Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Admin
Administrátor
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11. led 2015 11:49:51

Ahoj,

jedním z cílů tohoto diskusního fóra je také pomoci ohroženým druhům čmeláků v naší přírodě. Pokud prosím někdo narazíte na některé z ohrožených druhů, jako např. Bombus subterraneus, bude fajn podělit se o tuto informaci zde v diskuzi. Děkujeme za pomoc.

Admin ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Zemní se dnes nevrátila, zkusil jsem nabídnout úlek jinému čmelákovi, chytil jsem dnes jednoho a koukám, že je to pačmelák, takže místo do úlku šel k sousedovi na zahrádku :lol: .

Královna rolního mi dělá radost, člověk sice může koukat na úl celý den, ale vidět ji jednou za den je zázrak, ale podle kamínků a při opravdu vytrvalém sledování je vidět že lítá skoro pořád, jen se člověk na pár vteřin otočí a už tam je. Mám i video, kde o kamínek zakopla :D

https://youtu.be/rri7rggBrnE

Včera jsem nainstaloval dočasnou záklopku, než budou mít v zelené zase klapky. Zavírám po západu slunce a snažím se otevírat před východem.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Tak u nás taky už dělničky od zemní /usazená 5.3./.U další zemní je čekám každým dnem , hájová by měla být taky co nevidět.Zemní královnu už jsem neviděla ani vyletět.Holky jsou celkem velký a nosej koule.U luční matka lítala ještě jeden den, ale už málo.
Ještě hledají občas skalní.Otázka je, jestli by se ještě usadily.Letos to vypadá zatím dobře.Hlavně bych byla moc ráda za skalní a hájovou, kdyby se mi podařilo odchovat královny.

Admine, až se zdokonalím v rozeznávání, budu určitě hlásit.Každý rok se přeci jen trochu zlepšuju :) Letos jsem byla ráda, že jsem už celkem bezpečně poznala ty nejrozšířenější druhy.Příští rok si dávám za úkol usadit zahradní , těch je tu málo.A rozeznat lesního a zjistit, jestli tu u nás je.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
úte 01. kvě 2018 18:36:02
V tuto dobu můžeš čekat od zemních cokoliv. Už jsou dost přebraní a drtivá většina už své hnízdo má. Zbytek jsou už ti, co nejsou schopní zahnízdit. Samozřejmě i tady může být vyjímka, ale to by muselo mít velké štěstí.

Mně začal po třech dnech klidu padat kamínek ve volném čmelíně, ale nějak divně, maximálně 1-2x za den, tak nevím.

Dělničky jse zatím neviděl, ale neměl jsem čas na delší pozorování.
Naprosto souhlasim - kazdy den potkam nejakou hledajici zemni, ale bud hned odleti nebo zatuhne a musi jit ven rucne. Rozhodne plati tvoje poucka z minuleho roku, ze zemni se nejlepe usazuji hned na zacatku sezony.

Vcera jsem videl zajimevou zemni - hledala ubytovani, ale mela zaroven i rousky pylu - predpokladam ze to je kralovna, ktera prisla o hnizdo?
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Po vcerejsku uz jsem zlomil hul nad obsazenim posledniho cmelinu - sem tam neco leta, ale jen zemni, ktere nelze jiz usadit :( Skalnich je tento rok v me oblasti velmi malo.

Ostatni (1xzemni+2x skalni) jiz letaji v pohode se zavrenou klapkou a cekam delnice za cca 1-2 tydnu.

Potesenim muze byt pro me prokazatelna dve hnizda skalnich na zahrade - doufam, ze se jim povede vychovat take potomstvo i bez klapky!
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak to u mě na zahradě pořád něco je.

Dopoledne jsem zkoušel ubytovat rolního, choval se ale zajímavě. Přiletěl na zahradu a hledal, pak skočil na jeden květ rododendronu tak jsem se zarazil, z něj ovšem opět začal hledací let nad zemí v trávě, pár minut jsem ho sledoval, ale vypadal přesvědčivě, tzn. nehledal v trávě květy. Tak jsem ho lapil. V úlku vytuhnul, po hodině jsem ho našel spát na výstelce, dal jsem ho na rododendron, kde se po chvilce rozjel, vysosal asi 30 květů a sednul si na list na slunce, kde se čtvrt hodiny čistil. Pak se mi zdálo že začala opět hledat, ale ztratil se mi v křoví. Vypadá to, že některé hledačky jsou už z toho hledání a spaní venku tak zesláblé, že nejsou schopny úlek přijmout.

Chvíli poté jsem chytil další "hledačku" ve stříkačce jsem ale zjistil ... opět pačmelák! Vyhodil jsem ho ven a další hledačka ... tentokrát luční. Po půl hodině vyletěla a po jednom kolečku se začala pást na rododendronech. Nemyslím, že se vrátí a pokud ano, tak to znamená, že pravidla pro umisťování čmeláků neplatí, pokud umístíte čmelín doprostřed rododendronu (ta předešlá rolní, co se ubytovala také nepředvedla žádný pořádný zaměřovací tanec). Pak se mi nepovedlo odchytit hájovou.

Jinak je tu veselo, na rododendronu to zučí a pase se tam mnoho královen, co už hnízda mají, rolní, rokytkové, zemní a nejspíše i nějaká hájová a luční.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Dobré odpoledne. Včera večer jsem spouštěla klapky a ve světle baterky se motala můra. Doufám, že to nebyl zavíječ. Chytla jsem ji a zabila. Asi jsem blbec měla na noc klapky úplně zavírat hned jak jsem vložila čmeldy? Může zavíječ ucítit už jednu královnu? Co když mi tam vlezl? Klapky jsou spuštěné teprve od včerejška. Holky to pěkně zvládají. Je to krása.
Chovu zdar
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marek napsal:
marek972 píše:
stř 02. kvě 2018 12:36:30
Ostatni (1xzemni+2x skalni) jiz letaji v pohode se zavrenou klapkou a cekam delnice za cca 1-2 tydnu.
Potesenim muze byt pro me prokazatelna dve hnizda skalnich na zahrade - doufam, ze se jim povede vychovat take potomstvo i bez klapky!
Marku,doufám že se jim to podaří,zvláště jsou-li v zemi. :)

Zato já mám se skalní trápení. :( Jak byl minulou středu ten silný nárazový vítr,se druhá z ubytovaných sice večer vrátila,ale sotva se dostala na klapku.Na druhý den odpoledne jsem šla kolem a všimla jsem si jak se váhavě prochází po česně a jako by se bála rozletět.Nakonec to zkusila,bohužel přistála na zemi a už se nevznesla,chtěla pokračovat pěšky :( .Dala jsem ji do úlku s roztokem ve víčku,zřejmě ho nenašla jelikož ráno po otevření jen vlezla do vchodu odkud jsem ji musela opatrně vytáhnout a vypadalo to moc špatně.Nabízený roztok nepřijala,vzala jsem ji na ruku a až po nějaké době začala sát roztok.Nakrmila jsem ji stříkačkou a pak i několikrát až do dneška.Bez létání na pastvu je to ovšem jinak k ničemu :( .No a další neštěstí 28. a 29.4. nebyl žádný pohyb u jednoho z lučních.Nakonec jsem se podívala dovnitř,kde byl obří džbáneček a krásná kupka buněk jako hrášky,bohužel nazmar,když se matka z nějakého důvodu nevrátila. :cry:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Radovat se můžu alespoň z již vylíhlých dělniček :) 29.4. luční,30.4. zemní,1.5. další zemní a dnes další luční a později od skalní,která se ubytovala sama :D

Ta poslední skalní odchycena mimo zahradu mi dělá také trochu starosti.Před několika dny jsem si všimla vždy ráno okaděný vchod,ale jako by měla průjem a dělničky by měly být nejdřív za týden :roll: .Jen doufám,že to nebude nic vážného a dobře to dopadne.

A ještě,do toho návnadového úlku se mi samozřejmě neubytoval rokytový,ale ta dlouhonohá vosa :lol: .Tak jsem úlek dala níž ať si tam žije,normální vosa by ovšem u mně nepořídila. :)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak druhý úlek stále neobsazen. Dnes jsem na zahradě odchytil 3x rolní (2 vytuhly, třetí se 4x vrátila do stříkačky, tak už jsem ji nechal jít), 2x luční (první šla z úlku hned na rododendron, druhá předtím udělala tři kroužky u úlku), 1x hajní (čekal jsem na ni hodinu, pak koukám do úlku a ona nikde, musela rychle frnknout, sledoval jsem celý čas) a 1x zemní, ta opět udělala cosi co se dost blížilo zaměřovacímu tanci, prohlédla úlek z obou stran a frnkla, myslím, že je to ta včerejší, věčná hledačka. Takže úlek zatím neobsazen.

Jinak mám stejný dotaz jako podlipiar, od jaké fáze zavíječ čmeláky cítí? Ucítí jednu královnu ubytovanou pár dní?
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět