Čmelák pruhovaný

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda se někdo zabýváte také chovem čmeláka pruhovaného. Vím jen o panu Čížkovi, ale zajímá mě, zda někdo z vás se také tomuto druhu věnuje?
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Luky,myslím že je štěstí ho vůbec někde spatřit,patří mezi ohrožené druhy.Na téhle mapě od roku 2010 není žádný výskyt.http://portal.nature.cz/publik_syst/nd_ ... axon=23297
Samozřejmě nemůže být asi zmapováno vše,ale přesto to hovoří samo za sebe.Honza ho vídává,snad se ozve.

Před nějakým časem jsem četla,že v Anglii mají nějakou záchrannou akci k jeho navrácení zpět do přírody. ;)
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Mě by totiž zajímalo, do jaké vzdálenosti u tohoto druhu může dojít ke spáření a jaká je pravděpodobnost, že úspěšně odchované královny budou spářeny se samečky z jiné rodiny. Děkuji za odpověď. Ahoj
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Luky,zrovna předevčírem jsem narazila na článek jak je to s těmi příbuzenskými vztahy a nemůžu si vzpomenout kde.
Nejsem si úplně jistá,ale myslím,že se mladé matky můžou pářit se samečky z téhož hnízda,samozřejmě pokud jsou.
A tobě se podařilo usídlit matku?
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Bohužel ne Niky, ale zarazila mě ta mapa, kterou jsi sem vložila. Jen mě to napadlo, jak to vlastně funguje. Děkuji za odpovědi. :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Luky, čmelák pruhovaný je dost vzácný. Ale podle Prof. Ptáčka se např. východně od Prahy (blíže nespecifikováno) vyskytuje celkem hojně. Za sebe mohu říci, že i jižně od Prahy kolem Sázavy lze občas tento druh spatřit. Předloni jsem viděl jeden kus, loni dva. Jednu matku se mi podařilo ubytovat, ale bohužel po asi 10 dnech zmizela... :( Letos jsem ho ještě neviděl.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj, mám takový pocit, že čmelák pruhovaný se u Prahy vyskytuje jen díky panu Čížkovi, který je na chov tohoto druhu čmeláka zaměřen. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tomáš píše:Ahoj, mám takový pocit, že čmelák pruhovaný se u Prahy vyskytuje jen díky panu Čížkovi, který je na chov tohoto druhu čmeláka zaměřen. ;)
Tak to je opravdu možné. Velký dík patří panu Čížkovi!
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Škoda,že nemá chvilku času něco nám o jeho chovu říct. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Škoda,že nemá chvilku času něco nám o jeho chovu říct. ;)
To by bylo pěkné, dozvědět se něco o chovu tohoto ohroženéhop druhu. Mám pocit, že pan Čížek chová čmeláky i laboratorně.

Mým velkým přáním je, aby se někdy alespoň částečně podařilo vrátit do naší přírody čmeláka obrovského, B. fragrans.
Odpovědět