Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

podlipiar píše:
stř 16. kvě 2018 19:28:30
To se dnes namazal pylem na vajgelii. Taky nevím co je zač.S0516051-Z.jpgS0446044-Z.jpgS0426042-Z.jpg
Nejspíš zahradní a máš jich tam dost. ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak já aktualizuji moje letošní statistiky:
1. úlek, 6 pokusů, usazena rolní, po 9 dnech zmizela.
2. úlek, 24 pokusů, tři zaměřily, jedna se jednou vrátila a pak už nic.
3. úlek, 7 pokusů, dvě zaměřily, rolní se vrátila a usadila, snad tedy alespoň ta zůstane.
Tedy z 37 pokusů, dvě usazení. Nutno podotknout, že úlek č.2 jsem vyráběl vlastnoručně a usazoval hned po výrobě, tedy "smrděl novotou", hádám, že to bude hlavní problém. Pak také usazované Hajní a Zemní touto dobou už asi nebyly schopny založit hnízdo.
Hlavní poučení pro mě je, že jsem měl začít s třemi úlky hned, protože mi proklouzlo mnoho rannějších hledaček, takto mi jich hodně proklouzlo a až v reakci jsem "doplnil" stav. Navíc hodně času mi ukradlo "blokování královnou", kdy jsem neměl úlek a čekal jsem na návrat po zaměřovacím tanci.

Jinak, chtěl jsem se zeptat, máte někdo zkušenost s klapkou od ZD a rolní? Ta moje je hodně prťavá i na rolní a já se obávám, že klapku neuzvedne. Nechtěl bych přijít o svého jediného čmeláka kvůli klapce :D. Případně z čeho vyrábíte odlehčená dvířka?
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Janek92 píše:
stř 16. kvě 2018 10:05:58
podlipiar píše:
pon 14. kvě 2018 14:17:01
Janku92, víš že jsi mě rozbrečel ? Já mám ze všeho takovou radost a tak jsem se jen chtěla o vše podělit. Byla jsem ráda, že jsem našla blázny jako já, co dokážou sedět celý den u čmelína. Vůbec bych si nedovolila kecat. Jak už jsem psala, že jsem to do loňska tak nesledovala kde jsou ubytovaní, tak letos jsem se opravdu soustředila na každý bzukot a mizí v břečťanu. Jak jsem se zmínila jsou tam v nízkém myší hnízda a ve vysokém opuštěná ptačí hnízda. Až se hnízda rozrostou, tak to bude víc vidět. Až přijde syn z práce, tak se ráda pochlubím fotkama, já to na web neumím dát. Za ty zdrobněliny se omlouvám, sledujeme to s vnoučkem a samozřejmě, že čmeláci papají a tak.
S pozdravem Jarka
Ahoj Jarko, omlouvám se za neskorú odpoveď. To ma moc mrzí, to snad ne :( ,,, zároveň ma moc potešili fotky, máš krásnu záhradu a naozaj by to chcelo už len viac úlov ;) ,,,,snáď som ťa nejak neodradil od ďalších tvojich príspevkov, to bych si vyčítal, určite sem napíš vše o čo sa chceš podeliť s nami, ja sám by som písal viac ale nemám toľko času ;). Přes leto by si mohla skúsiť vysledovať, či tam (v brečtane) nejaká královna nie je ubytovaná, ja leto využijem na plánovanie ďalších miest na zahrade kam by som mohol úly umiestniť a na výrobu 4 úlov + úprava (zdvojenie stien) tých 10 co už mám (tento rok bola jar absolútne bez mrazov) ale všetci pamatujeme minulý rok, deky, prenášanie úlov a strach-takže se pripravím ;)

Presne tak RX007, "věcnější vyjadřování by diskuzi jen prospělo" :idea: Rapo nám práve ukázal jak by to vypadať nemalo (rakytová, princezna, čmul) ...

navíc, každý má radosť z bežných druhov čmelákov ale pripomínam, je treba zamerať sa na ohrozené a mene vyskytujúce sa druhy, možno by to chcelo obsadiť vždy na jar jen 3/4 úlov A pak nechať miesto a skúšať hledať, pátrať po vzácnejších :?: :!: zmeniť lokalitu kde hledáme královny. Spôsobov je naozaj hodne, všetky moje královny som odchytil na 3 rôznych lokalitách, prevážal v aute...nebojte se experimentovať. Stačí na to napr. upravené čajové krabičky s výstelkou, obaliť ich napr. černou izolačkou nebo kartonem aby nepronikalo svetlo, vzít baťoh a skúsiť pátrať aj na iných miestach, ne jen v najbližšom okolí a na zahrade. By ste sa divili jak táto metóda je úspešná, ;)

Ja som takto objavil lokality kde je napr. velmi slušne zastúpený čmelák lesní, pak znám místa kde se vyskytuje čm. humenní, úhorový a práve o tieto dva druhy sa budem pokúšať budúci rok ;) ps: na fotkách pravdepodobne královna ruderatus-humenní - tmavá foma i klasická varianta. Pak královna lesní, pak úhorová (všimnite si po priblížení oranžových chlupkov na nožičkách). Pak dělnička lesní, polní na balkóne. O 2 týždne sťahujem na chalupu. Dnes ráno od 08 do 08:30 - prelety: 18x skalní č.1. 11x lesní. 8x polní a 16x skalní č.2.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
:shock: :roll:
Uživatelský avatar
Janek92
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 69
Registrován: pát 22. dub 2016 18:35:35
Bydliště: Valašské Meziříčí

kaos píše:
stř 16. kvě 2018 21:26:13
Tak já aktualizuji moje letošní statistiky:
1. úlek, 6 pokusů, usazena rolní, po 9 dnech zmizela.
2. úlek, 24 pokusů, tři zaměřily, jedna se jednou vrátila a pak už nic.
3. úlek, 7 pokusů, dvě zaměřily, rolní se vrátila a usadila, snad tedy alespoň ta zůstane.
Tedy z 37 pokusů, dvě usazení. Nutno podotknout, že úlek č.2 jsem vyráběl vlastnoručně a usazoval hned po výrobě, tedy "smrděl novotou", hádám, že to bude hlavní problém. Pak také usazované Hajní a Zemní touto dobou už asi nebyly schopny založit hnízdo.
Hlavní poučení pro mě je, že jsem měl začít s třemi úlky hned, protože mi proklouzlo mnoho rannějších hledaček, takto mi jich hodně proklouzlo a až v reakci jsem "doplnil" stav. Navíc hodně času mi ukradlo "blokování královnou", kdy jsem neměl úlek a čekal jsem na návrat po zaměřovacím tanci.

Jinak, chtěl jsem se zeptat, máte někdo zkušenost s klapkou od ZD a rolní? Ta moje je hodně prťavá i na rolní a já se obávám, že klapku neuzvedne. Nechtěl bych přijít o svého jediného čmeláka kvůli klapce :D. Případně z čeho vyrábíte odlehčená dvířka?
Kaosi, neboj, zlepší se to ;) dúfam že rolní sa ti povede a příšti rok sa vráti nejaká královna ;) určite je lepší mať viac úlov, mňa tento rok prekvapila jedna královna rolní, ktorá sa vrátila po 9 dnech. Po 5 dnech som s její návratom už nepočítal a ubytoval královnu skalní.. :(

Z čeho si vyrábal druhý úl? a aké královny si usazoval? skúšal si aj královny skalní nebo luční nebo iný druh ? co se týče druhu, u mňa sa najľahšie osazujú úly královnami,
1. lesní (to ubytuju snáď každou kterou chytím-jedna spravila pamatovací let i na čajovou krabičku, 100% úspešnosť u mňa zatím)
2. skalní (jeden z druhov ktorý najradšej príjma úly)
3. úhorový (taky velmi vysoká úspešnost, podobne ako skalní)
4. polní (je hned za nimi :) , tento rok 2 pokusy na balkóne a oba úspešné. Na chalupe sa mi s nimi darí menej, nevím proč.
5. luční
6. zemní, zahradní, hájový ...

u každého to je iné, ale myslím že ten základ o skalních a vymýšlivých zemních platí všade. Uvítal by som keby tu každý napísal podobnú statistiku - úspešnosť usadenia odchytených královien :)
eljerry
Příspěvky: 34
Registrován: úte 18. dub 2017 12:55:04

Ahoj čmelaři,

mám radost z vašich úspěchů, která je podpořena i mým. Letos mám obsazené všechny tři čmelíny, které jsem měl nachystané od loňska. Já jsem se rozhodl pro osazování pouze zemními. Jednak se mi líbí a navíc je jich u nás poměrně dost. Po loňském neúspěchu jsem volil i tento druh, protože ho jistě poznám.

Na základě mých zkušeností, sice pouze z jedné sezóny, bych chtěl napsat pár postřehů.
1. Myslím si, že chytnout začátek sezóny je největší výhoda pro úspěšné usazení.

2. Vypadá to, že příliš nové čmelíny nejsou nejvhodnější pro úspěch v usazení královny.

3. Na delší chodbičky do čmelína jsem použil KOPOFLEX o vnějším průměru 40 mm, je to docela podobný otvor jako má myší díra. Zdá se mi, že je výhodný pro "obousměrný provoz". Královny v něm "nezamrzají".

4. Příští rok upravím vstup pod klapkou, podle rady z tohoto fóra (omlouvám se, nemám autora, ale jde o zvetšení přední části vstupu do hloubky pár milimetrů). Královna nebo dělnice by neměly být přitlačeni klapkou při vstupu a tím nebude docházet ke ztrátě rousků.

5. Očekával jsem podobnou aktivitu u královen v začátcích jejich práce na prvních buňkách, o které píšete zde na fóru. U mne se mi skoro nedařilo pozorovat jejich lety a přílety. Byl jsem spokojený pouze z padající kamínků ve vstupech. Zkusil jsem tyto kamínky upevnit na nit. Dobře se vytahovaly z chodbičky a nemusel jsem je hledat na zemi pod vstupem (mám vstupy přes zeď stodoly a poměrně vysoko - 2 m a 2x 3 m nad zemí).

6. Pro výrobu čmelínů není nejvhodnější materiál průběžná spárovka - dochází k jejímu rolepování a prohýbání vlivem vlhkosti. Nátěr pouze z jedné, vnější strany, bude asi příčinou. Něchtěl jsem používat barvy uvnitř čmelína. Možná by to vyřešil nějaký olej, který by uzavřel povrch dřevěných desek.

7. Pro odchyt a přesun do chodbičky čmelínu používám vytvořenou síťku ze silnějšího igelitového sáčku na drátěné konstrukci. Pro přesun sklenici od malé majonézy s otvory ve víčku. Pro zavádění do čmelínu mám seříznutou větší injekční stříkačku - píst je skvělý pro "dotlačení" královny do vstupu čmelínu. Korkový špunt pro uzavření vstupu a pro přesun ze sklenice do stříkačky mám odříznutou PET láhev. Vytvoří dokonalý trychtýř a hrdlo má vhodný rozměr, který vejde do stříkačky. Sklo i plast jsou hladké a čmelák se nemá kde zachytit.

8. Královny asi létaly, ale musím říct, že docela brzy měly hotové první buňky. Tyto potom zahřívaly (toto jsem našel někde na internetu, když jsem hledal důvody jejich chování) a proto byla jejich aktivita nižší. Letošní jaro nepatřilo ke standardním - bylo velké teplo, to asi způsobilo jejich chování. Ve spojení s velmi rychlým kvetením stromů v poměrně brzkém sledu, asi dojde k nedostatku potravy nejen pro čmeláky. Podobně tomu je u včel, potvrdil mi to kamarád - včelař. Loni se mi včely na zahradě naučily "sklízet" maliny - vysály z nich veškerou tekutinu a my jsme museli o každou jednu bojovat s převahou včel. Podobně to dopadalo s ovocem, kterého bylo už tak málo. Poškozené nebo nabodnuté případně červavé se stalo zdrojem pro včely. Navíc byly včely agresívnější v dlouhém teplém počasí. Proto hledám rostliny, keře a stromy, které vysadím pro čmeláky a včely. Jako dobré řešení se mi jeví Svazenka, po 30 dnech kvete a je to medonosná rostlina, dá se použít i jako zelené hnojivo.

9. Pro kontrolu přítomnosti královny se mi zdálo dobré poklepání na čmelín, pokud byla uvnitř většinou bzučela. V kombinaci s kamínkem docela přesná metoda bez nutnosti otevírat čmelím.

10. Řeším množství výplně pro dobré podmínky v době rozvoje čmelínu. Spíše mi jde o vhodné minimální množství, zřejmě bude hodně záležet na teplotách během jara.

To je docela dost informací a nechci zatěžovat fórum dlouhým čtením. Těším se na videa a fotografie, které chci udělat a poté se s podělím zde na fóru.
Jerry
RX007
Příspěvky: 16
Registrován: ned 14. kvě 2017 23:39:10

kaos píše:
stř 16. kvě 2018 21:26:13
Případně z čeho vyrábíte odlehčená dvířka?
Klapku jsem udělal z obalu CD, je to tenký a lehký materiál.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Janek92 píše:
stř 16. kvě 2018 22:48:04
Kaosi, neboj, zlepší se to ;) dúfam že rolní sa ti povede a příšti rok sa vráti nejaká královna ;) určite je lepší mať viac úlov, mňa tento rok prekvapila jedna královna rolní, ktorá sa vrátila po 9 dnech. Po 5 dnech som s její návratom už nepočítal a ubytoval královnu skalní.. :(

Z čeho si vyrábal druhý úl? a aké královny si usazoval? skúšal si aj královny skalní nebo luční nebo iný druh ? co se týče druhu, u mňa sa najľahšie osazujú úly královnami,
1. lesní (to ubytuju snáď každou kterou chytím-jedna spravila pamatovací let i na čajovou krabičku, 100% úspešnosť u mňa zatím)
2. skalní (jeden z druhov ktorý najradšej príjma úly)
3. úhorový (taky velmi vysoká úspešnost, podobne ako skalní)
4. polní (je hned za nimi :) , tento rok 2 pokusy na balkóne a oba úspešné. Na chalupe sa mi s nimi darí menej, nevím proč.
5. luční
6. zemní, zahradní, hájový ...

u každého to je iné, ale myslím že ten základ o skalních a vymýšlivých zemních platí všade. Uvítal by som keby tu každý napísal podobnú statistiku - úspešnosť usadenia odchytených královien :)
Já už teď mám dobrý pocit, minimálně to byla výborná škola v usazování čmeláků. Zatímco v začátcích se mi dost často stávalo, že čmelák zamrzl, v pozdějších fázích se mi to už nestávalo a naopak v posledních odchytech se mi už dost často stávalo, že udělal pamatovací let. Tedy cítím výrazné zlepšení v odchytu a zavádění tak, aby to královnu nestresovalo.

Co se druhové skladby týká, tak řekl bych, že je to jak píšeš. Ze začátku jsem ale nerozlišoval druhy, příští rok si už budu dělat čárky. Vím jen, že skalní jsem usazoval 2x, jednou udělala pamatovací let, za 15 minut byla zpět a od té doby jsem ji už znovu neviděl, je to tak 10-11 dní, tedy nějaká divná. Luční jsem ze začátku pár usazoval, ale poměrně brzy přestaly létat, takže tam je to taky jen několik pokusů. Rolních jsem usazoval celkem dost, ale největší počet usazení měly královny hájových a zemních, které v této době a v tomto terénu neměly vůbec zájem, případně udělaly pamatovací let, ale nevrátili se. Lesní, úhorové ani zahradní jsem tu ani v blízkém okolí vůbec neviděl.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Ahojda lidi.
Jak tu někdo psal..zahradní mám taky na vajgelii a rododendronu.Každý den nejméně 2 matky , ale už i dělnice.Vydedukovala jsem z toho, že ty zahradní se musely usadit až v období skalních, protože moje skalní už nelétají.To jsem nečekala.Myslela jsem, že patří spíš k těm brzkým čmelandám.Pak se nedivím, že jsem nenašla žádné hledačky, protože v tu dobu jsem už měla plné úlky.A žádné jsem nechytala.
Jinak včera dělníce od rolní.Mají originál klapku a tu jsem teda už předevčírem přizvedla, protože jsem je čekala každým dnem a bylo mi jasný, že tu těžkou klapku nezvládnou.Skalní na stromě -super.Jsou velké a hodně lítají, z těch mám radost.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaos napsal:
kaos píše:
čtv 17. kvě 2018 7:19:52
Luční jsem ze začátku pár usazoval, ale poměrně brzy přestaly létat, takže tam je to taky jen několik pokusů.
Kaosi,tím chceš říct,že založily buňky a pak přestaly létat? :?: :(

Navíc nesmíme zapomínat,že po odchytu a jakémkoli pamatovacím letu ze strany matky by se mělo s dalším osazením počkat 2 až 3 dny.Pokud se nevrátí pak úlek pořádně vyvětrat střechou a teprve pak znovu usazovat,abychom čmelákům tím mnohonásobným usazováním celkově víc neuškodili než pomohli,je navíc chráněný zákonem.Toto není z mé hlavy,ale četla jsem to v nějaké odborné publikaci.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kavcao,to je asi různé.Mě už po zahradě nelétají žádné matky co by se krmily až na jednu skalní,doufám,že má někde v okolí založené hnízdo. :D
Jeden rok se mi podařilo ubytovat zahradního 1.5.,takže to bude záležet na různých okolnostech.V přírodě jsem nejčastěji vídala první dělnice od zemních.


Má tedy někdo letos vůbec zahradního a dělnice?
Odpovědět