Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ano, video jsem nahrával já. Jinak rozdíl jsem nezaznamenal. Klapka byla takto zakoupena bez dalšího nátěru. Čmelín je takřka stále ve stínu, ale pokud by na něj svítilo sluníčko mohlo by to spíš dělat problém s teplotou v prostoru klapky. Takže si myslím, že je dobré, že teď vyrábějí klapky v jiných barvách než v černých. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ptala jsem se proto,že čmeláci se snaží při zavřené klapce vletět do černého překrytí páskou.Proto jsem si letos vše přelepila zelenou páskou a myslela jsem,že bych černou natřela prostor v dolní části kde se klapka nadzvedává s béžovým bodem ve středu.Každopádně to chci na některém čmelínu zkusit.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Musím říct, že jsem osobně nezaznamenal nějaký vážný problém s orientací čmeláků u klapky, ale pokud budeš mít nějaký zajímavý výsledek s tímto nápadem, tak určitě dej vědět.

Jinak jsem se chtěl zeptat, zda tuto sezonu náhodou někdo nebudete používat ochrannou trubku místo klapky. Zajímalo by mě zda tato metoda u někoho vůbec funguje.

viz. tento odkaz: http://www.cmelaci.cz/nepratele-cmelaku ... y-cmelaku/

Děkuji. ;)

Tomáš
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Ochranná trubka je zajímavé řešení, ještě jsem se k tomu nedostal možná to ani nevyzkouším. Uvažuji i o vynechání ochranné pasti, protože po loňské sezóně jsem v ní moc škůdců nenašel. Byly v ní jen nějaké mouchy což je pro mě nedůležité a zavíječ snad žádný nebo jeden. Hlavně jsem tam našel asi 4-5 dělniček, které se do ní lapily. Je to zřejmě i zbytečně velkým otvorem v pasti cca 6mm, který umožní těm nejmenším dělničkám se dostat dovnitř.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ahoj Fero,chtěla jsem se zeptat proč tam máš na klapce tu svorku?Zdá se mi,že se čmeláci dost natrápí při jejím nadzvedávání,zvláště když chtějí jít ven. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak mi to nedalo a předělala jsem si polystyrenový box podle toho německého odkazu http://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anze ... 96-87-2437 a přidala jsem si tam pro jistotu jeden dolní boční větrací otvor.Ten můžu ale nemusím podle potřeby později otevřít,tak jsem zvědavá jestli se mi podaří nějakého hypnorum ubytovat a jak se mu ve čmelíně bude líbit. :)
Uživatelský avatar
fero
Příspěvky: 5
Registrován: sob 23. led 2016 16:25:09
Bydliště: Vsetín

Ty očka co drží klapku,jsou moc zbytečně velké a klapka na horní straně odstavala.Byla tam mezera a čmeláci (nejen čmeláci) měli snahu se tama dostávat .Svorka přitlačí vrchní stranu klapky (aby neodstávala) neklade žádný odpor.Klapka je vyrobena z obalu na cd , ohýbaná ve vrouci vodě a je hodně lehká.Čmeláky strážící vchod ,ohromně bavilo sní mlátit i 15minut v kuse.
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

K neuvěření, dnes po O jsem viděl letět prvního čmeláka.
Písek.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Já jsem viděl čmeláka zemního na začátku prosince za poledne, sotva létal jak byl ztuhlý. Každopádně tyto velké změny počasí jim určitě moc neprospívají :cry:
Odpovědět