Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
sob 15. dub 2017 14:45:21
Tak se zdá, že se na mě přece jen usmálo štěstí. Jedna z těch včerejších skalních se dnes v poledne vrátila. :D Protože ale ten včerejší pamatovací let nebyl nic moc, tak ten návrat také podle toho vypadal. Létala okolo čmelína a zoufale se snažila najít cestu dovnitř. Trvalo to minimálně 10 minut než se jí podařilo najít cestu. Už jsem ji chtěl chytit a pomoci jí. Teď už 2x vylétla a létá s přehledem. Tak snad to bude dobré.
Hura, jsem rad ze se Ti se skalnimi taky zadarilo. Sledoval jsem pres den cmeliny a zadna velka aktivita, az ted pred pul hodinou vylezly obe skalni postupne na maly prolet (v tom silnem vetru), zemni je zalezla cely den.
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Mám radost ,jak se všem Vašim i mojim čmelandám daří.U nás, ikdyž odpol celkem slušný počas,nikdo nehledá.Vzhledem k výhledu počasí v příštích dnech,se začínám pomalu smiřovat, že čtvrtý úlek už zůstane opuštěný...Nevim, jestli tedy u nás už všechny ,které potřebovaly bydlet jsou usazené, že nikdo už nehledá...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Marku, s těmi skalními to bude ještě zajímavé. Skalní z pondělka, co usadil syn je zpět v plné síle. Teď navečer jsem ji viděl 2x přiletět i odletět. Otázkou zůstává, co zahradní - jedna i druhá. Ještě včera tam zahradní byla a cpala se jí tam i jiná. Pohyb přes česno jsem registroval celý den, ale až navečer jsem zjistil, kdo skutečně létá. Takže tady je to pěkně zamotané... :o
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Tak už 14 dní nedělám nic jiného než že lovím usazuju a po hodině sleduju jak letí pryč.Mám dva velké včelíny ze ZD naplněné jejich náplní, suchým mechem a drobným senem. Dokonce jsem vymetala otvory myších děr, abych měla nějaké hovínka a ty jsem dala na dno. Přikrmuju medem. Napapají se a stejně uletí. Jsem začátečník, přečetla jsem vše dostupné, ale něco dělám špatně. Prosím o radu, v jaké výšce máte úlky. Já jeden 30cm od země, druhý ve výklenku na kůlně 2m.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Blanka píše:
sob 15. dub 2017 20:33:51
Jsem začátečník, přečetla jsem vše dostupné, ale něco dělám špatně. Prosím o radu, v jaké výšce máte úlky. Já jeden 30cm od země, druhý ve výklenku na kůlně 2m.
Blanko, jaké druhy čmeláků jsi usazovala? Já mám všechny čmelíny na zemi, posazené na cihle na kusu zámkové dlažby. Ten čmelín ve dvou metrech už nemusí všem druhům vyhovovat, ten je tak pro rokytového nebo skalního.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,tak nakonec budeš mít skalních víc než jsi počítal :) ,ale škoda jestli na to doplatí ta zahradní. :(

Marku,Honza vyhledávání rokytového dobře popsal. :) Já je letos také viděla hledat hlavně kolem okapů a v hnědém štítu střechy,tudíž pro mně nedosažitelní.Jednou byl níž,ale než jsem k němu doběhla,byl už u okapu.Dvě sezony se mi sami ubytovali v ptačí budce.Ale někdy jsem je viděla vyhledávat v boční stěně příkopu nebo i mezi listnatými stromy a keři v blízkosti zahradkářské osady.

Čmelaři,opravdu se ti daří. :D

Blanko,nejjistěji se ubytují ti co pomalounku sledují zem kousek po kousku.Každopádně musí viditelně vyhledávat.Lehce přijímá čmelín polní a luční,pokud by se ti letos jiné nepodařilo ubytovat.Nenapsala jsi jestli máš uvnitř chodbičku nebo ne.
Uživatelský avatar
Čmelař
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 10. bře 2016 19:01:30

Honzo děkuju, držím palce i tobě. Už to dělám pátým rokem a kolem domu mi hledají ty z loňska, takže to náročné není. Jen je odchytím a znovu nabídnu úlek.. pak se jen snažím naučit co nejrychleji na klapku, aby měli klid. Oni určitě ne všichni vydrží, to je každý rok a proto mám těch úlků víc.. Uvidíme jak to dopadne letos i s ohledem na ty chladné dny co mají přijít. Dnes jsem odchytil další dva skalní a jednoho zemního a skalní už se večer vrátili..takže super.. držím palce všem..
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny! Pozorně všechno čtu a daří se vám, což je dobře.Mně docela taky oproti loňsku.Mám devět ůlků obydlených, do desátého, rezervního se nikomu nechce je asi moc malý.Na skalního jsem nenatrefil a už bych ho stejně neměl kde dát.Zde několik fotek.

Obrázekfree image hostcertificity.com

Rolní na černém rybízu

Obrázekhost image onlinecertificity.com

A tady na angreštu.

Obrázekimage rucertificity.com

Šmejdění u trojky.

Obrázekimage hosting over 10mbcertificity.com

Tady už přílet s pylem.

Obrázekpic uploadcertificity.com

Dosednutí.

Obrázekhow to do a screen shotcertificity.com

Tady se už leze pod zavřenou klapku.

Obrázekphoto hosting sitescertificity.com

To je ten malý ůlek do kterého se jim nechce.

Obrázekimg hostcertificity.com

A ještě čalounice v navrtaném ytongu, ještě jsem nezjišťoval co je zač ?

Tak dobrý večer a veselé Velikonoce s čmelákama ! :)
Uživatelský avatar
Čmelař
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 10. bře 2016 19:01:30

Blanko, výška umístění nerozhoduje..mám dva zemní ve 2m nad zemí.. prvním rokem co jsem začínal jsem na tom byl podobně a zoufale jsem volal panu Stuchlovi o radu.. na to přijdeš časem sama.. myslím, že nejdůležitější je rychlost vložení do úlku, náplň (pan Stuchl mi říkal, že musí být zaplněno min 3/4 úlku a tak se toho držím) a délka vstupního tunýlku(dávám min 50 cm). A nechat je v klidu, neotvírat víko a nerušit..Po vložení zašpuntuju na max 5min, aby to bylo co nejpodobnější jako když hledá v přírodě..a co se týká přikrmování, tak jsem měl taky takovou tendenci..teď to nedělám vůbec a myslím že jim to nechybí.. Pan Stuchl mi říkal, že v momentě kdy rozkvetou první stromy, tak ten čmelák dá přednost jim a hlavně nektar z květů je pro ně výživnější.. Nic nevnucuji, jen píšu co mi říkal pan Stuchl. Smysl by to prý mělo, kdyby se prudce ochladilo, dlouhodoběji pršelo nebo najednou napadl sníh. Jinak vydrž, držím palce.. Určitě se ti to povede.. na fotce vidíš v jaké výšce mám některé úlky.. letos tam jsou zatím 3 luční, 1 úhorový, 1 skalní a 1 zemní..snad vydrží :lol:
IMG_3965.JPG
(323.02 KiB) Zatím ještě nestaženo
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Čmelař píše:
sob 15. dub 2017 22:57:34
Blanko, výška umístění nerozhoduje..mám dva zemní ve 2m nad zemí.. prvním rokem co jsem začínal jsem na tom byl podobně a zoufale jsem volal panu Stuchlovi o radu.. na to přijdeš časem sama.. myslím, že nejdůležitější je rychlost vložení do úlku, náplň (pan Stuchl mi říkal, že musí být zaplněno min 3/4 úlku a tak se toho držím) a délka vstupního tunýlku(dávám min 50 cm). A nechat je v klidu, neotvírat víko a nerušit..Po vložení zašpuntuju na max 5min, aby to bylo co nejpodobnější jako když hledá v přírodě
Ano, i čmeláka zemního můžeme chovat vysoko, třeba v paneláku. Ale hledáme tu důvod neúspěchu, tak se snažím jít nejméně komplikovanou cestou, aby i Blanka letos mohla mít radost z vlastních čmeláků. Měl jsem kdysi úl a připevnil jsem ho na parapet - cca 3 metry nad zem, abych mohl čmeláky pořádně pozorovat. Chtěl jsem tehdy strašně zemního, moc se mi líbil. Bohužel se taky dlouho nedařilo. Pak jsem úlek přemístil na zahradu mezi angrešty a asi na druhý pokus se podařilo zemního usadit. Jinak se vším ostatním, co Čmelař napsal souhlasím. Jen husí krky mám 2x 40cm, 2x 25 cm a 1x 10cm. A jelikož se Čmelařovi některé matky každým rokem vracejí, má to usazování i o něco jednodušší než Blanka, která s chovem začíná. ;)

Ještě mě napadá, že pokud má Blanka čmelíny od ZD( jinak velice kvalitní čmelín), tak tam asi bude ten původní úzký husí krk. Už jsme to tu někdy taky řešili. Matkám velkých druhů se průlez úzkým tunýlkem moc nezamlouval. Když čmelanda vylezla, celá se česala a pak bez zájmu odletěla. Nahradil jsem husí krk krkem o větším průměru cca 2,5 cm a bylo po problému. Určitě se najdou lidé, u kterých se tento problém neprojevil, ale já mám jinou zkušenost.

Takže Blanko držím palce!
Odpovědět