Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
stř 09. kvě 2018 12:39:42
Jinak chová někdo lesní? Kromě julia jsem neviděl a je mi moc líto, že už není :-( U nás jsem nikdy hledající královnu neviděl na cmelaci.cz píší, že prý královny hledají od půlky dubna až do začátku června, takže se třeba ještě mohou objevit?
Snad jedině Janek bude mít nějaké zkušenosti. Čmelák lesní není moc plošně rozšířen. Opravdu záleží na lokalitě. Nežije čistě v lese, spíše na jeho okraji, větších pasekách a hlavně blízkých loukách. Letos jsem se byl podívat na jedno naleziště, o kterém jsem vědel z dětsví. Byla to větší paseka s borůvčím a volně přecházela v louku. Bohužel jsem tam nebyl nějakých 17 - 18 let. Paseka je samozřejmě pryč a zarostlá mladými stromy, louka také už nebyla to co pamatuju. Lesního jsem neobjevil. :(
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak mám další dělnice od druhého hnízda zemních. Jednalo se zřejmě také o loňskou matku, celou dobu byla celkem nenápadná, narazit na ni bylo velkým úspěchem. Vychovala dělnice za 25 dní. :D

Otázkou je, co je s dělnicemi od " zateplovačky". Nová matka létá, dokonce nosí i pyl. Po dělnicích však ani stopy, už je to 35dní.

Na rododendronu to přece trochu ožilo. Viděl jsem dvě dělnice od rokytového, takže někde v okolí bude hnízdo. ;) ,

Ještě jsem udělal dva usazovací pokusy, 1x zemní a 1x zahradní. Ale to by se musel stát zázrak...

Tři dny mi padal kamínek v osiřelém úlu. Už jsem si dělal naději, ale nakonec jsem zjistil, že novým nájemníkem je vosa. Tak se musela poroučet...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já lesní vidím vždy tak začátkem května na zahradě na hluchavce bílé,letos jsem ještě ani jednu neviděla a přitom jsem loni nové matky viděla. :(

Mě se dnes vylíhly dělničky od třetí polní a "hájovému" také(dělnice za 26 dní),ten jich musí mít nejspíš velmi málo.Už zbývají jen od poslední polní,ta byla ubytovaná až koncem dubna.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak u mě stále smutno, rolní druhý den nevyletěla, jak dlouho má smysl čekat na inspekci hnízda? Tak 5 dní?

Skalní se také nevrátila, dnes jsem ale na rododendronu zahlédl matku, která vypadala jako skalní, ale zdála se mi menší, pokud to byla ta moje, tak by bylo alespoň pozitivní, že si našla hnízdo jen jinde.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,já myslím,že bys ji měl nechat v klidu :) .Teď už stejně vhodnou matku neodchytíš a kdyby,tak máš volný úlek od skalní co nezůstala.
Nemá cenu abys tu polní nějak moc kontroloval,mohl bys jí poškodit nechtíc buňky,ony jsou opravdu moc skryté a tiché.Pokud tam je,tak se ti odmění dělničkami a pokud náhodou ne,tak už s tím stejně nic nenaděláš.Pokud máš zapsané datum ubytování,tak sleduj po 27 dnech beze dne ubytování,zda neuvidíš dělničky to by už mohly být.Možná i těch 34 dnů jak se stalo Honzovi,ale typické je 22-27 dní.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Niky1 píše:
stř 09. kvě 2018 21:01:58
Kaosi,já myslím,že bys ji měl nechat v klidu :) .Teď už stejně vhodnou matku neodchytíš a kdyby,tak máš volný úlek od skalní co nezůstala.
Nemá cenu abys tu polní nějak moc kontroloval,mohl bys jí poškodit nechtíc buňky,ony jsou opravdu moc skryté a tiché.Pokud tam je,tak se ti odmění dělničkami a pokud náhodou ne,tak už s tím stejně nic nenaděláš.Pokud máš zapsané datum ubytování,tak sleduj po 27 dnech beze dne ubytování,zda neuvidíš dělničky to by už mohly být.Možná i těch 34 dnů jak se stalo Honzovi,ale typické je 22-27 dní.
No já právě nechci moc zasahovat, ale zas na druhou stranu ještě včera byly na zahradě dvě hledačky rolní. Předevčírem také, tuto jsem usazoval 28. dubna, takže k dělnicím ještě cesta dlouhá, spíš se bojím toho, aby ji nenašel uvnitř mrtvou s pačmelákem, protože se tu okolo poflakoval ten druh, co napadá především rolní.

Ohledně rolních je to vůbec takové divné, nejdřív se vypařila ta z trávy a nechala opuštené hnízdo, na rododendronu jich bylo vždy nejvíce, teď poslední dva dny jsem neviděl žádnou (kromě těch hledaček).
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
RX007
Příspěvky: 16
Registrován: ned 14. kvě 2017 23:39:10

Co je to ten LITRAN?
Já usazeného lesního mám 14 dní a zatím v pořádku.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ahoj,tak to je skvělé budu se těšit na informace za jak dlouho jsou první dělnice,jak početné je hnízdo v plném rozvoji,množství nových matek,oblíbené rostliny na zahradě a podobně. :D
Lintran je výplňový materiál ze 100% bavlny http://www.prohackovani.cz/vyplne/lintr ... ena-vypln/. :)


Kaosi,tak zkus nějakou ubytovat do úlku po skalním pokud tam opravdu není.
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Ahojda čmelofilové.
Dlouho jsem tu nebyla, teď jsem to přelouskala...
U nás celkem klid.2x zemní /dělnice cca 26-28 dni/,1x Luční /dělnice cca taky28dní/, rekordmanka Hájová -24 dní a vypadá to na silné hnízdo, létá se tam nejvíc :D
2x skalní ubytované nastejno, tam čekám dělnice do konce týdne.1x rolní ta má ještě čas.Občas jsem chytila ještě hledací skalní, ale neměla žádná zájem.
Mladí na balkoně nic... :cry: Je to škoda, takovej krásnej úlek, ale proběhly vlastně jen 2 pokusy, pokud jsem jim já nějakou čmeldu přivezla, dcera neměla s těma 2 malejma dětma čas ještě lovit a přenášet..měla jsem se do toho vložit dřív..snad příští rok.

Jinak s tím létáním, letos určitě královny létaly méně.Poslední týden před vylíhnutím, toho nalétají opravdu málo, teprve až se vylíhnou dělnice, ale ještě nevylezou, se výrazně zvýší létání matky.Den před vylezením prvních dělnic.Všechny matky létaly jen 1/2 až den s dělnicemi, víc ani ťuk, je vidět, že potravy je dost a dělnic také.Tak jsem to měla u zemních i hájové.U skalních to vypadá podobně.Teď toho moc nenalétají.A létají hlavně brzy ráno a navečer.
Doufám, že to tak všechno zůstane a nic se nepoakazí.Držím ám všem palce,ať je co nejméně ztrát.
Krásné dny
Uživatelský avatar
Ola
Příspěvky: 40
Registrován: pon 29. srp 2016 8:02:20

RX007 píše:
čtv 10. kvě 2018 6:15:07
Co je to ten LITRAN?
Je to materiál ze 100% bavlny určený hlavně pro výplň hadrových nebo pletených hraček pro děti. Nemusí se přebírat a cupovat jako výplň ze Zelené domácnosti
http://www.e-rucniprace.cz/34501-Vyplno ... -d8756.htm

Tak moje luční má od pondělí dělničky, jak jinak, jsou to prckové, ale pilní. S klapkou mají dost problémy (nová ze ZD), při návratu hledají, kudy jinudy by se domů dostaly, otevřou ji jen ve dvojici (a toi při výlezu), tak klapku na den trochu nadzvedám. Pyl ztrácejí na klapce jen trochu, tak 2-3 rousky denně.
Já vím, nelitovat je, oni se to naučí....ale to se řekne...
Zahradní by také už měla mít dělnice, ale tam nekoukám tak často a ještě jsem je nepotkala, možná ještě nelítají.
Ola
Odpovědět