru pod klapkou, kterou již nemá co držet nadzvedlou. Takže alespoň zaoblit, zkosit spodní hranu ať to přicvaknutí zadních nožiček není tak drastické.
Odpovědět