Ventilace

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Lidi mám dotaz. Letos na jaře jsem si koupil čmelín a začal poprvé chovat čmeláky. Podařilo se mi usadit královnu čmeláka zemního a do dnešního dne se narodilo velké množství dělnic (soudím podle provozu u klapky). :D . Otvor pro ventilaci jsem zacpal podle návodu teplodržným materiálem, ale teď nevím jak rychle ho mám odstranit. V návodu se píše, že musí být zcela vyplněný když teploty klesají pod 8°C. Mám strach, že když velmi brzo odstraním materiál zachladím plod, ale zase včera i přes chladné počasí neustále v otvoru na klapce bzučí dělnice. Dokonce se někdy přidala další a chladila z česna. Když jsem po setmění přišel ke čmelínu (teplota asi 8°C) tak bylo stále slyšet to jeho bzučení. Budu velmi rád za každou radu. Děkuji ;)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Je stále dost zima, klapku otevřu az bude opravdu teplo nad 25°C. Muj názor je, ze pokud není cmelin na slunci tak s prehratim problém do 25°C by nemel nastat. V této době jsou nocni teploty ještě nizko. Nadruhou stranu třeba cmeláci v budce mají otvor co hnízda velký a taky jim plod nevychladne, nebo jsem videl cmelaky jen pod převisem orsnych kytek na skalce kde toho teplodrzneho materialu byla skoro nula. Takze ve cmelinu s dobrou teplou vystelkou by se nestalo nic ani když se jim vetrani ted otevre a rozhodne to uz skoro nevadi když je v hnizde dost delnic.
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Již v 10 hodin chladí jeden venvitř a jeden venku. :? Vybral jsem fotku kde jeden přilétá. Je zajímavé jak jsou mírumilovní. Foceno asi ze 30cm :D
Přílohy
DSC03043.JPG
(200.34 KiB) Staženo 120 x
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jestli pozoruješ, že se snaží větrat klidně jim už větrací otvor uvolni. Když je hnízdo již početné problém se ztrátou tepla mít nebudou a hlavně samotné dílo je umístěno obvykle ve středu teplodržné výstelky hnízda kam se chlad plně nedostane. Já na svém úlu zatím pozoruju jen dělnice strážící u vchodu za klapkou, ale větrat křídli jsem zatím neviděl.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Ještě dotaz na jakém stanovišti máš umístěn úl? Svítí na něj slunce? Jestli ano možná bude problém právě to.
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Snažil jsem se ho umístit na místo kde svítí co nejméně. Co to tak pozoruji tak na něj svítí jen asi hodinu mezi 11 a 12. Ráno světlu brání strom odpoledne stěna. Jo a to na něj ještě nesvítí plné jen tak na 3/4 střechy. Když jsem ho umístil měl jsem ještě problém s vodou, která mi pravidelně stála na střeše, tak jsem na ni položil plech, který jsem ještě podložil latí, takže vlastně na něj nesvítí vůbec a navíc to větrá. Jinak jim dopoledne uvolním otvor tak na půl a večer tam ten materiál rozhrnu tak, že je tam snad jen osminka původního průměru. Jedna dělnice je stále za klapkou a větrá a ostatní už jen nosí pyl. Včera jsem poprvé viděl mouchu, která se snažila dostat dovnitř tím větracím otvorem. Tak si myslím, že je možná lepší, když je alespoň trochu prodyšný, protože se ti paraziti snaží dostat do úlu právě tama a né pravou cestou. :D Někdy to místo vyfotím a pošlu ;)
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Tak teď už to fakt nechápu. Teď jsem nakoukl do čmelínu a zjistil jsem, že si čmeláci k ventilaci udělali most. Nahrnuli tam tu bavlnu a tak z půli to zahrnuli. No a to ještě v místě kde je ta ventilace zadělaná výplní. :?: Podle tohoto bych jim to zavřel, ale když jsem se podíval seděl jeden na stěně a chladil..... Celkově jsem si všiml, že to trochu předělali a nahrnuli tu bavlnu více ke středu a tím vytvořili na stranách volná místa s obnaženým senem. No vzhledem k tomu horku jsem jim to na noc nechal do půli volné, ale přes den ji to otevírám tak na 2/3 původního průměru. Mám strach abych jim nezahladil plod, ale taky je nechci uvařit . :!: Můj názor je, že jim asi neuškodí trochu venkovního vzduchu. Přece se jim asi lepe topí nežli chladí. :roll:
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Je to naprosto běžné, čmeláci s výplní šachujou o 106. Když jim to trochu rozhrneš hned to do druhého dne přestaví. Když jsem otevřel větrání taky si hned před něj nahrnou vystélku. Takovou zkušenost mám jak u zemních tak u skalních. Když je plod uvnitř hnizda uprostřed teplodržného materiálu podchlazení mu nehrozí ani když budou větrání plně otevřeny stále až do konce sezony. Už nebude žádný přízemní mráz a ikdyby tam hnízda už jsou početné a pres větrací otvor a přes výstelku se chlad už nedostane.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Otázka přiměřené ventilace mi pořád není dostatečně jasná,zvláště že se názory na ni liší.Zrovna jsem otevřela anglickou stránku s výrobou čmelínů,která mě zaujala a tam mají 4 otvory po bocích,jeden vedle vchodu s klapkou. http://nurturing-nature.co.uk/bumblebee-nest-box/ , http://nurturing-nature.co.uk/bumblebee ... ng-nature/ , http://nurturing-nature.co.uk/bumblebee ... w-england/
Velmi podobné jako na německých stránkách,jen tam nejspíš nevkládají tu kartonovou krabici.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Hezký a inspirativní stránky pro přicházející sezónu. Podle všeho mají na čmelínu na každé straně 4 větrací otvory (dva nahoře, dva dole) a ještě v předu přičemž větrací otvory dole jsem neviděl na žádných cmelínech, ale určite by se hodili. Jen nevím, jak by si s tolika otvory kudy vniká chlad dovnitř někdy v březnu při přízemních mrazících samicka poradila. To by asi chtělo docasne zakrýt. Já měl větrání na každé straně čemlínu nahoře spíše pod střechou větším otvorem než na odkazech a stejně to bylo málo na druhy jako je Zemní a Skalní. Takže asi tuto variantu zkusím, stejně mě čeká výroba alespoň jednoho čmelínu. Vše nasvědčuje tomu, že otvory nahoře a k tomu i dole by mohly dostatečné větrání zajistit ikdyž čmeláci vždy tvrdošíjně každý přístupný otvor ucpou.
Nejlepší je stejně přírodní hnízdo v zemi tam je stálá teplota a vlhkost do země je odváděna ideálně...
Odpovědět