Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Přiznám se, že plast mi není moc sympatický, tudíž ani celoplastový čmelín. Ikdyž sebekriticky musím přiznat, že jsem na čmelíny používal i vodovzdorné překližky (trvanlivé i po dvou sezónách tvrdého provozu sklaních čmeláku bez známek degradace) a ty jsou co se týká propustnosti skoro jako ten plast. Rozhodně zásadní budou větrací otvory, protože jsem měl čmelín i čistě z přírodních dubových fošen a vlhkost vytvořená čmeláky z nanošeného nektaru je opravdu velká (hlavně u větších druhů) a tak došlo k plísni i v dřevěném čmelínu, asi lepší paro-propustnost by mělo měkčí dřevo než je dub například smrk, případně borovice a nejlepší asi modřín který se používá na dřevěné šindele na střechy. Teď o víkendu jsem vyrobil základní korpus čmelínu z třívrstvé smrkové desky. Zdá se to jako solidní základ z něčeho podobného jsou ukázky i na německých fórech. Lze to sehnat pod názvy bednící deska třívrstvá "doka" apod. používaná jako materiál na stavbu.


Co se týká materiálů odolných plísním, asi nic včetně dřeva a papíru nebude dlouho odolávat vlivům vlhkosti tak aby se na nich plíseň neutvořila a když se neutvoří přímo na bocích úlu tak na výstelce pokud bude prakticky ve vodě stát. mě se vlhkost nejvíce srážela pod stropem na krycím plexisklu případně v horních rozích.


Už se začínám dost těšit na sezónu!
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Také se už moc těším na sezónu. :)
Majlo,tak jsem se hned dívala na tu trojvrstevnou desku,máš ji bez toho ochranného potahu z močovino-melaminové pryskyřice?
Dívala jsem se totiž na stránky,kde mají právě takovou a vím,že třeba barvy by se měly používat ty co jsou vhodné pro hračky.Proto jsem se dívala na tu ochrannou vrstvu a možná jsem plašan,ale našla jsem o ní tento odkaz http://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92285.aspx ,že vzniká smísením s formadelhydem.
Doufám,že to nevezmeš ve zlém,já si jen vždy ráda zjišťuji vše o tom co mě zajímá.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Josefe569, velmi zajímavé! Čmelíny budou zateplené určitě dostatečně, teď jen ohlídat tu ventilaci. Jsem zvědav na ohlasy po sezoně. Ono je vcelku jedno zda je čmelín ze dřeva, plastu nebo polystyrénu (když pominu estetickou stránku). Základ je dobrá ventilace a umístění čmelínu. Zbytek je už na královnách... ;)

Pamatuju jeden rok, když jsem ještě jako malý kluk sledoval tátovy marné pokusy o usazení královny. Čmelíny(dřevo, polystyrén) měl dokonale připravené. Jen se žádné královně ne a ne zalíbit... Naše marné pokusy sledovala sousedka a rozhodla se vyrobit vlastní "originální" čmelín. Vzala plastový kbelík s víkem, zapustila ho do kompostu a připojila kus hadice. Dovnitř nacpala nějaké hadry a starou trávu. Usadila tam č. zemního asi na druhý nebo třetí pokus. Celá kolonie vydržela bez problémů až do konce.... Tehdy nás tedy pěkně vyškolila. :lol:
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Abych řekl pravdu, tak se mi taky plasty v přírodě moc nelíbí. Je to ale hledání cesty co nejvhodnějšího ubytování čmeláků. Pokud budou výsledky po sezoně příznivé / větrání, vlhkost,plíseň, silné společenství/, tak bych do dalších let řešil estetickou stránku. Viděl bych to obložením čmelínu palubkama, podobně jako je včelí úl. Chce to ale to hlavní, přemluvit nějakou královnou, aby se přihlásila ve čmelíně k trvalému pobytu. :lol: Mějte se.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já bych také samozřejmě dávala přednost dřevu,ale je to při více čmelínech finančně náročnější pokud se chce použít 3cm dřevo a vlastně čmelíny koupit.Mám momentálně nepoužívané čmelíny z 2cm dřeva,ale víka jsem měla z polystyrenu,která se musela z hora zatížit,což bylo nevýhodné a jenom vchodový otvor bez klapky.Tak jsem je přestala používat.V sobotu jsem se konečně na koupeném čmelínu odvážila vyvrtat další vchod=větrání.Nebyl to takový problém jak jsem se obávala,jen se mi trochu na konci vyštíplo dřevo.Tak musím zjistit jak tomu zabránit a zkusím dotvořit i ty nepoužívané 2cm čmelíny teď nebo spíš na příští sezónu.

Každopádně se zemním čmelákům nejvíc líbilo,když jsem měla čmelíny s nimi zapuštěné skoro až po střechu a hadice vlastně vycházela na povrch ze země.Možná proto měla Honzo sousedka takové štěstí. :) Vytvořila jsem ze zeminy asi půl metru vysoký obdélník se zkosenými boky do kterého jsem čmelíny zanořila,tudíž nehrozilo zatopení.

Majlo,viděla jsem i na videích z youtube,že měli ve čmelínech pozorovací plexi celé pokryté kapkami vody.Uvádí se,že zemní čmeláci potřebují ke zdárnému vývoji 70-80% vlhkost,takže je důležitá jen bude třeba zjistit jaké větrání bude vyvážené.Měl jsi tam také plíseň?
Zeptala jsem se na odborných místech a dostala jsem tuto radu: " Počet a velikost větracích úlků je vždy nutné přizpůsobit velikosti, materiálu a stanovišti. Jednoduchá odpověď proto bohužel neexistuje. Doporučuje se udělat větrání dole i nahoře, ne na protilehlých stranách, aby nevznikl průvan, ale tak aby spodním otvorem vstupoval studený vzduch a teplý vystupoval horním otvorem "

Ty německé čmelíny sice mají horní otvory na protilehlých stranách,ale vnitřní box už ne.Na těch anglických není vidět,zda ho tam také mají nebo ne. ;)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Niky1: překližku mám obroušenou na dřevo, skoro žádné vrstvy už na ní nebyly, ale máš pravdu, protože různé pryskyřice na bázi formaldehydu jsou určitě použity i na lepení jednotlivých vrstev překližek (i dřevotřísek na nábytek), což je špatně. I na kupovaných velínech jsou víka z překližek, ale jen víka. Je to prostě všechno o hledání. A jak napsal Honza79 většinou nás čmeláci sami překvapí, že podle nás ideální nabízené stanoviště odmítnou a raději přijmou něco jiného méně komfortního.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

2cm síla stěny čmelínu mi přijde plně dostačující, vůbec bych se toho nebál. Problém v použití dřeva mám ten sehnat fošny o šířce minimálně 25cm, protože to už se moc nedělá, nebo se mi nechtělo shánět něco přímo na pile, využití spárovek (desek) které jsou lepeny lepidly na bázi vody myslím skončí rozlepením od vlhkosti a mít stěnu z více kusů to bude pracovat a mezera se bude podle mě rozkližovat, proto mi to stále vychází na ty překližky.

Plíseň byla v čmelínu až úplně v závěru, ze začátku kapky na víku (a krycím plexi) případně v horních rozích, ale plíseň se začala tvořit když už bylo hnízdo v nejvyšším stádiu rozvoje v horních rozích (na výstelce nikoliv) a pak mi zase připadalo, když už byly vylíhnuté královny, že už zase vlhkost začala opadat.
Fotka klasického dřevěného čmelínu po sezóně vypadá takto:
http://majla82.rajce.idnes.cz/Cmelin_20 ... 132746.jpg
je vidět ohromné nasáknutí podlahy, je to prakticky jako když by jste do čmelínu kydli lopatu hnoje...
před použitím to vypadalo takhle:
http://majla82.rajce.idnes.cz/Cmelin_03_2015/#5.jpg
ještě při prvních dělničkách je vše idylické ;o)
http://majla82.rajce.idnes.cz/mix_fotky ... omchan.jpg
Ale pak to jde z kopce
http://majla82.rajce.idnes.cz/mix_fotky ... zemn-3.jpg
výstelka sesedne a začne zahnívat samičky už odpočívají raději jen na horní vrstvě


Plíseň je vidět na videu vlevo dole v rohu čmelínu:
https://www.youtube.com/watch?v=b_vRtWWN3FI


Srovnání s čmelínem z vodovzdorné překližky:
http://majla82.rajce.idnes.cz/Cmelin_04 ... 020632.jpg
kde vlivem vlhkosti nedošlo prakticky k žádnému poškození maximálně zreznutí vrutů, žádné zkroucení či popraskání stěn a to má zasebou již po dvě sezóny.

Co se týká vlhkosti, kterou čmeláci potřebují ke zdárnému vývoji myslím si, že si jí klidně uchovají kolem samotného díla, jelikož dílo mají obvykle ohraničené vyvoskovanou komůrkou a kolem komůrky už muže být klidně jen 60-70% vlhkosti jako jinde. Prostě mi nepřipadá správné když jim v úlu prakticky teče voda. V přírodě jsem viděl hnízda i pod převislým trsem "kobercové skalničky" kde byly prakticky v mechu a tam se takové vlhkosti opravdu nedočkají možná jen za deště.

Nechápu myšlenku větracích otvorů, ze nemají být úhlopříčně, anglický typ co odkazovala Niky1 měl 4 otvory na každé straně (dva nahoře dva dole) tzn. vždy je možnost "průvanu" úhlopříčně, ale průvanu bych se neobával výstelka průvan neumožní. Nicméně u německých čmelínu jsem viděl otvory jen nahoře pod střechou.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Majlo,zajímavé srovnání.Jen škoda,že jsi neměl i v tom překližkovém čmelínu čmeláka zemního,pak by bylo porovnání ještě přesnější.Nevím jaké máte zkušenosti,ale zemní čmelák mívá nejvíce odpadu v hnízdě ve srovnání s jinými druhy a tedy i se skalním.Nevím jestli je to množstvím dělnic a čmeláků nebo se méně často vyprazdňují mimo čmelín.U skalních jsem pozorovala dělnice,které vycházely před vchod a tam se vyprázdnili(asi to byly ty domácí co nelétají na pastvu),nebo jsem viděla i matku zakladatelku,která vyletěla někdy ven,udělala kolečko a vrátila se do hnízda.

Ta vysoká vlhkost byla myšlena pouze pro zemní čmeláky.Na plexi se nejspíš bude vlhkost srážet i při dobrém větrání,já jsem si ho sice pořídila,ale nakonec jsem ho nepoužila.Kdysi jsem používala takovou tu tmavě šedou síť proti mouchám co se prodává na metry.Sice není vidět tak perfektně jako přes plexi,ale není to zas nejhorší.

Tento týden,by mi měl přijít čmelín z jednoho z těch odkazů,taky 3cm stěny.Takže budu mít celkem dva masivní dřevěné čmelíny,z toho jeden loňský ze zelené domácnosti.Asi je budu rezervovat pro čmeláky zemní,pokud budou mít chuť se v nich ubytovat.Ještě uvidím.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Mé srovnání je, že bych nepoznal jestli v tom sídlili čmeláci Zemní nebo Skalní. Jediný rozdíl je, že Zemní jsou mnohem více útočnější potvůrky. Kolonie to byla podobně početná možná i Skalních bylo více. Když jsem nakonec čistil torza hnízda byl to hnůj takřka stejný. O vyprazdňování čmeláků mimo úl jsem slyšel ale podle stavu hnízda se mi zda, že to moc neřeší a kálejí kde se jim zachce (možná mimo na samotné dílo).
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tomáši,nevím určitě jestli je to tvoje video https://www.youtube.com/watch?v=pbsMXpQrJHE .Pokud ano,zaujala mě černá barva čelní stěny klapky.Vidíš nějaký pozitivní rozdíl s použitím černé v této části klapky na rozdíl od jiných barev?
Odpovědět