Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Chtěla jsem se zeptat kdy nejrychleji se vám podařilo ubytovat matku se zdárně odchovaným potomstvem?
Zemní se už někdy v březnu chtějí ubytovat,ale v dubnu kolikráte ještě trochu mrzne,tak mám obavy.
Kdysi jsem jedenkrát měla zemního od 27.března,ale to jsem měla čmelín kromě víka v zemi a matka si vchod zevnitř ucpávala vlnou.V zemi už čmelín nemůžu mít kvůli přemnožení dotěrných mravenců.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1, máš zřejmě pravdu. Přes tu betonovou dlaždici, čmelím asi dobře "dýchá". Jinak náplň je klasická - suchý mech, nacupovaná čalounická vata, případně staré ptačí hnízdo nebo myší, záleží, co se sežene.... ;) Trochu sena dávám navrch, jen tak na překrytí hnízda, žádná hustá slisovaná vrstva. K té dlaždici je pak mezera cca 8 - 10 cm. Plíseň se na seně neobjevila. Prostě to nějak funguje....

Mám zkušenost, že dřevěná vnitřní chodbička by měla být lomená, což uvádí i dostupná literatura. To se královnám líbí ;) Zkus tedy chodbičku upravit na lomenou. Úplně nejlepší je ale klasický "husí krk", pěkně zatočený podél stěn, délka alespoň 30cm.

Jelikož jsem poslední roky dost pracovně vytížen a bývám i několik dní mimo domov, vše je těžší. Čmeláky usazuji až když opravdu létají a hledají, tedy v průběhu dubna, případně začátkem května. Čekat v březnu půl dne doma na zahradě nebo na přilehlé louce, že se objeví nějaká hledající královna opravdu nemohu... :(
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo79,asi jsem se špatně vyjádřila,ta chodbička byla lomená,ale čmelákům se tam nelíbilo a stejně nemám menší čmelín pro luční nebo polní,tak ho zkusím pro ně využít.Do velkého mi je líto tyto menší ubytovat,nechávám si je pro skalní,zahradní či zemní. :) V těch dalších mám jezírkovou hadici,takže vepředu je menší otvor v klapce a za ní mají pohodlný průchod dál do hnízda.U husího krku mi vadilo,že není uvnitř hladký jako je to u jezírkové hadice.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1, také je mi líto ubytovat třeba rolního ve velkém čmelínu...Rolního usazuji až když sezona přejde do druhé půle a hrozí, že se žádný z velkých druhů neusadí, tak aby nezůstal čmelín prázdný... Rolní bývá většinou jistota ;)

Ano, zahradní hadice je taky dobrá, určitě splní účel.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Koukám, že máte štěstí na výskyt více druhý čmelák. Já se pokoušel usazovat vše, co jsem potkal. :D Závidím vám, že si můžete vybírat. V loňském roce jsem začal chov čmeláků s jedním velkým čmelínem ze ZD, druhý jsem měl narychlo zhotovený ze starší dřevěné bedny. Podařilo se mi odchovat pravděpodobně menšího čmeláka zemního ve velkém čmelíně. Neměl jsem problémy s vlhkostí ani plísní. Na letošní sezonu připravuji dva nové čmelíny/kombinace plastové bedýnky a polystyrenu/.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Bydlím na vesnici v Posázaví. Žije tu v poměrně hojném počtu většina druhů našich čmeláků. Čmeláka rolního uvádím, protože se podle mého názoru nejlépe usazuje. Jeho královny nejsou tak vybíravé jako např. u č. zemního. Pokud zkusíte několik královen č. rolního, téměř vždy se jedna z nich zabydlí ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

U nás mezi nejhojnější patří zemní a polní,za nimi pak luční.Rokytový a zahradní méně,skalní jsem minulý rok zahlédla jen jednou a to až v době kdy měla někde své vlastní hnízdo,a to je můj nejoblíbenější druh :) Před mnoha roky se mi na zahradě výjimečně objevil čmelák lesní,od té doby se mi ho už nepodařilo nikde vidět,má hodně vysoký tón bzukotu na rozdíl od jiných druhů.Hájový se mi dost těžko odlišuje od zemního až na toho co má dolní pásek světle žlutý.

Josefe569,možná je jich u vás více druhů,jen jsi neměl štěstí je zrovna vidět.Já jsem si na zahradu vysadila nějaké rostliny,abych je nalákala. ;) Ale pro usidlování hlavně jezdím na kole po okolí a hledám.Rok od roku je jich méně. :(
Také jsem teď při prohledávání německého fóra trochu záviděla,mají navíc druhy,které se tady u nás na severovýchodu nevyskytují.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Josefe569,všimla jsem si,že chceš kombinovat polyester a plast.Máš naplánované dobré odvětrávání?Někde na nějakých německých stránkách jsem použití vnitřní plastové bedýnky viděla,ale bez zhodnocení úspěšnosti.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Přeji dobrý podvečer. Tak dnes jsem zhruba dokončil čmelíny. Použil jsem plastové bedýnky 35 x 35 x 30 cm. Na dně jsou tři pásky polystyrenu, na kterých je vlastní podlaha. Nožičky jsou duté, tak jsem je provrtal a ve spodní části udělal zářezy. V případě výskytu velkého vlhkosti by se měla voda dostat do spodní části a nožičkami pak ven. Polystyren jsem použil 2 cm tlustý, neni lepený, pouze navzájem rozepřený do stran. Na dvou protějších stranách je ještě po jedné vrstvě polystyrenu, který je však kratší a sedí na něm pozorovací okénko. Větrání jsem udělal křížové - jedna díra v horní částí, druhá v protější stěně dole.Průměr je 40 mm. Použil jsem odpadní rouru typu HT, která se zkrátila. Zhruba uprostřed je jedna síťka přilepená silikonem a druhá je na vnitřním konci omotaná izolačí páskou. Do víčka v horním větráku ještě zabuduji jednu síťku s trubičkou-lapač zavíječe. Do spodního víčka větráku dám jenom sítku. Ještě musím vymyslet vhodnou regulaci otevírání větrání.Bedýnky jsou z vnější strany polepeny omyvatelnou folií, aby ten plast moc nekřičel. Vnitřek čmelínu je opatřen kancelářským papírem, který je jen přišpendlen, aby nedošlo k okusu. Ještě musim doplnit stříšku nad klapkou.
V loňském roce jsem měl klapku zakoupenou ZD, ale zdála se mi dost těžká a čmeláci měli problém ji překonat. Proto jsem ji vyměnil za klapku zhotovenou z velké krabičky TIK-Taku. Pomohlo to, čmeláci neměli problémy a minimálně ztráceli pylové kuličky. Klapku jsem měl ještě dokonce zatěžkanou matičkou M 5 a šlo to. Stejný typ materiáu jsem použil i dnes na výrobu klapky.
Přikládám několik foto snímků :http://josef569.rajce.idnes.cz/Cmelin_2016
Nevím, zda konstrukce a větrání bude stačit, to poznám až v sezoně.Ještě bych dodal, že vnitřní prostor čmelína je zhruba 30 x 25 x 17 cm.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Vypadá to dobře,jsem zvědavá na výsledky v sezóně.Také mě zajímá jak bude kancelářský papír odolný plísním.
Například kreslící čtvrtka je velice náchylná k plesnivění.
Odpovědět