Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Fessl
Příspěvky: 7
Registrován: sob 07. úno 2015 19:10:53

Ahoj,

asi je ještě brzo se ptát, ale zajímalo by mě, jestli většina z vás si vyrábí vlastní čmelín nebo používá zakoupený. Nenašel jste třeba někdo nějaký profi čmelím k zakoupení na nějakých zahraničních webech?

Ahoj a děkuji za odpovědi.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Cmeliny si stavim sam. Když bych se zajimal o něco trochu co by mělo vydrzet zrejme velmi dlouho a mozna ze to neumim tak lehce vyrobit jako ze dreva, tak by se mi libil cmelin z drevocementu:
http://www.schwegler-natur.de/index.php ... istkaesten
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Zdravím, zajímalo by mě jestli, přechováváte někdo královny v ledničce a nebo všichni na jaře odchytáváte. díky
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Ahoj Luky. Myslím si, že všichni chovatelé těchto stránek je každé jaro chytají. Čmelák je totiž ze zákona chráněný živočich, a proto není jeho držení povoleno. Výjimku tvoří například Výzkumný ústav pícninářský a jiné, které mají povolení. Navíc si moc nedokážu představit odchyt oplozené matky před hibernací. Pravda je že jsem takové matky na konci léta viděl, ale nemyslím si, že je lehké na takovou matku narazit. Natož ještě poznat jestli je již oplozená. Další věcí kterou je potřeba zdůraznit je, že matky jsou uměle hibernovány v ledničkách pro jejich možné dřívější vyjmutí a následné nasazení na umělý chov. Vhodné je prohledat internet, kde je již velmi informací. Začít můžeš např. u tohoto videa: https://www.youtube.com/watch?v=EP9OyFML__0
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny chovatele čmeláků, posílám odkaz na stránky německého chovatele čmeláků Harryho Abrahama. Tento nadšenec během mnohaletých pokusů zkonstruoval zajímavý čmelín částečně zapuštěný do země. Jeho výhodou je i důmyslná ventilace. Čmelín si zde můžete i objednat, ovšem cena je dosti vysoká, i s dopravou to vyjde na nějakých 120 - 130 Euro... Stránky však nabízí spoustu obrázků, kde se můžete inspirovat a něco podobného si vyrobit nebo obstarat svépomocí. Přeji všem do nadcházejícího roku hodně chovatelských úspěchů!

http://www.das-hummelhaus.de/
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Znám tento odkaz a udělala jsem si podle toho čmelín z termoboxu,ale bez horní nástavby.Čmeláci vyvedli nové matky,ale po ukončení tam bylo hodně vlhko a plíseň,dokonce vyrostly nějaké houby.Už jsem si ho teď opatřila více větracími otvory jak jsou provedeny v německých čmelínech http://www.hummelfreund.com/basteltipps ... elpension/ ,tak jsem zvědavá,zda to bude lepší.Byla bych ráda,protože výjdou levně,dobře se s nimi pracuje,dobře izolují.Dřevo je určitě lepší,ale čmelíny jsou nákladnější a je už třeba mít vhodné nářadí a hlavně zručnost je vytvořit.

U toho čmelínu od Harryho Abrahama to vypadá na dobré odvětrání,ale pokud je použita klapka,nevidím tam přívod vzduchu do čmelínu zespodu.Myslela jsem si,že budou dobré s umístěním částečně v zemi jak uvádí,ale shodou okolností jsem dnes narazila na německém foru na dotaz na tyto čmelíny,kde jisty člen Nahid uvádí,že na podzim byl obsah čmelínu plesnivý.Ale chtělo by to samozřejmě znát více názorů. http://aktion-hummelschutz.de/forum/thr ... =0&page=57
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Začínám mít pomalu jasno pro následující sezónu. Nebude to asi plně typ německý, spíše typ dle návodu anglického co odkazovala Niky1. Určitě provedu na každé straně 4 větrací otvory (dva dole a dva nahoře) jen nevím zda dovnitř použiji kartónovou krabici, spíše ne. Jenže co mi teď svitlo v mozečku je, že mám doma z vyvýšeného sklepa větrací otvory nad úrovní podlahy úplně stvořené k instalaci vstupní trubky do čmelína který umístím uvnitř objektu tím budu mít klid jak na jaře od mrazíků (můžu nechat větrací otvory otevřené) tak hlavně v létě, až bude 35 °C ve stínu, od veder kdy dochází k úhynu larev. Pokud umístím opravdu čmelín uvnitř baráku ještě budu vážně přemýšlet o větrání přímo v odklápěcím víku. Na tuto variantu jsem už myslel i u venkovního čemlínu, kde jsem chtěl mít větrání pod plechovou střechou, protože si tento větrací otvor čmeláci tak jednoduše neucpávají a vlhkost by mohla stoupat přirozeně nahoru kde jí je nejvíc (hodně se mi srážela na krycím plexi).

Hodně se mi líbí nápad s červeným plexi ten jsem viděl poprvé a je to super protože každé otvírání jen s obyčeným plexi čmeláky ruší, jen sehnat za rozumné peníze červené.

Co se týká čmelínu inzerovaného jako částečně podzemního za nemalé peníze, tak za mě je to hnus a ani to nestojí za ty peníze. Je to prostě polystyrenový výlisek fungující skoro jako plastový kbelík kdy se tam čmeláci budou koupat ve vodě. Neříkám, že to nějak nezafunguje a že dotyčný pán nemá zkušenosti, ale s přírodou a dřevem to moc společného nemá.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

kdyby to někdo potreboval tak cervene plexi lze koupit zde:
http://www.zastresime.cz/439-gutta-cerv ... plexisklo/
za 150,-Kc 50x25cm coz je na dva standardni uly.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Čmelín od Abrahama bych si také nekoupil, za ty peníze to opravdu nestojí. Na můj vkus je to moc velké. Navíc něco podobného si člověk může jednoduše a levně vyrobit doma (polystyrenové boxy jsou k dostání za pár stovek...) Odkaz na je ho stránky jsem bral spíše jako inspiraci pro čtení na dlouhé zimní večery. Na druhou stranu, zřejmě mu tento typ čmelínu i s ventilací funguje, jinak by ho neprodával.

A teď můj poznatek s poystyrenovým čmelínem:

U rodičů mám už dost starý polystyrenový čmelín cca 30x30x30 cm, síla stěn 4 cm, chodbička 40cm o průměru 2,30cm. Ze shora je kryt jen siťkou a přiklopen betonovou dlaždicí, kterou lze v případě veder poodstrčit a zajistit tak větrání. Což ale většinou nebylo nutné, protože čmelín je umístěn na betonové podlaze u domu - po celý den ve stínu pod přístřeškem směrem na sever. Nikdy zde žádné extrémní vlhko nebylo, asi jako v dřevěném čmelínu. Každý rok zde jsou čmeláci zemní nebo skalní. A úspěšně vyvedou i nové královny. Několikrát se stalo, že si čmelín našla na jaře královna sama. Co je však ještě velkou záhadou, čmelín funguje už cca 15let bez ochranné klapky a nikdy jsem nezaznamenal invazi zavíječe. Každý rok si říkám, že klapku už konečně instaluji. Ale nechávám to na přírodě, nechci zasahovat do něčeho co funguje přirozeně. Zřejmě mám velké štěstí nebo je to místem, nevím.... To na svých dřevěných čmelínech se bez klapky neobejdu. Čmelín je pod přístřeškem umístěn po celý rok, na podzim ho jen vyčistím a připravím na jaro. Má své trvalé místo, je součastí skladiště nářadí, dřevníku a kůlny. Tyto prostory čmeláky na jaře velice lákají a zdá se, že mají ideální podmínky na rozvoj kolonie ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo79,a byl vyplněn i senem?Možná ta betonová dlaždice absorbuje nadbytečnou vlhkost.Jsem si připomněla,před několika roky jsem měla podobný přikrytý deskou a nevzpomínám si na plíseň,je pravda že jsem tehdy nepoužila seno,neměla klapku a také jsem ho měla v celodenním stínu.Matky skalního se tam bez problémů odchovaly.

Termobox je vlastně tím víkem neprodyšně uzavřen a bohužel ho nemám v celodenním stínu.Už jsem si tam udělala letos více větracích otvorů a místo sena dám slámu,ta by prý neměla plesnivět,no a uvidím.
Ale zásadní chybu jsem myslím udělala nasazením klapky bez náhradního dolního větracího otvoru.Nějak mi to nedošlo,že větrání bude nedostatečné.Možná i to přidané dolní větrání bude mít úspěch.

Dřevěné budu mít dva ty větší a jeden menší pro polního nebo lučního.Menší má jen 2cm tloušťku dřeva a měl dřevěnou chodbičku,která končila před koncem druhé stěny.Bohužel se tam žádný čmelák nechtěl ubytovat,tak jsem teď tunýlek vytrhla a čmelín zkusím letos znovu obsadit menšími druhy,které chodbičku nevyžadují a pro zemního či skalního se mi zdál stejně přeci jenom trochu malý.
Odpovědět