Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak za 3 dny tu máme nový rok a než se nadějeme,bude tu i nová sezona. :D Hlavně,aby v lednu napadala velká sněhová peřina a čmeláci v pohodě a hojném počtu přezimovali. :)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj, já už se nemůžu dočkat a jsem připravenej na sezonu. Nejradši bych šel už čmelín umístit ven :D.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

To jsem ráda,že i někdo jiný to má stejně. :lol:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak i já musím říci, že jsem už dost nedočkavý. Čmelíny jsou připravené, jen ještě musíme několik měsíců počkat. Přeji všem do roku 2017 hodně úspěchů, a to nejen chovatelských! ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

taky uz se tesim az to sezona zacne :) Ostatne na ceskycmelak.cz uz to vypuklo-stacilo pul dne a vsechna hnizda na prodej na tento rok uz jsou vyprodana :)

Hezky Novy Rok vsem!
Marek
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:Ostatne na ceskycmelak.cz uz to vypuklo-stacilo pul dne a vsechna hnizda na prodej na tento rok uz jsou vyprodana :)
Tak je vidět, že o chov čmeláků je opravdu zájem. A to je dobře. Stejně je ale nejlepší odchovat si čmeláky vlastní. Ano, stojí to občas dost času a chce to i trpělivost při usazování matek. Do poslední chvíle člověk netuší, zda se dočká prvních dělniček. Ale když se pak objeví, radost z úspěchu je dvojnásobná. ;)
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

Ahoj ráda bych se zeptala, zda domeček pro čmeláky k zakoupení je pouze na jeden rok a příští rok je potřeba koupit zase nový domeček?
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ahoj Petro,pokud si koupíš kvalitní,tedy ze dřeva tloušťky 3cm,tak ho po sezoně dobře vyčistíš a bude sloužit dál.Jeden takový budu mít letos třetí sezonu,tak doufám,že vydrží i po této sezoně. :)
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

Niky, děkuji za odpověď. Vyzkouším tedy letos poprvé koupený čmelín. ;)
driver240
Příspěvky: 2
Registrován: stř 01. úno 2017 20:13:31

Dobrý den všem, tak jsem pročítal diskuze a chtěl bych taktéž přispět. Nevím kam to zařadit, tak to píši zde. Minulý rok jsem měl připraveno několik čmelínů, po odchytu cca 10 samiček se mi neusadila žádná a to některé, které jsem odchytil se z upravené uříznuté injekční stříkačky do čmelínu přímo draly. Už jsem rezignoval, nakonec až velice pozdě jsem ještě odchytil dvě samičky skalní/zemní a uchytily se obě dvě!!!! Přišlo mi to, že když už jim bulilo a neměly ještě hnízdo, tak až tak vybíravé nejsou jako na začátku sezóny?!?!?! Bohužel jednu mi zabili mravenci a druhé hnízdo napadl zavíječ a i když jsem housenky vybral, těžko říci, jestli se nějaká matka odchovala. Tento rok budu zkoušet nové výplně + "jeté" piliny + klapky + odchytovou past + podstavec postavený v oleji + petrolej kolem česna, tak jsem zvědav. Napadlo mě přidat i trochu včelího vosku do hnízda. Roztokem medu v čmelíně jsem minule nalákal bohužel jen právě ty mravence, takže bacha na ně!!! CHCI SE ZEPTAT, JE ŠANCE ODCHYTIT ČMELÁKA, DÁT HO DO CHLADU A TEMNA A PŘEVÉZT HO A USADIT AŽ ZA 3 HODINY??? MÁ TO SMYSL VŮBEC ZKOUŠET??? Asi bude lepší si jeden rezervní čmelín nechat v práci po ruce na polední pauzu :-D :-D :-D

P.S.: Čmelákům ZDAR a zavíječům ZMAR!!!
Odpovědět