Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Na zahradě pořád dost polních,matka zemní,jeden skalní a dokonce i zahradní.
Dělnici zemního jsem viděla s pylovými košíčky,takže v okolí ještě bude nějaké aktivní hnízdo. ;)
jans
Příspěvky: 49
Registrován: sob 09. dub 2016 10:14:53

Taky jsem zahlídl zemní dělnici s pylem ale matičku žádnou,mám pocit že pokud je silné hnízdo tak si poradí i s housenkami zavíječe,jak jsem si všiml u mě,tlačili housenky k východu ven,po rozebrání hnízda nebylo vidět žádné housenky ani kukly zavíječe.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:Nevím,ale ještě bych bych počkala s umístěním,aby matičky měly možnost odletět a najít si zimoviště,pokud by chtěly. ;)
Na zahradě pořád létá solidní množství polních,nějací zemní včetně nějaké matky a dokonce jsem ještě zahlédla i dělnici skalní.
Tak Niky mela pravdu - po pravidelnem sledovani cmelinu v minulem tydnu muzu jen potvrdil ze krlovny jsou pryc. Cmelin vycicsten a sezona je ukoncena :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:Tak Niky mela pravdu - po pravidelnem sledovani cmelinu v minulem tydnu muzu jen potvrdil ze krlovny jsou pryc. Cmelin vycicsten a sezona je ukoncena :)
Tak to dopadlo asi nejlépe jak mohlo. :D
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Také si myslím,že to dopadlo dobře.Třeba by jim nevyhovovala vlhkost nebo by se předčasně probudily.Tak se snad v přírodě dobře ukryjí a na jaře si vyhledají ubytování. :)

U nás už od neděle odpoledne prší a některé noci má už i trochu mrznout,takže je asi definitivně po sezoně. :( Jsem zvědavá jestli budou na zahradě ještě létat nějací polní až přestane pršet. ;)
Ještě že se můžeme těšit na příští sezonu a doufat,že bude jen úspěšnější co se týká množství matiček a druhů,ale i odchovů. :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Po těch deštivých dnech se už jen sem tam objeví nějaký polní na zahradě a do čmelínu jsem také ještě dnes viděla jednoho přiletět.Polní mívají opravdu nejdéle hnízdo,ubytovala jsem matku 14.4.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Je 14.10. a polní pořád nosí do čmelínu pyl. :o
Už jsem dala bokem čmelíny těch dvou zemních a vnitřek jsem prohrabala abych se podívala na množství buněk.V tom ze ZD jich bylo opravdu hodně,ve druhém o něco méně.Odpoledne krásně svítilo slunko a přiletěla matička zemní,tak jsem hned dala čmelín zpět a ke vchodu jsem dala hrst buněk ve kterých byly ještě jejich zásoby.Matička to nevzdala a po chvíli opět přiletěla,když už tam čmelín zase byl,nejdřív chodila po česně,ale nakonec na to přišla a hodně dlouho se krmila z těch buněk,pak odletěla. :) Tak je vidět,že se některé matičky přicházejí i v této pozdní době do starého hnízdiště nakrmit. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zalíbilo se mi,jakým způsobem dávají v Troubsku hnízdní materiál do čmelínů.Tedy dolů cupaninu a teprve nahoru vrstvu mechu :) ,příští sezonu si to zkusím udělat stejně,pokud budu mít dostatek mechu. ;) https://www.youtube.com/watch?v=kEAvN8S-Ry0
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Chtěla jsem se zeptat jak dopadly vaše dřevěné čmelíny po sezóně?Já jsem docela spokojená,ty noviny které jsem tam dala dřevo a hlavně dno dobře ochránily před nepřiměřeným znečistěním a vlhkostí.Dokonce i to zkroucení bočnic nahoře u čmelínu ze ZD se samovolně vrátilo do původního stavu, :o z čehož mám velkou radost,protože jsem se obávala jestli bude vůbec ještě k použití.
No a jsem tak netrpělivá až začne nová sezóna,tak jsem se dala do přípravy čmelínů na rok 2017. :lol:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Chtěla jsem se zeptat jak dopadly vaše dřevěné čmelíny po sezóně?Já jsem docela spokojená,ty noviny které jsem tam dala dřevo a hlavně dno dobře ochránily před nepřiměřeným znečistěním a vlhkostí.Dokonce i to zkroucení bočnic nahoře u čmelínu ze ZD se samovolně vrátilo do původního stavu, :o z čehož mám velkou radost,protože jsem se obávala jestli bude vůbec ještě k použití.
No a jsem tak netrpělivá až začne nová sezóna,tak jsem se dala do přípravy čmelínů na rok 2017. :lol:
Zdravím přátelé, tak u mě čmelín od ZD naprosto bez problémů, jen občas drobné vnější pokroucení vlivem práce dřeva. Vnitřek ok, ale hnízdo lučních není to pravé na pořádnou zatěžkávací zkoušku... ;) Čmelín od VP Ješted byl po sezoně v oblasti dna a přechodů do bočních stěn lehce pokroucen. Dřevo se už do původního stavu nevrátilo. Tak jsem musel pro opravu použít několik vrutů a už je to dobré. Vyvrtal jsem ještě jeden větrací otvor. Musím říci, že si čmelín vyžádal po kolonii zahradních nejvíce péče. No a čmelín z OSB desek, kam jsem v létě přestěhoval skalní, vydržel také bez sebemenších problémů. Ikdyž se říká, že OSB desky nejsou zrovna nejvhodnější, tak musím říci, že to skalním nevadilo. Stěny čmelínu jsem ale měl obložené kartonem.

Pořád uvažuji, že už konečně udělám pořádný podzemní čmelín. Jinak jsem objevil odkaz na čmelín z vysoce odolného sibiřského modřínu, je to včetně klapky za příznivou cenu. Možná, že ho vyzkouším, pokud se neobjeví ještě něco zajímavého... ;)

http://www.homedecor-bohu.cz/cmelin-ze- ... u/z132.htm
Odpovědět