B. hortorum nebo B. ruderatus

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Už se těším až ohlásíš první nové matičky. :D
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Hortorum má mít také hlavu o trochu více protáhlou do délky. Ale když člověk nemá srovnání, těžko se to porovnává. :?
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,ještě se podívej na tyto dva odkazy,ale porovnat asi bude nejlepší podle nových matek. ;) Ruderatus má mít tu horní část druhé pásky na hrudi rovnou,kdežto hortorum takový oblouček,podívej se na ty kresby. http://www.naturbeobachtung.at/platform ... nameId=315 a http://www.naturbeobachtung.at/platform ... nameId=152
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Honzo,ještě se podívej na tyto dva odkazy,ale porovnat asi bude nejlepší podle nových matek. ;) Ruderatus má mít tu horní část druhé pásky na hrudi rovnou,kdežto hortorum takový oblouček,podívej se na ty kresby. http://www.naturbeobachtung.at/platform ... nameId=315 a http://www.naturbeobachtung.at/platform ... nameId=152
Tak by to mělo být, ale určitá variabilita je prý taky možná. Musíme počkat až budou nové matky. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak mi to dnes nedalo. Podíval jsem se do hnízda trochu více, neboť mám pocit, že jsem možná nové královny propásl. Dnes je to už 64. den od usazení. Nové královny ani jejich buňky jsem neviděl( hnízdo odkryto tak z poloviny), zato asi pěkného samečka. Byl takový chlupatější s krásně jasnými žlutými pruhy a měl delší tykadla. Dále mě zaujaly dvě dělnice, velikost asi 1 cm, ale bez žlutých pruhů - celé černé jen s bílým zadečkem.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kdoví jestli je to není ta tmavá forma dělnic?Když jsou samečci,měly by se co nevidět objevit i matky,pokud byly nakladeny.Už se mi stalo u některých čmeláku,že měli jen samce a matku ani jednu,však uvidíme později. ;) :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Mám takový pocit, že jsem možná matky v průběhu června asi opravdu prošvihl. :? Při kontrole jsou vidět jen dělnice velikosti něco kolem 1- 1,5 cm. A zdá se mi, že i ty pomalu mizí.... Velké samičí buňky však taky vidět nejsou. Našel jsem možná tak tři, jsou ještě plné, tak si je ohlídám. Stará matka taky vidět není.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,možné je také,že je matka nenakladla z nějakého důvodu. ;) Jsem zvědavá,jestli se vylíhnou z těch co myslíš,že by mohly být.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

S hnízdem je definitivní konec, uvnitř se nachází tak odhadem jen 10 dělnic. Buňky se pomalu rozpadají a drolí. Hnízdo bylo na vrcholu asi tak v půli června, od té doby čmeláci postupně ubývají. Kromě roztočů žádní škůdci nejsou vidět. Nechám dělnice dožít a pak prozkoumám ještě buňky. Zda se vylíhly královny nedokážu v tuto chvíli řící. Nejspíše jsem je propásl. Kolem půle června jsem byl pořád v práci a to byl "provoz" u klapky největší... :? Podle dosavadních poznatků mohu říci, že se jednalo s velkou pravděpodobností o hnízdo B. hortorum.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ale bylo to napínavé,čekat jestli to náhodou nebude ruderatus. :) Já bych byla ráda i za zahradní(což ty určitě taky si rád),letos jich přiletělo i málo na čistec.V minulých rocích jich vždy na nich v květu bylo poměrně hodně kusů.Doufám,že se to zase zlepší.
Odpovědět