Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Těžko to vysledovat, by ji musela Niky nějak označit nejlépe radioaktivním uhlíkem :lol: , aby na jaře ji poznala... Nebyl bych ale z toho smutný , celkově měli čmeláci letos podmínky dobré, sice nebylo moc květů, ale s tím si oni docela poradí. Na druhé misce vah je v podstatě 0 dešťových dní (kdy mají taky hlad...) a díky tomu přežila hnízda co jinak bývají v zemi zničena vodou, krásné jaro bez mrazíků, kdy většina královen přežila a i ten podzim, který dal šanci dojet až do konce i těm později založeným hnízdům. Tak myslím, že za rok na tom mohou být i lépe než jiné roky pokud se nebere v potaz to, co naše populace stihla letos zabetonovat ( s výjimkou mých úlů :lol: ), udusat a zkulturnit....
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Už se těším na příští rok jak velký či malý bude výskyt matek,zvláště pak na skalní,zahradní a lesní,těch bývá málo.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Generalkujem vonku cmeliny a zrazu lieta okolo mna kráľovna zemnych.Pekny kúsok.Este ze mam na dvore nejaké kvety.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já dnes zas viděla hájovou na řetězovce,nevím jestli tam vůbec něco nasbírala :( .
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Já jsem dnes zahlédl skalní matku. A hádejte, kde.... V místech, kde stával čmelín se skalními. Začala kroužit na zahradou, pak se snesla přímo do míst, kde čmelín v létě stával. Když nic neobjevila, zase odletěla. Už mě to počasí štve... :(
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Škoda,že nelze zjistit jestli se jim ještě podaří zazimovat,když ještě kvetou nějaké květiny??Mě dnes zas létaly obě dvě zemní i hájová.
Polní dělnice a samečci z mých úlků sem tam nějaký.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Pred chvíľou som videl lietať kráľovnú zemných u nas pri kvetinarstve. Ešte že je tam rozkvitnuty celý záhon levandule. Inak asi toto nieje na úžitok kralovnam (+19°).
Na dvore zase skalna. :roll:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Letošní rok je opravdu bláznivý. Například na britských ostrovech v jižním Walesu vyfotil včera Emyr Jenkins královnu čmeláka lučního s pylovými rousky....
Přílohy
B.pratorum 1.jpg
(32.27 KiB) Zatím ještě nestaženo
B. pratorum.jpg
(45.37 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Určitě je ve Velké Británii mírnější klima než v ČR. Ale co mi právě psala Karen McCartney, tak se to zimní hnízdění týká převážně B. terrestris a plyne to i z těch Tvých odkazů. Hnízdící matku B. pratorum v jižním Walesu označila Karen jako velmi neobvyklé a byla překvapená. Asi se budeme muset na podobná překvapení do budoucna připravit..... ;)
Odpovědět