Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak s mravenci naštěstí problém nemám. Můžu si dovolit nechat stát úlky volně bez ochran. Ale nepodceňoval bych je, zejména pak v místech, kde to není vyzkoušené. Samozřejmě je dobrá každodenní kontrola, která případný zvýšený pohyb mravenců v těsném okolí úlu odhalí.

Pepane, napsal jsi to přesně s těmi zahradními. ;) Zahradní jsou hodně vidět jak se krmí a pak už jak sbírají pyl do svého hnízda. Vidět je hledat moc není. Osobně na ně chodím na přilehlou louku za domem. Mám tam svůj flek pod korunou košatého dubu, který roste na kraji louky. Pod dubem jsou hluchavky skvrnité, kde se zahradní hodně vyskytují. Je zajímavé, že jinde na stejných hluchavkách vidět moc nejsou. Hned zjara se tam matky krmí, později už ale sbírají... Vidět je hledat lze jen občas a musí se na ně člověk zaměřit. Chytit hledající matku čmeláka zahradního je poměrně náročné. Létá rychle, často mění směry, velmi dlouho trvá než si sedne. Louka je asi nejlepší místo na odchyt. Občas musíš i popoběhnout, aby se matka neztratila z dohledu. Po odchytu, samozřejmě co nejrychleji do úlu. Matka snese i krátkodobou přepravu. Jezdím na ně na kole a trvá to tak 5 - 6 minut, než se matka dostane do úlu. Po odchytu ji dám hned do stříkačky, přes kterou přetáhnu kartonovou trubku jako zábranu před světlem /je to ta trubka, co na ní bývá navinut alobal/. Pak stačí zašpuntovat a vyrazit rychle domů. Úl by měl být podobně jako pro zemní, tedy raději delší chodbička. Není na škodu přidat trochu myšiny... ;) Chce to zkoušet, né každá matka úlek přijme. Ale většinou jeden z několika pokusů vyjde. Navíc příští rok se mladé matky rády vracejí. Někdy až moc....
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

S těmi mravenci jste mi udělali radost, já letos plánuji 10 úlu, zkusím to také bez ochrany a budu sledovat. Já letos viděl jak zničili hnízdo rolní matky, ale ta si ho udělala asi metr vedle mraveniště. Pak mi lezli lesní mravenci po úlu rokytových, ale ty byli na staré terase ve které si mravenci také zakládali hnízdo. Rokytoví navíc páchli takovou sladkou vůní a přitahovali vše.

Co se týká zahradních, tak ty bych příští rok chtěl zkusit. Matky jsem hledat neviděl ale jak říkáte vy, sbírat jsem je pak viděl skoro všude. No a hlavně tu je i tmavá forma.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobrý večer ,přátelé! Karle asi jednu klapku s pastí udělám tak jak to máš ty :idea: . Honzo tady také ti Zahradní lítali na stejné místo, taková remízka menších stromů a také na ty Hluchavky skvrnité. Teď aspoň vím ,že je musím víc hlídat :) .
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Přátelé, přeji všem veselé Vánoce a ať je příští rok úspěšný a to nejen po stránce chovatelské! Doufejme, že nás čeká pěkná sezóna bez extrémních výkyvů počasí.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Honzo, děkuji ti za přání.Napsal jsi to výstižně tak já se jen připojuji ... hezké Vánoce všem přátelům tady! :)

Obrázek
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Prajem všetkým šťastné a veselé vianoce.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Všem přeji šťastný rok 2019 a úspěšnou sezonu. Pepane ještě jednou moc za všechno děkuji, už se těším na jarní sázení semínek. Už mám nastříhané kartony a musím udělat ty pasti na mouchy, měla jsem jich hrozně moc. Mějte se. Už se těšíte?
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny na Silvestra. Blanko, právě dokončuji úlek č.14 a 15 pro "podstřešáky!, kde dělám také pasti hlavně na ty mouchy.Chtěl jsem to udělat jako Karel,ale nakonec je budu mít trochu jiné.Dám pak fotky. Teď jen malá vychytávka na lepší nanášení toho polepu :idea: .

Obrázek

Obrázekuploading pictures

Obrázek

Obrázek

Je to z plechovky od guláše.Dno je odstřihnuté cca 5cm a nasazeno na vrch zbytku té plechovky,kterou jsem ještě nastřihnul a vytvořil tak nožky pro stabilitu v kastrolu s vodou.V tom stojánku jsem ještě navrtal čtyři díry (co nejvýš) pro odvod bublin.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Přesně,drvodělka fialová-druh včely samotářky...no-s ročním zpožděním,ale v tu dobu jsem ještě nebyl ve fóru :D
Odpovědět