Čmelák pruhovaný

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zrovna jsem se dodívala na pořad s panem Čížkem a má tam i jedno hnízdo se čmelákem pruhovaným,mluví i o přikrmování čmeláků.
Tady je odkaz na krátké video,kdo by se chtěl podívat. :) http://loskutak.nova.cz/clanek/chovatel ... elaku.html Ale musíte vydržet před tím reklamu. ;)

A jak je vidět odchoval i jiné vzácné druhy. http://www.cmelaci.cz/spolupracujeme-/
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky, pěkné. Díky za odkaz!
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Moc díky Niky.Moc pěkný odkaz.
To o tom průvanu...může to být důvod , proč se mi nevrátila ani jedna zaměřovací do dřevěnýho úlu...Každopádně už spřádám plány na budování na příští rok. :P
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Všimli jste si, že pan Čížek nepoužívá česno, klapku má celou zabarvenou a čmeláci přistávají na nějaký drsný proužek látky?
Uživatelský avatar
Janek92
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 69
Registrován: pát 22. dub 2016 18:35:35
Bydliště: Valašské Meziříčí

Honza79 píše:Mým velkým přáním je, aby se někdy alespoň částečně podařilo vrátit do naší přírody čmeláka obrovského, B. fragrans.
Čo sa týka vzácnych druhov, v Beskydách mám zdokumentovaného čmeláka humenného ;) a pri Valašškom Meziříčí som videl čm. písečného :?: Vypadal trochu ako čm. lesní ale bol krásne biely, :?: nemal som šancu ho chytiť pretože po chvíľke hľadania odletel preč.

V budúcnosti sa chcem zamerať hlavne na ohrozenejší druh, ak by sa niekomu podarilo ubytovať takúto královnu a úspešne by vychovali mladé královny, je nutné dať na ďalšiu sezónu aspoň 2-3 prázdne úly do týchto miest a dúfať, je slušná šanca že sa aspoň jedna královna vráti. Takto to chcem robiť ja, problém ale bude niekde odchytiť vzácny druh. Dúfam že sa všetci pridáte, i čmelák pruhovaný by bol super ;) škoda Honzo že zmizol, to by bol veľký úspech.

Wau, niekto vôbec niekedy videl v ČR čmeláka obrovského? :?: :o
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Na nějakých stránkách jsem četla,že čmeláka obrovského fragrans se dá spatřit spíše v Maďarsku a příležitostně zalétá na jižní Moravu.Otázka jestli to platí i pro dnešní dobu,když je na červené listině ohrožených druhů.Takže každopádně asi potřebuje teplejší oblasti. ;)

Janeku,já myslela,že bydlíš na Slovensku. ;)

Dnes mě úplně zarazilo,že na bílé hluchavce bylo jen pár včel,žádný čmelák.A vůbec někde vidět nějakého čmeláka začíná být skoro zázrak,tedy u nás. :(
Už aby kvetla svazenka,snad přiláká nějaké čmeláky.
Odpovědět