Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Je sice teprve leden,ale nová sezona se už pomalu blíží. :lol:
Já mám konečně všechny úlky připravené včetně reservních,jen výstelku budu dávat až v březnu,před umístěním úlku ven. :)

Hlavně aby už napadal sníh a trošku přimrzlo,ať můžou matičky do poloviny března ještě v klidu odpočívat bez předčasného probuzení. ;)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím Vás všetkých.Tiez som pripraveny na sezónu.6 cmelinov do zeme a 6 klasika drevenne zateplene nad zem.Hadam cosi usadim.
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Ahojda všem v Novém roce!
Už se taky nemůžu dočkat.Manžel vyrábí nové čmelíny.Až budou , dám fotky.Jsou super.Budete čubrnět , jak se dá vytunit čmelín :lol: :lol: :lol:
Doufám, že se letos dočkám i navrátilců.Nový čmelín má i dcera na balkoně ve městě.Tak snad se nám zadaří.
Krásný zbytek zimy a ať nám do března rychle uteče.
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Zdravím všechny příznivce čmeláků. Určitě se všichni jako já těšíte, až opět vypukne naše sezóna. Já taky nezahálel a montuji čmeláčí dvojdomek oddělený hrubou přepážkou. Letos budu mít 6 čmelínů, snad i obydlených. Reaguji na příspěvek od Míry, na který odpovídala Niky s Honzou, ohledně přezimování čmeláčích královen v domácích podmínkách. Mě se totiž přihodilo to, že při čištění čmelínu v listopadu po čmelácích polních, objevil jsem minimálně 2 živé královny, které byly zjevně spokojeny s tímto čmelínem a proto se rozhodly, že tam i přezimují. Tak jsem tedy vyjmul celé hnízdo i s výplní, toť vše přemístil do kartonové krabice, na povrch umístil několik papírových ubrousků, které pravidelně vlhčím a krabici uzavřel. Umístil jsem ji do stodoly, kde samo o sobě je dost vlhko a teplotu se snažím udržovat cca 4 st. Protože nejsou kruté mrazy, tak se mi to vcelku daří. Na jaře, až bude několik teplejších dnů, krabici otevřu a dám na slunce. Jsem zvědav, jestli přežijí. Jak pravil Honza, je to o štěstí a náhodě. Tak snad mi bude štěstí nakloněno, měl bych z toho velkou radost. Mám dotaz na zkušenější. Jak umístím na jaře tu krabici na přímé slunce, mám odhrnou horní vrstvu vystýlky až k hnízdu nebo nechat, tak jak je a královny (přeživší) vylezou samy?
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Až ted jsem si všiml, že se mě Niky ještě v lonškém roce dotazovala, jak dopadl experiment s tou verandou. Měl jsem ty verandy nakonec dvě. Jeden úl mi napadla ta sršeň a zkušenosti s tou druhou. Na tom odkazu od Niky, ta veranda po sezoně vypadala opravdu dost ošklivě. U mě se nic takového nekonalo a to jsem ji taky nevětral. Výsledné foto bohužel nemám, letos určitě zhotovím. Jednou měsíčně jsem večer verandu otevřel a zkontroloval čistotu. Musím konstatovat, že první měsíce byla veranda skoro čistá bez výkalů, celková vrstva výkalů za celou sezonu byla asi vrstva 1 mm. Ten binec jsem bez problémů stáhoval špachtlí, před uskladněním pořádně vyčistil. Průběžně jsem větrat nemohl, poněvadž klapka byla na výstupu z verandy a při otevřené verandě by nebyl vchod do čmelínu ochráněn. https://postimg.org/image/aof4tctyt/ Zvažoval jsem nalepit na tu otevřenou stranu síťovinu, ale to bych zase nevyčistil. Byli tam ubytováni čmeláci polní, zdálo se mi, že se v té verandě moc nezdržovali (občasné kontroly ze zvědavosti) a tady to nebylo moc početné hnízdo. Letos těch verand budu mít dokupy 3-4, to už bude dostatečný vzorek pro sdílení zkušeností.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Kyros píše:
stř 31. led 2018 23:25:09
Jak umístím na jaře tu krabici na přímé slunce, mám odhrnou horní vrstvu vystýlky až k hnízdu nebo nechat, tak jak je a královny (přeživší) vylezou samy?
Ahoj Kyrosi, také se mi jednou stalo, že pár matek od polních zůstalo v úlu přes zimu. Já bych počkal tak někdy na druhý týden dubna a opět bude záležet na počasí. Až bude dobrá předpověď alespoň na několik teplejších slunečných dnů, přemístil bych krabici s matkami někam do pokojové teploty na den až dva. Matky, které přežily se začnou probouzet a lézt. Nakrmil bych je cukerným roztokem a až bude pěkný slunný den, dal bych je ven ohřát na slunce. A pak už to bude jen na královnách. Pokud budou dostatečně silné, odletí a přezimování bylo úspěšné. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Kyros píše:
čtv 01. úno 2018 0:08:07
Byli tam ubytováni čmeláci polní, zdálo se mi, že se v té verandě moc nezdržovali (občasné kontroly ze zvědavosti) a tady to nebylo moc početné hnízdo. Letos těch verand budu mít dokupy 3-4, to už bude dostatečný vzorek pro sdílení zkušeností.
Polní jsou méně početným nenápadným druhem. Proto ani v té verandě nebylo moc co uklízet. Až budeš mít ubytované zemní, skalní nebo rokytové, to bude jiná... A jsem moc zvědavý na výsledky. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyrosi,já jsem se o tu verandu zajímala kvůli větrání když už je klapka zavřená a ještě se nevětrá horními otvory obr. a pak kvůli přikrmování v nepříznivém počasí obr..To jsem ale tehdy neviděla obrázky s tím jak ji zemní zaneřádí obr.
Jsem zvědavá jak se osvědčí tobě u zemních nebo skalních. ;)
k-20170604_094041.jpg
(55.23 KiB) Zatím ještě nestaženo
RalfH-schimmelkaefer-im-vorbau.jpg
(190.91 KiB) Zatím ještě nestaženo
Vorbau_geoeffnet.jpg
(339.25 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Děkuji Niky a Honzovi za odpovědi na mé otázky. Taktéž děkuji Niky za inspirativní obrázky toho větrání v té verandě. Udělám to přesně, jako na těch obrázcích. Chtěl bych tě ještě poprosit o radu ohledně cukerného roztoku, který jsi kdysi doporučovala, tj. 2 díly fruktozy, 1 díl sacharozy a 2 díly vody. Ten výsledný poměr si získala vážením nebo si to odměřovala nějakou odměrkou? Fruktoza, to je ten cukr, co se dá koupit běžně v marketu? Sacharoza je běžný cukr, co s ním někteří sladí kafíčka, že jo? Ta napáječka mi asi nevleze do verandy. Takže nejspiš víčko od petky, nahoru alobal, do něj dírku, asi zřejmě tak 2 mm tipuji.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Fruktoza se kupuje běžně v obchodě https://www.labeta.cz/fruktoza-74?utm_s ... gLYfPD_BwE a cukr krystal.
Mám jednu takovou mini odměrku a později jsem používala 10ml odměrku co se přidává ke krystalonu.Určitě by stačilo i víčko od mléka nebo něco podobného.Dávám do víčka s alobalem a u kraje nožíkem vytvořím otvor přibližně 2x4-5mm.
Odpovědět