Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

taky uz se tesim az to vypukne - pro tento rok mam 3 cmeliny a doufam, ze se skalni vrati v plne sil :)

Kolegovi uz zacaly litat vcely a dokonce nosi prvni pyl-sam na to koukal. Asi hodim uz ven cmeliny taky-mizim ted na 2 tydny pryc a treba uz budou potreba...

Hodne stesti vsem! :)
Marek
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Kavcao, moc pěkné čmelíny. Chci se zeptat, čím je potažena střecha toho čmelínu?

Jinak i já jsem ve finiši. Letos mám připraveny 2 úly, poprvé má premiéru ten podle toho pána z německého webu. Teď jsem dokončil i tu klapku s tou verandou, jejíž návod tam byl taky. Tak jsem zvědav, jak se osvědčí, samozřejmě dám po sezoně vědět.
Můj výtvor vypadá takhle - http://kyros63.rajce.idnes.cz/KLAPKA_KE_CMELINU/
Snad mě za ni čmeláci pochválí. :D
Tento týden už čmelíny poputují na zahradu - kdo je připraven, není překvapen :D
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Kyrosi, paráda. Teď už jen, aby se podařilo vychovat početnou kolonii a čmelín se pořádně otestoval! ;)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny! Jedna zajímavost.http://www.osel.cz/9270-melaci-zvladli- ... tbalu.html :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyrosi,moc se ti ta veranda povedla,jsem zvědavá jaký bude mít přínos oproti běžné klapce.

Pepane,podobný odkaz jsem dala do zajímavých článků,ale na tom tvém je i vidět jak je to učili. :D
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Kyros píše:
úte 28. úno 2017 1:40:52
Kavcao, moc pěkné čmelíny. Chci se zeptat, čím je potažena střecha toho čmelínu?

Na střeše je "nalepovací " lepenka.
Jinak děkujeme za pochvalu.Naštěstí mám muže, který se "chytí" na kdejakou novinku.Naposled dělal budku/spíš boudu/ pro puštíka.Kdo v ní bude nakonec bydlet, máme jako malé překvapení :lol:

Povězte mi na co je vlastně ta předsíňka?Myslela jsem hlavně na přikrmování?..větrání přes den?..ale pak tam není klapka..
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

marek972 píše:
pon 27. úno 2017 16:42:43

Kolegovi uz zacaly litat vcely a dokonce nosi prvni pyl-sam na to koukal.
Marek
Odkud jste? O víkendu jsem myslela na to, kdy asi by to mohlo vypuknout, ale u nás by neměly co sbírat.Kočičky ještě nežloutnou a lísky mají sice květy, ale zatím nepráší...Budu si muset počítám tak měsíc počkat..
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kavcao,ta předsíňka má i klapku a výhoda je,že má na protilehlé straně klapky větrací otvor.Když je klapka zavřená,tak ním právě přichází čerstvý vzduch do hnízda.no a pak také na přikrmování,když je třeba moc chladno,prší nebo naopak přílišné vedro.Němci to možná používají i kvůli něčemu jinému. ;)

U nás už také předevčírem létaly včely,bohužel marně hledaly,u mně ještě nic nekvete. :( Sněženky nemám a čemeřice také ještě nekvetou.
Ale možná už někde v okolí kvetou nějaké stromy.

Syso,vilíny by mohly být vhodné pro čmeláky,záleží kdy ti kvetou.Magnolie nevím,na té mojí bílé jsem je neviděla.Alespoň můžeš pozorovat jestli se na nich čmeláci objevují.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
stř 01. bře 2017 13:55:34
Kavcao,ta předsíňka má i klapku a výhoda je,že má na protilehlé straně klapky větrací otvor.Když je klapka zavřená,tak ním právě přichází čerstvý vzduch do hnízda.no a pak také na přikrmování,když je třeba moc chladno,prší nebo naopak přílišné vedro.Němci to možná používají i kvůli něčemu jinému. ;)
Ještě doplním, že předsíňka by měla sloužit jako prostor pro odložení nežádoucích předmětů např. zbytky výstelky a vosku, uhynulé larvy apod. Čmeláci totiž tyto předměty ať už úmyslně nebo neúmyslně vytahují ven z hnízda, což může ohrozit správné dolehnutí ochranné klapky. Předsíňka je tedy jakési další vylepšení ochranné klapky, musí se samozřejmě kontrolovat a případně vyčistit.
sysa42
Příspěvky: 18
Registrován: pát 24. úno 2017 16:06:10

Ahojky Niky
vilíny jsou od poloviny února už v květu , takže každé poledne když přijedu z práce chodím kontrolovat zda neuvidím první strávníky ale zatím ani muška :( . Magnolie mám kolem domku dokola takže některé kvetou dříve jiné později. Je zajímavé že mně nikdy nenapadlo kdo na těch jarních kytičkách přesně hoduje ,myslím druhy čmeldů. Vím, že to bzučí někdy opravdu mohutně . Každé jaro přepadnu zahradnictví a nakoupím rozkvetlé cibuloviny a dáme je do truhlíků za okna i kolem rybníčku ,kvetou daleko dříve než ty co přezimuji a tak první hladovci mají co do sosáčku , dneska jsem přitáhla první várku :) už se moc těším až to bude kolem bzučet. Do prvního čmelníku sem zatím nastěhovala křečíky aby ho zajeli :)
doufám,že ho ocení i čmeldové . Mám strach ,že to všecko nezvládnu kolem čmeláků, ale budu se snažit :) . Sysa
Odpovědět