Prodej čmelínů

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Zdravím Vás všechny. ;) Chtěl bych se zeptat jestli je tady někdo, kdo by prodával čmelíny, popřípadě vyráběl ochranné klapky. Myslím si, že na internetových obchodech jsou všechny předražené, hlavně ty klapky. Popřípadě jsou vyrobeny z pochybného materiálu (papundekl) :x Na vlastní výrobu nemám materiál a už vůbec né čas. :? Proto je pro mě lepší koupit už hotový. Byl by tu někdo takový? Díky Karel :)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Já sice čmelíny vyrábím, ale časově mi to zabere dost času a jsem vůbec rád když stihnu vyrobit pro svoje potřeby. Klapky co vyrábím jsou pro mě vůbec hodně náročné vyřezat obrousit a následně slepit epoxidem (to se mi osvědčilo, že i po více sezónách jsou netknuté). Takže já když bych něco vyráběl tak bych se možná ani na ceny prodejců nedostal, to si svého času cením více ;o). Snad se tu, ale objeví nějaký truhlář, který má dílnu a na strojovém vybavení jde vše snadněji a snad i levněji.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Super, odkazy se hodí pro porovnání čmelínů. ;)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Čmelíny co se prodávají mnohdy vypadají velice hezky ten co popisuješ se sílou stěny 3cm asi je to tento?
http://www.ecoprodukty.cz/zbozi.php?ID=1460
vypadá poctivě jak rozměry tak materiálem, ale cena není malá, solidně vypadá i typ menší na stěnu

Jako střední cesta by mohl dobře posloužit tento:
http://www.vpjested.cz/e-shop/uly-nasta ... 00-cmelin/

Nejekonomičtěji asi vychází čmelín za 650,- který má standardní rozměry "velkého čmelínu" a masivní stěnu o tl. 3,2cm
http://www.bio.cz/p/28074/cmelin/
chce to jen drobné dokončení, jako je plechová stříška, nebo z lepenky (či kus lina) případně vrchní nátěr. Tento čmelín je mým favoritem.


Nejlevnější je za 600,-
http://www.semenarskyzavod.cz/objednavk ... tegoryId=5
jen už má slabší stěny a menší rozměry (stále by stačil). Stříška je z překližky pravděpodobně nevelké kvality a nejspíše jen o tl. cca 1cm takže nebude moc izolovat teplo oproti čemlínu, který má strop také ve stejné tloušťce jako stěny. Sice dávají na střechu vodovzdornou překližku, ale i na ní bych umístil lepenku nebo plech.


Nejvíce bych ale rád viděl fotografie těchto čemlínů po sezóně s početnou kolonií, abych měl představu co vydrží. Pokud někdo máte bylo by dobré je sem hodit.

Každopádně platí, že domácí výroba udělá radost dvojnásobnou (pokud je naradi a prostor), tedy alespoň mně ;o)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já jsem si koupila loni ten z prvního odkazu.Ubytoval se mi tam zemní,náplň jsem měla z jejich cupaniny a sena,plexi jsem nepoužila.Byli překvapivě čistotní (neměla jsem ani stěny obložené papírem),takže nebylo třeba nijak extrémní čistění,plíseň se vůbec neobjevila i pozůstatek díla byl bez plísně,což mě také překvapilo.Nemám foťák ani na mobil s foťákem,tudíž nemůžu doložit.
Čmelíny mám pod přístřeškem,takže tam neprší.Měla jsem klapku a teď jsem nalevo vyvrtala dole další otvor,který budu otevírat až se naučí na klapku.

Tento týden mi příjde čmelín z toho tvého třetího odkazu bez povrchové úpravy.Na fler ho nabízeli s možností dokončení myslím za 880kč.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Majla napsal:

" Každopádně platí, že domácí výroba udělá radost dvojnásobnou (pokud je naradi a prostor), tedy alespoň mně. "

Určitě je to pravda.Potom co jsem si poprvé zkusila vyvrtat otvor plochým vrtákem na dřevo a po dnešní návštěvě OBI se to nezdá až tak nereálné.Zjistila jsem,že tam mají různé "desky",ale hlavně mě zaujala 25x120x2,8cm smrková což by asi byla vhodná za 319kč,akorát by z ní chybělo na víko.Když se tam koupí,tak to nařežou zadarmo,tudíž stačí spojit vruty a nevím jestli je třeba spoje i klížit.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Škoda, že nejsou fotky. A také zda je důvod opravdu jen v čistotě čmeláků nebo se jedná o dobrou funkci čmelínu...


Zmiňovaná deska z OBI je zřejmě tzv. "spárovka" lepená deska disperzním (vodou ředitelním) lepidlem, používaná především na nábytek do interiéru, mám obavy z její výdrže po náporu čemláčích výkalů a tlejícího hnízda. Ale zdá se, že většina prodávaných úlu je z těchto desek vyrobena! A tvůj úl vydržel, takže to asi taky vyzkouším.

Co se týká desky v OBI tak pokud má tebou popisovaný rozměr 25x120x2,8
kdybys chtěla zachovat rozměr dna 25x25cm nestačila by ti jedna deska.

dno 25x25
boky menší 25x25 (2ks)
boky větší 25x30,6(25+2*2,8) (2ks)

celková délka 25+25+25+30,6+30,6= 136,2 cm
A to za předpokladu, že se spokojíš s vnitřní hloubkou čmelínu 22,2 (25-2,8)

při nákupu dvou desek už to nijak výhodné není a ještě budeš řešit střechu.

Jinak já čmelíny nelepím, jen šroubuju. Snažím se je ale slícovat, jak nejlíp dovedu, aby nevznikli větší mezery, kterou by případně mohl vniknout škudce.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jo a ještě s tím řezáním zadarmo si jistý nejsem, protože mám pocit, že zadarmo jsou asi jen dva řezy.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Majlo,máš úplnou pravdu,jak jsem byla z toho rozměru desky nadšená,úplně jsem zapomněla na dno. :lol:
Byly tam i jiné,ale ty měly většinou tloušťku jen 1,8cm.
Odpovědět