Zajímavé a užitečné články o čmelácích

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Admin
Administrátor
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11. led 2015 11:49:51

Chovejte čmeláky s rozumem, abyste jim svou láskou neublížili!

Čmeláci patří mezi chráněné živočichy a na jejich laboratorní odchov a vypouštění zpět do přírody je nutné povolení příslušných orgánů. Pro povolení je nutné doložit, že se jedná o původní čmeláky, kteří návratem do přírody nezpůsobí žádné škody. Všichni čmeláci, kteří jsou k nám dováženi ze zahraničí toto povolení nemají. V zahraničních velkochovech je možné si zakoupit čmeláky, kteří jsou šlechtěni na výkon a vysokou produkci nových královen. Obvykle také dochází ke změně jejich genofondu přimísením genů jižnějších výkonnějších poddruhů. Vypouštěním takových čmeláků pak dochází k narušení už tak křehké rovnováhy v čmeláčí populaci a může dojít k vytlačení ostatních vzácnějších druhů čmeláků. Vyšlechtěný čmelák totiž silně konkuruje ostatním čmelákům v potravních zdrojích a obsazuje přirozená hnízdiště. Může se pak stát, že za pár desítek let tak sice budeme mít na zahradě čmeláky, ale místo 10 druhů jen ten jeden.

Dejte si pozor také na prodejce úlků, kteří se snaží jen vydělat na velkém zájmu o chov čmeláků, aniž by znali potřeby čmeláků. Některé úlky na trhu jsou pro chov čmeláků přímo nevhodné. U nás ve Výzkumném ústavu Pícninářském, při prodeji našich českých čmeláků množených laboratorně u nás, používáme čmelíny a ochranné klapky, které nabízí internetový obchod Zelená domácnost. Byly vyvinuty ve spolupráci s autory webu čmeláci.cz a jsme s nimi dlouhodobě spokojení nejen my, ale hlavně čmeláci...

Alena Votavová - VÚ Picninářský
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Před léty jsem četla nějaký článek,že může vzniknout problém s dováženými čmeláky při úniku samečků do přírody a následném jejich páření s matkami bombus terrestris žijících u nás."Což pak mělo myslím mít i vážné následky s přezimováním při silných zimách."
Přesně si obsah nepamatuji,ale docela mě tehdy zneklidnilo pomyšlení že se k nám také taková hnízda můžou dovážet.
Proto jsem byla o několik let na to nadšená zjištěním,že se u nás začaly prodávat hnízda odchovaná z našeho druhu čmeláka. :D
Uživatelský avatar
Admin
Administrátor
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11. led 2015 11:49:51

Ahoj,

další zajímavý článek z dnešního vydání:

http://hobby.idnes.cz/cesti-cmelaci-pro ... ahrada_mce

Hezký den,
Admin ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tedy začátek článku není moc povzbudivý. :( Vlastně jsem si uvědomila,že i já jsem nedávno narazila na nějakou českou nabídku čmeláků z Polska při hledání informací o čmelácích,jen jsem tomu nevěnovala pozornost.Vůbec mě totiž nenapadlo,že by mohli chovat jiné čmeláky než žijí u nás.
Sice nevím,který druh prodávají,ale líheň matek mají obrovskou. :roll:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Tedy začátek článku není moc povzbudivý. :( Vlastně jsem si uvědomila,že i já jsem nedávno narazila na nějakou českou nabídku čmeláků z Polska při hledání informací o čmelácích,jen jsem tomu nevěnovala pozornost.Vůbec mě totiž nenapadlo,že by mohli chovat jiné čmeláky než žijí u nás.
Sice nevím,který druh prodávají,ale líheň matek mají obrovskou. :roll:
Že je o chov čmeláků zájem je pěkné, ale mám pocit, že se z něj stává móda. Což také není úplně dobře. Ne všichni potenciální chovatelé jsou dostatečně informováni o problematice chovu a životě čmeláků vůbec. A to může ve finále přinést více škody než užitku. Svědčí o tom i ta hysterie, že se na všechny zájemce o hnízdo zemních z Troubska nedostalo. Ústav má určitý počet uskladněných matek. A ty jen tak nenavýší. Vývoj plodu a hnízda také nejde nějak zásadně uspíšit. To si mnozí lidé bohužel neuvědomují.

O čmelácích z Polska jsem už taky někde slyšel. Pokud by se jednalo čistě o druhy odchycené a odchované v Polsku, tak snad by to šlo. Ale na druhou stranu jsme se už v minulosti několikrát přesvědčili o kvalitě polských produktů.... :?
Dobrý Zel. Dom.
Příspěvky: 2
Registrován: stř 28. pro 2016 17:21:59

ono nejde jen o to, zda je to stejný druh, ale i jak tam probíhá šlechtění. On to nakrásně může být klasický čmelák zemní, ale dlouhodobé šlechtění jej posunulo někam, kam se na zahradě neposune. Další problém je, že je to prostě klasické hnízdo pro opylení skleníku. V inzerci je královna a 60 dělnic. To už je vysoce pokročilé hnízdo. V přírodě takto pokročilé hnízdo bude nejdříve koncem května, ale spíše ještě později. Pokud si je někdo slavnostně koupí do čmelína na zahradu, tak mu v květnu budou už létat královny, což je úplně proti přírodě. Navíc se se čmeláky moc nepotěší, protože v červnu bude po všem... Petr Dobrý www.cmelaci.cz
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

To je neskutečné jak se malí čmeláci dokážou učit podobně jako větší živočichové,naučit se nějaký úkon,aby získali odměnu v podobě cukrového roztoku. :o
Velmi zajímavý článek v němčině(dnes už není problém překladu v prohlížečích) i s videm,ale to se mi podařilo spustit jen v microsoft edge prohlížeči,chrome mi ho nespustilo. :x http://science.orf.at/stories/2827452

http://hobby.idnes.cz/cmelaci-se-uci-no ... -dilna_mce
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj,

rád bych zde přidal jeden odkaz na celkem zajímavou německou stránku. Niky znáš tuto stránku? Vím, že hodně brouzdáš po zahraničních webech, tak mě to zajímá, jestli jsi na tuto stránku také někdy narazila. Případně pokud někdo máte podobné stránky ze zahraničí budu rád, pokud se o ně tady podělíte.


http://www.hummeln.org/?page_id=588

Ahoj
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tomáši ano,znám tuto stránku. :) Tuhle asi také budeš znát? http://bumblebeeconservation.org/about- ... ification/ , http://www.bumblebee.org/key.htm .
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

bumblebeeconservation.org - neznám, díky ;)
Odpovědět