Důležité rostliny pro čmeláky

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já hlásím nebývalý zájem rolních o lavandula stochea, jiní čmeláci mi na zahradu teď moc nechodí. V obchodě jsem ji viděl obsypanou i zemními a zahradními. Působí to na ně až jako droga :-).

Jinak pravidelně chodí i na intermedia.

Doteď u nás i v okolí nebyly po skalních ani stopy, ale před dvěma týdny se začali objevovat v okolí. Před týdnem objevili můj trávník prorostlý jetelem plazivým. Tam předtím létaly hlavně včely a sem tam rolní. Teď vidím i 5 skalních najednou jak sklízí, jsou tam od rána do večera.

Šalvěje mám dvě a občas tam nějaký taky zavítá, ale ještě jsou malé a moc nekvetou, takže víc jich asi neuživí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,problém je,že ta levandule stoechas je pro zony 8 :( a i nejteplejší místo v čr je maximálně zona 7.Takže pouze jako sezonní rostlina,škoda je i moc ozdobná.
Ty intermedia můžou být také trochu méně odolné,ale já jsem si koupila novinku Phenomenal,která se vyznačuje velkou mrazuodolností a i větší odolnosti proti chorobám. ;)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ja som zasadil faceliu na pol role cca 4m x 30m a tam hoduje cmeliakov neúrekom. Levandulu co mam na dvore je plna tiez cmeliakov (zemny,skalny,rolny,hajovy).
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Rapo,jestli máš místo,tak si vysej echium vulgare(ale ne plantaguineum!),tam jich bývá ještě víc. :)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky1 píše:
stř 27. čer 2018 13:50:52
Rapo,jestli máš místo,tak si vysej echium vulgare(ale ne plantaguineum!),tam jich bývá ještě víc. :)
Dik za tip. Pre cmelakov je miesto vzdy. :D
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Takže myslím, že už nastal vhodný čas k sumarizaci mých postřehů za tento rok.

Jednoznačně nejnavštěvovanější rostlinou u mě byly letos rododendrony, byli tam luční, zahradní, rolní, zemní, hájoví.

Po jejich odkvětu jsem zaznamenal čmeláky na vajgéliích, ty bohužel nemám na zahradě, tedy teď už ano, v tomto týdnu jsem vysadil 4 kousky.

Jetel luční měl úspěch u čmeláka rolního, jetel plazivý taktéž rolní, ale překvapivě ohromný úspěch měl u skalních, které jsem na ničem jiném moc neviděl.

Na zahradě je už docela slušně velký keř bílé levandule (druh nevím), ta slavila úspěch u rolních a lučních. Oproti tomu koupená levandule lékařská sice navštěvovaná byla, ale zájem nebyl nijak extrémní. Na zkoušku jsem vysázel i pár kousků Lavandula stoechas, o tu byl zájem obrovský (zemní, rolní, skalní), problém je, že není plně mrazuvzdorná a tak ji zkusím na zimu zaházet chvojím.

Z dalších rostlin se mi asi nejlépe osvědčily šalvěje, ty byly navštěvovány univerzálně všemi druhy a velice často. Nedávno vysazený Yzop také vypadá nadějně (létaly na něj rolní, ale jiní čmeláci už v okolí nejsou). Čmeláky jsem zaznamenal i na meduňce a mátě.

Velkým překvapením pro mě byl úspěch kokardy, příští rok jí budu mít určitě více, navštěvovali ji zemní, skalní i rolní. Naopak zklamala echinacea.

Klasikou je náprstník, speciální potrava pro čmeláky zahradní.

"Rostlinou roku" bych asi vyhlásil vikev ptačí, na rozdíl od většiny ostatních vikví je to trvalka, kvete skoro 3 měsíce v kuse a byla velice navštěvovaná rolními, zemními i zahradními. Už jsem posbíral semena a plánuji jí vysít i na mou zahradu ;-)

PS. úplně jsem zapomněl na rajčata a okurky. Dokonce se mi zdálo že na nich čmeláci letos doháněli obecný nedostatek potravy v tom letošním suchu.
Naposledy upravil(a) kaos dne čtv 30. srp 2018 17:05:06, celkem upraveno 1 x.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak u mně šalvěje nejsou moc v kursu ;) .Koupila jsem si sazenice kokardy,tak jsem zvědavá příští rok.Jen nevím jestli půjdou i na ty nízké odrůdy. ;) Vikev ptačí jsem také vysela,tak uvidím.Echinace ani jeden čmelák :( .

Super je levandule Phenomenal,jednak odolná a bylo na ní hodně skalních,zemní i polni.Opravdu super odrůda :D .Sazenice mají http://www.zahrady-rostliny.cz/ i http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/ob ... evandule-1 .
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

S tou návštěvnosti druhů je to opravdu zajímavé. ;) Na echinaceu mi nechodí ani Blance ne a podívejte se na toto video pokud se vám zobrazí https://www.facebook.com/groups/kimalas ... _tn__=CH-R :)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky1 píše:
čtv 06. zář 2018 19:36:05
S tou návštěvnosti druhů je to opravdu zajímavé. ;) Na echinaceu mi nechodí ani Blance ne a podívejte se na toto video pokud se vám zobrazí https://www.facebook.com/groups/kimalas ... _tn__=CH-R :)
U mňa ani ťuk a u svokry sem tam.Bradavec klendonsky je plný cmeliakov a dnes na budleje po dlhšej dobe robotnica skalnej.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Na fa německé skupině jsem viděla video,kde na marulce šantovité bylo spoustu zemních čmeláků.Tak já neváhala a hned několik kusů koupila.Jenže žádní čmeláci o ni nejevili zájem,tak jsem byla docela naštvaná.Což se dnes změnilo jelikož jsem na ní viděla lesního a moc se mu líbila :D .

edit:nevím jestli to nebyla jen náhoda,teď už tam vidím jen včely :( dám ji ještě šanci příští rok.


Na ořechovci mám čmeláky také,zemní a polní. :)
Odpovědět