Důležité rostliny pro čmeláky

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Čmelař
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 10. bře 2016 19:01:30

Niky nevím druh, ale vyfotil jsem ti to. Vytváří to vzpřímený keř a létají na něj především skalní a zemní..Ještě jsem včera zapomněl na zavinutku nebo-li monardu...ta je taky obsypaná...
IMG_4015.JPG
(528.57 KiB) Zatím ještě nestaženo
IMG_4006.JPG
(292.59 KiB) Zatím ještě nestaženo
IMG_4007.JPG
(360.47 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Čmelař
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 10. bře 2016 19:01:30

Niky, ty echinacea je u mě hojně navštěvovaná..ještě pár fotek jak baštěj.. :lol: je to nádhera pozorovat a pro mě báječnej relax..
IMG_3982.JPG
(300.25 KiB) Zatím ještě nestaženo
IMG_3984.JPG
(354.75 KiB) Zatím ještě nestaženo
IMG_3993.JPG
(214.86 KiB) Zatím ještě nestaženo
IMG_4004.JPG
(277.18 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Čmelaři,děkuji.To se mi nechce věřit kolik jich máš třeba na jednom květu. :o
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Dívala jsem se na příspěvek od čmelaře, medonosné kytky. Nádherné čmelíny, můžou být tak blízko vedle sebe?
Uživatelský avatar
Čmelař
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 10. bře 2016 19:01:30

Blanko, mám to takhle od začátku/5 let/ a čmeláci nemají žádný problém. Ani při vylétávání nových královen, tedy v době kdy je kolem čmelínů rušno, jsem nezaznamenal žádný problém. Takže myslím, že můžou... Jinak gratuluju k obydlení čmelínů a držím palce v dalším chovu.. ;)
Uživatelský avatar
fero
Příspěvky: 5
Registrován: sob 23. led 2016 16:25:09
Bydliště: Vsetín

Svazenka vratičolistá
Pěstuje se hlavně jako hodnotná medonosná rostlina, po odkvětu se zaorává jako zelené hnojení.Když vše odkvete nebo je posečeno ideální potrava pro čmeláky.

https://www.youtube.com/watch?v=JgsUcrr6BRE
Uživatelský avatar
Hanka
Příspěvky: 7
Registrován: pát 11. srp 2017 19:15:55

Nejlepší zkušenosti mám s vrbou, levandulí (tu opravdu milují), jetelem, hluchavkou, bazalkou (hlavně druh s tmavšími listy), pampeliškou a letos jsem vyčetla, že je výborný brunátník lékařský (bohužel jednoletka, ale kvete velice dlouho), šalvěj, rozmarýn, dobromysl, akát, lípa, bříza, ovocné stromy, chrpa, třezalka, mák, mateřídouška, slunečnice a divizna.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

V současné době je u nás čmeláky nejvíce vyhledávána netýkavka žláznatá. Na březích Sázavy roste opravdu v hojném počtu, tak mají čmeláci hody. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Je dobré,když se tady uvádějí rostliny,které jsou oblíbené u čmeláků v určitých místech.Jen je třeba počítat s tím,že jejich návštěvnost nejspíš nebude všude stejně hojná.Třeba u mně moc nejdou (když vyberu třeba z rostlin uvedených Hankou)dobromysl,mateřídouška,bazalka,pampeliška,takže je třeba zkoušet,která rostlina na konkrétním místě půjde víc na odbyt.Některé jsou zas navštěvované až v určitém období.Na jeteli se u mně objeví jen občas nějaký polní a docela mě to mrzí jelikož kdysi jenom travnaté veřejné plochy jsou už třetí sezonu osety polními květy se základem z lučního a bílého jetele,přitom žádní opylovači. :( Doufám,že se to snad postupně zlepší a i na těch veřejných plochách se objeví více čmeláků.

Letos jsem si všimla,že kromě už tady uvedených rostlin,bylo hodně zemních na ožance teuctrium ch.. ,ale musí to být ta hortensis=lucidris.Na tu teuctrium chamaedrys jen občas nějaký.Tak jsem si přikoupila sazenice a uvidím jestli bude stejně velký zájem i příští rok.Pokud není zahrada velká tak je třeba vybírat co nejvíce navštěvované rostliny kvetoucí postupně od jara až do podzimu.
Také je velmi dobrý kostival pro čmeláky luční a polní,vysadila jsem si 20 ks.Hodně býval obsazený vlčí bob pro pyl.Poslední dobou ne tolik,tak nevím jestli je to novými odrůdami co jsem vysadila nebo jen náhoda. :?:
Naposledy upravil(a) Niky1 dne stř 06. zář 2017 17:08:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tady jsou anglické stránky s obrázky rostlin http://www.beekind.bumblebeeconservation.org/finder
Když se najede myší na obrázek,zobrazí se i latinský název.

Seznamů pro opylovače je už plno,ale bylo by dobré vypozorovat několik stěžejních rostlin postupně kvetoucích,které jsou maximálně navštěvované čmeláky.

Honzo,netýkavka je opravdu hodně navštěvovaná čmeláky jelikož má hodně nektaru.Bohužel problémem je,že se jedná o hodně invazivní rostlinu,která vytlačuje naše původní rostliny. :( V Anglii bude od roku 2018 zakázaná pěstovat,takže její škodlivost je asi velká pro ekosystém. ;)

A ještě jsem chtěla dodat k té levanduli.Na mnoha místech se uvádí,že hojně navštěvovaná je intermedia.Navíc některé její odrůdy jsou velmi mrazuvzdorné.Letos jsem si koupila její odrůdu Phenomenal,která by právě měla být velmi odolná mrazu a kořenovým chorobám,tak jsem zvědavá. :)
Odpovědět