Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zrovna jsem četla starší článek,že včely vykonávají svůj první prolet dle počasí začátkem února někdy už i koncem ledna,aby se vyprázdnily.Jenomže ony se mohou předtím nebo po návratu nakrmit v úlu,pokud ještě nic nekvete.

Majlo,jak pokračuješ s výrobou čmelínu?
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Včely se takzvaně VYPRÁŠÍ kdykoliv během zimy pokud je venkovní teplota vyšší než 10°C. Na rozdíl od čmeláků se včely krmí zásobami a snaží se udržet stálou teplotu uprostřed zimního chomáče kde je matka.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

O tom, že vidím venku létat čmeláky se mi zdá už letos snad po čtvrté (zatím jen ve snu při spánku), což neznamená, že bych jim to přál a ani nejsem na další sezónu připraven, rozhodně venku nic nekvete tak ať si ještě spí v zemi. Snad to byly jen ojedinělé případy a ostatní se nenechají teplým počasím probudit.

Niky1:
Jak s úly? no přiznám se, že jsem neměl vůbec čas a začíná mě to deprimovat. Nicméně mám zatím rozestaveny nakonec 4ks jeden z třívrstvé překližky a tři ze spárovky o tl 28mm jak jsme tu probírali nařezáno v unihobby a doma sešroubováno, přičemž 2ks jsou klasické velikosti (vnitřní rozměr) 25x25cm výška cca 22cm a jeden jsem udělal ze spárovky široké 20cm menší cca 20x23cm výška 17cm. Zatím nemám hotové střechy a zbývá mi vykroužit větrací otvory, které plánuji na dvou protilehlých stranách vždy 2ks dole a nehoře úhlopříčně. Klapky mám připraveny tři a jeden ponechám bez klapky.

Jakmile nějak postoupím nebo spíše čmelíny dokončím tak pošlu nějaké fotografie. Jinak potřebuju to mít hotové ideálně do půlky března při dnešním počasí raději do konce února což nevím jak stihnu.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Majlo,tak ať ti to výjde včas dokončit,budu se těšit na fotky.
Já také budu mít několik typů,jen mi chybí dvě klapky (už se mi nechce investovat),ale bez klapek je také nechci nechat,protože při více čmelínech by to bylo zcela jistě odsouzení k napadení zavíječem.Stejně nevím kolik se jich ráčí ubytovat.Pokud by se obsadily i čmelíny bez klapky,není problém je dokoupit,dodání je rychlé. :)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

O víkendu jsem se konečně dostal k další práci na čmelínech. Jeden nový jsem konečně plně dokončil jen ho naplnit výplní, tak jsem zase trochu klidnější. Manželka nebyla moc nadšená, ale řešení je z mého pohledu ideální. Čmelín umístěn uvnitř baráku v přízemí technické místnosti a trubka vyvedena na vnější stěnu, kde je ochranná klapka. Větrací otvory (celkem 4 o průměru cca 35mm) jsou opatřeny nerezovou mřížkou připevněnou sponkovačkou jediné co, že jsem v prodejnách nenalezl sponky z nerezu tak to bude asi brzo rezavé jak liška. Větrací otvory jsem vzhledem k tomu, že je vše uvnitř objektu ničím nezakrýval. Fotografie časem přidám.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Už jsem zvědavá na fotky a pak na tvé poznatky.V létě by tam ani neměli mít takové vedro jak venku.
A chceš v něm ještě umístit krabici jak to dělají Němci nebo dáš výstelku přímo do čmelínu?
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Tak kdy to vypukne? Příští měsíc už bude asi možnost obsazovat nebo myslíte, že nebude ještě počasí pro královny?
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Luky,taky se už moc těším,ale ještě je jeden měsíc čas. :) Jenom jednou jsem měla čmeláka zemního od konce března,ale to jsem tehdy měla úlek v zemi až k víku,které jsem měla v dubnu chráněné starým pracovním kabátem.Ještě pak napadal sníh.
V povrchových jsem měla většinou od 14.4.,ale často až po dvacátém dubnu.Měla jsem čmelíny se sílou stěny 2cm,letos budu mít dva s 3cm silnou stěnou,tak zkusím ubytovat trochu rychleji.Pokud ovšem bude mít nějaký zájem. :D Připravena jsem,tak teď už musím jenom čekat a doufat v úspěšnou sezonu.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Přeji dobrá večer.Tak přátelé "podejte hlášení" :lol: jak jste připraveni na letošní sezonu? Dnes u nás /Plzeňský kraj/ zavonělo předjaří a tak již jsem pošilhával po mezích, zda již neni vidět nějaký pohyb. V loňském roce jsem začínal s jedním zakoupením čmelínem a jeden jsem narychlo udělal ze staré bedny.Osadit se podařilo jen jeden a královna úspěšně vychovala potomstvo.Letos rozšiřuji chovnou stanici o další tři úly a dnes jsem ještě jeden zapustil do skalky u skleníku. Zítra ještě všechny naplním a tak mohu hlásit JSEM PŘIPRAVEN. Posílám odkaz na foto z dnešního dne.http://josef569.rajce.idnes.cz/Cmelin_2016 .Přeji vám všem plné čmelíny.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Josefe,ten zemní čmelín vypadá zajímavě,ani mravenci by se tam neměli dostat. :) Měla jsem podobně umístěný,bohužel už teď takové vyvýšené místo nemám. :( Alespoň se budu těšit na tvé zprávy,tak ať se jim tam líbí.
Pomalu ale jistě se to už blíží. :lol:
Odpovědět