Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pepane,tak špatně vidím ten otvor vzadu? ;) No jen aby se vylíhli pavoučci neprotáhli síťkou. :lol:
P1010236.jpg
(67.54 KiB) Zatím ještě nestaženo
Já už si přichystala i past na rokytového :lol: ,polystyrenovou krabici o něco širší než ptačí budka,ale se stejně velkým otvorem umístěným jako u budek.V hnědé barvě podobné jako štít domu,který ho každý rok přitahuje.No jestli ho už letos neubytuji tak nevím. :lol:


Julio,děkuji vypadá to moc dobře. :D Nechceš klapky prodávat?To jsi asi vrtal frézovým vrtákem nebo plochým do dřeva?Stejně bych si sama na to netroufla a ani by to už na koupené klapky nejspíš nešlo navrtat. :(
Na tom brusném papíru si myslíš nebudou odírat nožky?
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Vidíš dobře Niki, ale to už je zalepený otvor který tam byl kdysi.Na té fotce to tak vypadá. :)
Julio, dobrý detail klapky to je proti ztrátě rousků jak jsi psal a smirek aby se jim lépe lezlo :idea: .
Kavčo to bude zajímavé osídlování na tom balkonu u dcery. Které poschodí ? Vím, že tady už má taky někdo čmelíny na balkoně.
Chtěl bych vidět ten pamatovací let. :)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Pepan píše:
ned 04. bře 2018 12:46:37
Zdravím Vás, přátelé. Kavčo máš moc pěkný ten domeček,ještě chybí "kuří nožka" :) tak že pochvala pro manžela!
Niki , úlek z polystyrénu mám popsaný a nafocený ve volné diskusi 2017 str.4 a topení s termostatem a návodem i s cenovou kalkulací na str.114.
Asi jsi už zapomněla :( .
Rapo, topení si můžeš taky vyrobit podle toho návodu je to jednoduché a bezpečné pro okolí (napětí 12V stejnosměrné).
Také mám čtyři úlky v zemi jako ty viz.str.6 /2017.Letos je ale naplním jen bavlnou Lintran, mech s trávou mi tam plesnivěl a to i přes zabudované větrací komínky průměru 76 mm. Jinak ,krásný úlek ve skalce má i náš přítel josef569 viz. odkaz.
http://josef569.rajce.idnes.cz/Cmelin_2016/
Taky budu rád ,když tady vložíš nějaké fotky jak to máš udělané a umístěné na zahradě.
No taky čekám ,kdy už se ozve Eljery :) .
Tak hezký zbytek dne všem...
Zdravim vas.Pepane cau. Ja som elektrotechnicky analfabet aj keď bude treba tak sa zatnem. Rozmiestnili som všetky nadzemné +1 podzemný. Zem je zamrznuta (-15 a viac) tak ďalšie čakajú.Idem za 2 dni do francuzka tak ich zakopem asi až prídem (minimálne na 16 dni).Výplň som dal origo s bat-man shopu + mach .Tu napln som nechal trochu myskami pobehat ako som sa dočítal tu od vás.Inak aj výroba a všetko okolo cmeliakov som pobral s tohto fóra od vás.Minuly rok som sa neskoro zbadal aj keď nad chovom cmeliakov som už pár rokov uvažoval ale málo som o tom vedel.A bum narazil som na toto fórum a už to ide.Inak preštudovať som co sa dalo na google. Fotky keď prídem budem sa snažiť.U frantikov sledujem cmeliaky v priebehu roka a zatial žiadne iné druhy oproti našim som nevidel. Čaute.
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Niki1: išlo by to navŕtať aj na staršiu klapku. Ja som to robil aj tak. Treba si to poriadne upnúť a podložiť do roviny a ten väčší priemer vŕtať sukovníkom, má maličký stredový hrot a nezavŕtaš si nechcene niekde mimo lebo ten hrot je v pôvodnom otvore. Samozrejme priemer musíš podľa toho prispôsobiť.
Nie neobrúsia si nožičky, aspoň som nič také nespozoroval. Ale lezie sa im po tom dobre, nešmýka sa na hladkej klapke. Niekde mám aj vrúbky a lezú po nich.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Julio děkuji. :)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny! Dnes mi přišel balík s vystýlkou Lintran. Objednal jsem si čtyři 0,5kg balení.Jedno za 109 Kč.Mohlo by to být levnější,ale jednou za rok to obětuji :) . Jeví se mi to jako nejlepší vystýlka co jsem měl + kombinace s mechem. Viz. fotky.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Také jsem koupila tento.Máš ho za výbornou cenu :D ,z kterého eshopu ho máš,dík.Uvidíme jak se osvědčí. ;) Já jsem ho do jednoho úlku namíchala s kapokem,samostatný kapok se mi moc nezamlouvá je jako pápěří.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Teď jsem se díval na ten kapok,jelikož jsem nevěděl co to je .No něco podobného jsem nasbíral z nějakého stromu nebo keře loni ,ale nevím název.
Zkusím nafotit třeba to tady někdo pozná. :?:
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Máte to všichni parádně vychytaný !Já letos zvolim jako výstelku vatu + mech.Je vinutá po 1kile za cca 153 kč, nechala jsem si ji objednat v lékárně, takže bez poštovného.To se mi zdá v pohodě.Mám zatím 2 role.
Na čmelínech nic měnit nebudu.Loni se ty od manžela opravdu osvědčily.Žádní škudci, žádné padání rousek, /nebo jen minimální/,po ukončení sezony byl úlek a zbylá výstelka úplně perfektní.Jen v jednom koutě bylo trochu slepenýho sajrajtu/pardon, asi jejich toaleta? je to možný ?/.
Mám to někde nafocený.
Fakt bez problému.Usazené a odchované zemní a luční.Dřevěný úlek vypodložím kartonem, na dno cca 2cm velkých hoblin/ne piliny/, na to už zateplení a suchý mech.Trochu vlhkého mechu pak dávám těsně před usazením, aby jim to vonělo a kvůli vlhku.To se mi osvědčilo parádně.A kartonový strop, který snížim na začátku na maximum.Loni jsem ho ještě potřela jílem a před osazováním namáčela, ale myslím, že to je zbytečný.
Skalní se sice usadila, ale hnízdo bylo slabé a odchovala jsem jen samečky.Čmelín byl dělaný na poslední chvíli, špatně těsnila střecha i spoje, byl zbytečně veliký...tam to tak dobrý nebylo.Kupované klapky byly těžký i pro dělnice skalních a první dělničky zemních, kdybych nepomáhala, vůbec by to nezvládly.Luční už vůbec ne, tam jsem ji měla skoro pořád mírně pootevřenou.Naštěstí je neobjevili žádní škudci, kromě much.Ale těm se neubráníme asi nikdo.
Už se nemůžu dočkat.Začínám být zase jako malá holka.První dva čmelíny už mám na místě, jen ještě mírně doladím výstelku.Strašně moc bych si přála, abych se dočkala navrátilců a osadil se úlek sám .Loni jsem tu měla ty obří matky zemní.



U dcery jsem taky zvědavá.Je ve 3 patře skoro v centru Lbc, ale kousek od nich je přehrada a tam jsem loni viděla opakovaně hladající skalní i zemní...ale má 2 malé děti...jsem zvědavá jak to sladíme s rychlýmn návratem s matkou domů...jak budou zvládat klapku apod...děti jsou 13m od sebe a má dost rachot doma jen s nima.. :lol: Ale právě kvůli dětem ...balkon má celý okolo vyzděný a zastřešený, takže ideální, žádná letní sluneční výheň.Není to panelákový balkon.No jsem na to sama zvědavá.

Tak v neděli jsou holky venku! Vsaďte boty.Týden se krměj a pak to vypukneeeéééé
Odpovědět