Prodej čmelínů

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

20160113_205649-mensi.jpg
(98.18 KiB) Zatím ještě nestaženo
Nedalo mi to a v rámci hledání možností materiálů pro nové čmelíny jsem vyzkoušel možnost materiálu smrkové "spárovky" o tl. 2,8cm. Jak psala Niky1 dají se koupit desky v OBI či v jiných hobby marketech.

Zatím jsem se pustil jen do výroby jediného prototypu, jelikož plně nevěřím, že přežije sezónu bez úhony na desce je použití jen do interiéru (stejně tak jsem vyrábel čemlín z dubového dřeva, který byl pro mě na výrobu nejnáročnější a po jedné sezóně na odpis, ještě že jsem nedělal dva to by mě mrzelo ještě víc...) Takže proto zatím zůstanu zřejmě jen u jednoho prototypu a kdyby se osvědčil přibudou další.

V Pardubicích jsem se stavil do UNI HOBBY zakoupil tam smrkovou spárovku o rozměrech 25cm x 2m x tl. 28mm. Cena této desky je 399,- Nařezání je zde zdarma, asi je jim jedno kolik řezů, žádné omezení jsem nenašel.

Nechal jsem si tedy nařezat
3ks 25x25 (dno a boky)
2ks 25x30,6 (boky)

zbytek desky lze ještě nechat nařezat na 2ks 25x25 nebo 1ks 25x25 + 1ks 25x30,6 což by společně s přikoupením další desky v ceně cca 250,- o rozměru 25cm x 120cm umožnilo vyrobit čmelíny najednou dva a cena materiálu by se tím snížila na cca 350,-/čmelín.

Mám doma celkem dost nářadí, ale pokud nemáte vyloženě strojní pilu s dorazi takto dobře si doma nic neuříznete. Například já používam ruční okružní pilu, ale vždy musím víceméně dobrušovat abych celý čmelín slícoval a nevznikali v korpusu mezery, tady máte vše přesné a hezky kolmé.

Doma stačí jednotlivé díly předvrtat a sešroubovat. Jenže je ještě nutné vyvrtat větrací otvory doplnit síťky a vyrobit střechu.
Pokud máte doma nářadí a standardní výbavu vrutů vrtáků i vykružováků už si poradíte nicméně, kdo nemá možnost tomu bych vlastní stavbu nedoporučil.

Cena se v konečné důsledku dostane na 400,- a to nezapočítávám vruty nátěr a dokončení střechy případně husího krku jako chodbičky, ano jsou to desetikorunové položky, ale jen v případě že budete vyrábět čmelínů třeba 5ks jinak se vše prodraží i třeba nákupem vrtáků.

Závěr je tedy takový buď si chcete vyrobit čmelím sami i za cenu že investice se bude pohybovat skoro na stejné hladině jako čmelín kupovaný, ale udělá vám to radost (jak se říká i cesta může být cíl) a nebo si rovnou kupte čmelín hotový, protože ušetřit finance se vám tím nijak zvlášť nepodaří.
Další možností je nějaká truhlárna, či známý, kde by vám mohli vyrobit všechny hlavní desky včetně střechy a kompletace by pak proběhla doma. Mají určitě možnost nákupu spárovek za mnohem výhodnější ceny.
Případně je možnost vyrobit čmelín i ze spárovky tl. 20mm a tam je cena už zase mnohem nižší.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Majlo,ty jsi ale akční. :lol: (Y)
A jak vyřešíš střechu?Už se těším až ho budeš mít hotový a později jak se ti osvědčí po sezóně.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Sem tam se pohybuju na stavbách, kde se dělají na monolitické betonové konstrukce bednění z vodovzdorných překližek. A dá se sem tam posbírat pár větších použitých kusů co se ještě dají využít z toho stavím budky je to materiál opravdu dost trvanlivý.
Takže jako na jiných čemlínech střechu udělám právě z takové překližky tl. 22mm asi deset vrstev má (podobné překližky mají na prodávaných čmelínech), ale já na tu překližku ještě dám plechovou stříšku a nebo přitluču a natavím hořákem lepenku, ať je odolné proti dešti stoprocentně bez zbytečné degradace vodovzdorné překližky ikdyž by to vydržela celkem dlouho.

Mám teď 3ks funkčních čmelínů na různých stanovištích včetně klapek, ale doma žádný a vždy to pak řeším na poslední chvíli najednou je březen a já pak nestíhám tvořit místo toho, abych se soustředil na chytání samiček. Letos bych to měl rád připravené včas.
Mám vlastně celkem dost připravené dva úly jeden zmíněná spárovka a druhý třívrstvá překližka (tl.22mm) a k těm mám již hotové klapky což je obvykle skoro práce jako na čmelínu.
Takže bych rád doma minimálně 2 čmelíny možná tři podle toho jak budu akční na výrobu.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ta překližka se zdá na víko dobrá,víko ze zelené domácnosti je hrozně těžké.Při mém umístění je to spíš na obtíž,ale na volném prostranství zase dobré,že dobře drží na čmelínu.Možná ho časem takto využiju.
Já jsem si je už také začala připravovat,ať to nedělám na poslední chvíli a hlavně aby byly připravené od března,kdyby se náhodou objevil nějaký navrátilec.

A jak vlastně učíš čmeláky na klapku,u těch čmelínů co nemáš doma?Já bych byla docela nervozní,kdybych je neměla každý den na očích. :)

Minulý rok bylo jednak nějak málo čmeláků a hlavně jsem neviděla moje oblíbenkyně skalní až na jednu co už měla založené hnízdo.Doufám,že letos se mi poštěstí objevit nějakou k hnízdění.Ale nakonec jako vždy budu ráda za každého ubytovaného. :lol:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Recenze čmelínu:

http://www.vpjested.cz/e-shop/uly-nasta ... 00-cmelin/

Tak jsem procházel nabídku čmelínů. No, a neodolal jsem a pořídil si další čmelín, tentokrát od Výrobního podniku včelařského Ještěd. Základní vnější rozměry jsou 33cmx33cmx27cm. Tloušťka dřeva 3cm. Vnitřní rozměry pak jsou 27cmx27cmx24cm, tedy plně dostačující. Jen střecha je z tenčího dřeva, překližka o tloušťce cca 1cm. To může způsobovat nedokonalou tepelnou izolaci, ale při nejhorším lze plochu zasahující do prostoru hnízda dodatečně zesílit nebo zaizolovat. Uvidíme... Nutno ocenit, že celá střecha (přesah cca 1,5 cm) je pokryta vodovzdornou lepenkou. JInak čmelín je zvenku natřen ochranným nátěrem. Vstupní otvor je o průměru 2cm. Je přesně vyvrtán tak, aby na něj šla naistalovat běžně prodávaná ochranná klapka. Nechybí ani stříška proti dešti nad klapku. Větrací otvor má průměr 3cm. Otázkou je, zda bude jeden otvor stačit nebo budu muset ještě nějaký přidělat.... Pozor, na větrací otvor bude nutné dodat drátěnou síťku proti predátorům( zvenku i zevnitř). Nakonec ještě bude potřeba přidat vnitřní chodbičku - tedy kus husího krku nebo hadice.

Myslím, že tento čmelín (až na slabší střešní tepelnou izolaci) může zdárně konkurovat např. dražším čmelínům (2015, 2016) ze Zelené domácnosti.

Teď jen doufám, že si ho nějaká královna vybere za své budoucí bydliště a já se budu moci podělit o zkušenosti po sezoně. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,mě už také včera přišel čmelín z toho bio :) ,ale já si tam nechala pro jistotu udělat na levé straně stejné otvory.Takže mám dva horní větrací a dole jeden větrací pro přívod vzduchu a na druhý nasadím klapku.

Zrovna jsem si prohlížela odkaz na prodej čmelínu,ale ne u nás,dávám jen jako inspiraci http://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anze ... 96-87-2437 .Takové provedení by se mi líbilo pro hypnorum,ten miluje ptačí budky,tak by se mu tam mohlo líbit.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky, tak ten je opravdu pěkný. Němci si tedy dovedou vyhrát... Č. ROKYTOVÝ je můj oblíbenec. Zakládá většinou dosti početné kolonie a to královna bývá menší než třeba královna u č. zemního nebo č. skalní. Pak máme v čmelínu v sezoně slušný hukot.... ;)
Odpovědět