Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Včera mi přibyly další dělničky od zemní/hájové :?: ,jsou pěkně baculaté.Zdají se být hned od začátku plné síly na rozdíl od těch dvou zemních dříve vylíhnutých. :)
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Niky1 píše:Májo,a nemůže pro ni být ten kamínek těžkou překážkou ke zvládnutí?Já si jen pamatuji,že minulý rok,když se zemní nedařilo otevřít klapku,tak to raději vzdala a vrátila rezignovaně se zpět do hnízda. ;)
Kamínek byl větší zrnko písku, každopádně v hnízdě není :cry:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Nechci strašit, ale pačmaláci začínají intenzivně hledat... :( Včera navečer jsem viděl na louce dva pačmeláky cizopasné... Syn už za jedním chtěl běžet, jaký je to pěkný skalní. Tak jsem mu vysvětlil, že tento nájemník by nám moc radostí nenadělal...
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

To jsou krásný zprávy u Honzy ! Dává to naději i u mně, že to moje číslo Dvě žije! Že má takovýhle 2-3 denní pauzy.Ale já jí teda ani neviděla už týden .Po prvních 3 dnech mech vyhozenej venku a teď zas čekám ..a doufám je to 50:50.
A prvnička bude v pátek 3 týdny, to už bych mohla čekat o víkendu taky dělničky?..
Niky: koukala jsem na netu a zjišťovala, co by to mohlo být za čmeláka a taky mi nejpravděpodobnější přišla varianta, že je to tmavý čmelák zahradní...
Naposledy upravil(a) kavcaa dne stř 11. kvě 2016 7:54:01, celkem upraveno 2 x.
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Honza79 píše:Nechci strašit, ale pačmaláci začínají intenzivně hledat... :( Včera navečer jsem viděl na louce dva pačmeláky cizopasné... Syn už za jedním chtěl běžet, jaký je to pěkný skalní. Tak jsem mu vysvětlil, že tento nájemník by nám moc radostí nenadělal...

A jak poznám pačmeláka? V minulých dnech jsem na kraji lesa opakovaně chytila cosi, co vypadalo jako čmelák, ale nebyla jsem si jistá..šli strašně snadno chytit a měla jsem pocit, že se chovají tak trochu nějak jinak , ale možná to byl jen další druh, ktery samozřejmě nepoznám / podle fotky možná luční?/..raději jsem je pustila.Zdálo se mi , že jsou prostřed těla málo chlupatý.. ;) a byli menší .
Já už teda s chytáním skončila/ale ve městě jsem ještě jednu velkou zemní hledačku viděla/
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Zdravím všechny, delší dobu jsem tady nebyl. Trochu jsem to tu pročetl a jsem rád, že se Vám všem celkem v rámci možností daří. Já jsem už prakticky 14 dní vzhledem k nedostatku času a počasí (chladný týden co byl) neměl možnost pokoušet se usazovat samičky. Dopadlo to tak, že doma ve vnitřním čmelínu jsem předpokládal úhorového což nakonec podle nynějších dělnic, které mají za hlavou náznak žlutého proužku bude zřejmě mnohem běžnější druh černá varianta čmeláka rolního. Dělničky jsou opravdu malinkaté to jsou normálně mouchy ani ne masařky... Druhá generace už je obstojnější. Měl jsem obavu že nebudou zvládat klapku, ale nedělá jim to žádný problém i ty nejmenší bez nějakých váhání zvládají výlet i vstup.

Druhý čmelín uvnitř baráku jsem po opuštění zemním už nedokázal obsadit. V tuto dobu moc v obsazení nevěřím.

No a nakonec, ikdyž jsem tvrdil jak nechám skalní uhnízděnou v ptačí budce svému "přírodnímu" osudu, mi to nedalo a došlo na stěhování, který nyní po třech dnech snad mohu říci bylo úspěšné. Hlavně jsem se snažil, aby nedošlo k výraznému posunu vstupu a samička nehledala o půl metru vedle. Takže jsem připravil polici přesně pod starou ptačí budku na kterou jsem plánoval umístit čmelín. Pak jsem přelepil/uzavřel vchod budky odnesl jí dovnitř do tmy s červeným světlem přemístil výstelku s komůrkou a samičkou z budky do nového čmelínu, hlavně jsem se soustředil na to, abych komůrku umístil správně tak jak byla v budce a ne vzhůru nohama a šup s čmelínem do stejného místa jako byla budka.
fotky před a po na odkazu:
http://majla82.rajce.idnes.cz/Stehovani ... udky_2016/

V dalších dvou čmelínech mimo domov mám také skalní a zemního dělničky tam očekávám každým dnem možná už tam lítají u přestěhované skalní doufám tak za týden a do té doby se budu snažit jí učit na klapku.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

kavcaa píše:A jak poznám pačmeláka?
Tak konkrétně toho cizopasného - Je jako takový "divný" skalní. Oproti skalnímu má řidší chloupky, lesklou hruď, delší nohy a hlavně tmavá křídla. Vydává takový divný hluboký zvuk při letu.

https://www.youtube.com/watch?v=KmynYhmdj3k

Jinak více o pačmelácích třeba zde:

http://www.cmelaci.cz/druhy-nasich-cmel ... acmelaku-/
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

majlo, pěkné stěhování ;) Ve čmelíně budou skalní v bezpečí.

Jinak moje trampoty se zemní pokračují. Nejenže nesnáší klapku ale dnes ráno jsem ji našel ztuhlou před čmelínem. Nakrmil jsem ji a nechal ohřát na slunci. Bohužel má problém s létáním. Uletí tak tři metry a padá. Dal jsem ji pak na česno a sama zalezla dovnitř. Za dvě hodiny už zase lezla vedle čmelínu. Tak jsem to celé zopakoval. Ale tohle už asi opravdu vypadá na konec, obzvlášť pokud byla celou noc venku... :(
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Majlo,skvělé zprávy,hlavně mám velkou radost,že ses odhodlal k přestěhování skalní. :D U toho úhorového asi budeš muset počkat na mladé matky jak budou vypadat,jsem zvědavá. :)

Honzo,s tou zemní mi je to líto.Tak jak to popisuješ,mi připadá že je nakažená nosemou bombi. :(

V lese jsem také viděla 3 pačmeláky,lesního a ty dva další nevím co byli za druh,menší.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Honzo,s tou zemní mi je to líto.Tak jak to popisuješ,mi připadá že je nakažená nosemou bombi. :(
Bohužel, asi je opravdu nemocná.... :(
Odpovědět