Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
ned 16. dub 2017 8:36:09
Ještě mě napadá, že pokud má Blanka čmelíny od ZD( jinak velice kvalitní čmelín), tak tam asi bude ten původní úzký husí krk. Už jsme to tu někdy taky řešili. Matkám velkých druhů se průlez úzkým tunýlkem moc nezamlouval. Když čmelanda vylezla, celá se česala a pak bez zájmu odletěla. Nahradil jsem husí krk krkem o větším průměru cca 2,5 cm a bylo po problému. Určitě se najdou lidé, u kterých se tento problém neprojevil, ale já mám jinou zkušenost.

Takže Blanko držím palce!
Honzo taky jsem uvazoval o vymene husiho krku za vetsi (specielne po diskuzi tady minuly rok), ale pan Dobry me presvedcil to nechat jak to je - ve vsech se mi povedlo usadit zemniho bez problemu.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
ned 16. dub 2017 9:11:26
Honzo taky jsem uvazoval o vymene husiho krku za vetsi (specielne po diskuzi tady minuly rok), ale pan Dobry me presvedcil to nechat jak to je - ve vsech se mi povedlo usadit zemniho bez problemu.
Vídíš Marku a já mám velmi negativní zkušenost. Ale ať si to každý vyzkouší sám. Já tvrdím, že na zemní je ten husí krk těsný a to může ovlivnit jejich rozhodování. Na skalní je jen tak tak, obří skalní taky může mít problém. Na menší druhy ok. Proto dávám větší průměr a úspěchy jsou. ;)
Uživatelský avatar
Čmelař
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 10. bře 2016 19:01:30

marek972 píše:
Honza79 píše:
ned 16. dub 2017 8:36:09
Ještě mě napadá, že pokud má Blanka čmelíny od ZD( jinak velice kvalitní čmelín), tak tam asi bude ten původní úzký husí krk. Už jsme to tu někdy taky řešili. Matkám velkých druhů se průlez úzkým tunýlkem moc nezamlouval. Když čmelanda vylezla, celá se česala a pak bez zájmu odletěla. Nahradil jsem husí krk krkem o větším průměru cca 2,5 cm a bylo po problému. Určitě se najdou lidé, u kterých se tento problém neprojevil, ale já mám jinou zkušenost.

Takže Blanko držím palce!
Honzo taky jsem uvazoval o vymene husiho krku za vetsi (specielne po diskuzi tady minuly rok), ale pan Dobry me presvedcil to nechat jak to je - ve vsech se mi povedlo usadit zemniho bez problemu.

Já taky držím palce a potvrzuji stejnou zkušenost jako má Honza... Od té doby co dávám husí krk s průměrem 2,5cm ,mám u větších druhů úspěšnost usazení na první pokus daleko, daleko vyšší.. Teď už ho dávám i pro malé druhy čmeláků. Přeju úspěšný a hezký den :)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
ned 16. dub 2017 10:17:15
Vídíš Marku a já mám velmi negativní zkušenost. Ale ať si to každý vyzkouší sám. Já tvrdím, že na zemní je ten husí krk těsný a to může ovlivnit jejich rozhodování. Na skalní je jen tak tak, obří skalní taky může mít problém. Na menší druhy ok. Proto dávám větší průměr a úspěchy jsou. ;)
Dobre, tak pro dalsi cmelin to zkusim (mozna jeste tento rok) :)

BTW Zkusil jsem vcera vecer tvoji metodu kontroly obsazeni cmelinu kaminkem ve okraji vletoveho otvoru a uznavam, ze to je dobra vec! Zemni uz podle toho vyletela ven (je tu jen +5C a silny vitr), zato skalni ani jedna...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
ned 16. dub 2017 10:45:08
BTW Zkusil jsem vcera vecer tvoji metodu kontroly obsazeni cmelinu kaminkem ve okraji vletoveho otvoru a uznavam, ze to je dobra vec! Zemni uz podle toho vyletela ven (je tu jen +5C a silny vitr), zato skalni ani jedna...
Tak to jsem rád, že kamínek funguje. ;) Mě jedna skalní létá, ta druhá není vidět. Ale zatím nemá cenu panikařit. Počasí je špatné.

Jinak jsem dnes odpoledne konečně uviděl první dvě dělničky u zemních. ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
ned 16. dub 2017 15:43:22
Tak to jsem rád, že kamínek funguje. ;) Mě jedna skalní létá, ta druhá není vidět. Ale zatím nemá cenu panikařit. Počasí je špatné.
Jinak jsem dnes odpoledne konečně uviděl první dvě dělničky u zemních. ;)
Parada, aspon nekdo se dockal uz delnicek :)

Byl jsem ted asi hodinu venku a uz lita jak zemni, tak jedna skalni. Druha (nove usazena zatim dnes nic). A dokonce jsem videl dve zemni na zahrade hledat!
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Honza79 píše:
ned 16. dub 2017 15:43:22

Jinak jsem dnes odpoledne konečně uviděl první dvě dělničky u zemních. ;)
Paráda ! U nás ještě týden.
U nás dneska sněhové přeháňky a kroupy!Přesto jsem viděla zemní i hájovou vracet se domů a luční ráno měla vystrčenou vatovou zátku/dávám jí to teď v tý zime na noc/.Normálně bych jí po týdnu začala sklápět klapku,ale v tomhle? Nechci jí to dělat ještě těžší.Jenže, příští týden má být ještě hůř..ach jo.Pořád nechci uvěřit, že pro mě sezona usazování skončila.Ale teplo a slunečno v nedohlednu...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak vylétla i druhá skalní, měla pauzu asi 25 hodin. Čmelíny se skalními a luční jsem ještě navíc zateplil starou dekou. Víc už udělat nemůžu. Odjíždím do práce, další zprávy v průběhu středy. Mějte se!
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
ned 16. dub 2017 17:38:38
Tak vylétla i druhá skalní, měla pauzu asi 25 hodin. Čmelíny se skalními a luční jsem ještě navíc zateplil starou dekou. Víc už udělat nemůžu. Odjíždím do práce, další zprávy v průběhu středy. Mějte se!
Tak me uz taky vyletla i ta druha skalni, ale dala si na cas. Zkusim najit nejakou starou deku a taky je zateplim - diky za tip!
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Moc děkuji Honzovi i čmelařovi. Nechci to zakřiknou, ALE. Včera jsem usadila skalního do dvoumetrového a zemního do úklu na zemi podloženo hranolky. Dnes jsem jen pozorovala podle kamínků odletěli obě. V poledne se mi sklaní přesunula do úlku na zemi nebo to byla jiná nevím, ale sama si vlezla do úklu, vyletěla a zase je zpět podle kamínku. Takže čmelín ve dvou metrech jsem usadila opět zemním, byla tam dlouho. Před otvor jsem dala víčko s medem, když vylazla hned na med tam si dávala pak létala houpavě před čmelínem, jeden okruh a je pryč. Dala jsem kamínek a zítra čekám. mám objednaný ještě malý čmelín ze ZD na příští rok nabídnu ho myškám. Mám budku, kde jsem měla kdysi po ptáčcích usazené skalní, ale napadly je vosy a byla to hrůza. Chci na to nainstalovat klapku pak uvidím. Všechny Vás obdivuju, jste úžasní. Já jsem zatím za blázna,protože už 3týdny chodím se síťkou a pořád naslouchám. Nejhorší jsou motorky, pletu si je se čmelákem a hledám. Překopala jsem celou zahradu a nakoupila za šílený peníze medonosné trvalky, mám nasazený i jetel a hluchavky. Jinak někdo se ptal na medonosné kytky, najděte si zahradnictví florianus je tam nabídka medonosných trvalek. Ještě jednou děkuji za rady, moc si toho považuju.
Odpovědět