Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
stř 03. dub 2019 15:57:41
Díky Marku. Ano, teď už to půjde se zemními hůře, myslím tedy v nižších nadmořských výškách. Někde sezóna pořádně ještě ani nezačla. Co je u vás za druhy? Vím, že skalní dominují. Co třeba zahradní, zasloužil by si pozornost, protože se postupně pomalu vytrácí....
Hodne tu litaji zemni, zahradni jsem moc nevidel (nebo je nedokazu dobre rozeznat od zemnich), sem tam lucni (tento rok jsem zatim nenarazil na zadneho hledajiciho), vcera zahlednut hajovy (ta citronova barva nejde prehlednout) ale taky jsem nechytil. Skalni jsou zrejme asi nejvic-tech tu mam nejvice vzdy v druhe polovine dubna.

Rad bych nejaky jiny druh uz jenom kvuli tomu ze jsem dva cmeliny umistil na druhou stranu zahrady a nerad bych tam daval opet skalni (zacinam nemit rad navratilce :) )
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím všetkých. Takže dnes som chytil krmiacu sa menšia ako skalna zadok viac do oranžova a ,, ksichtik" mala červený inak nejakú podobnú som usadzal do 8.Neviete čo to môže byť za druh?Čaute.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku nezoufej,určitě se ti podaří ještě něco co si přeješ usadit :) .Vidíš ty bys chtěl zemní a já zas bych místo nich chtěla raději skalní.Ale samozřejmě mám radost i ze zemních,jinak bych je neusazoval :) .A zemní mají také navrátilce,tudíž si nevybereš. ;)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Marku pošli mi ty skalní k nám! :)
To já zase nevím jak vypadá skalní, moc bych ho chtěl a také zahradní ! Trochu je tady namnožit. Jak ? Když na ně neumím narazit...
Líbil by se mi i úhorový, toho jsem viděl loni jen jednou a to se jenom mihl kolem.
Přátelé, dnes jsem poprvé usazoval i v práci. Nejprve rolní, tu jsem chytil tam kde se vyváží posečená tráva a pod. Sousedí to s "mým! skladem,
no zkrátka periferie podniku :D :D . Ta ,ale neměla zájem a frnkla...
Druhý pokus byl na fajromt a to se zemní (kvůli ní jsem se vrátil,když už jsem byl na odchodu domů), po zavedení se jí nechtělo ven
a já jsem už také nečekal, aby se mistr zítra neptal co jsem tam tak dlouho dělal :D .
Tak uvidím zítra. Jedině kamínek do vchodu ,abych věděl jestli se vrací...
Mějte se pěkně.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Tak já po loňské invazi nic. Mám jen jednu luční tmavou formu. Jinak se mi na zahradě pásly čtyři zemní , dvě luční, jedna skalní, dokonce rokytová, a polní. Jinak u nás hledající čmeláci nejsou vidět, nevím co se děje. Byla u mě navečer paní co také chová čmeláky třetím rokem, byla nešťastná, že u nich není ani jeden čmelák, už vyjíždějí na kolech s manželem a nikde nic. Tak jsem z toho smutná, ale ještě je čas. Všem Vám moc gratuluju, k Vašim obsazeným úlkům.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

U nás v okolí také nic,pouze moje zahrada.Vůbec se nedivím,nikde nic nekvete.Pro lidi je důležitější anglický trávník a bazén :( .

Tomu asi ani neuvěříte:já se už několik sezón honím za rokyťáky a oni se mi vysmívali tím,že hledali většinou u dřevěného štítu. :lol:
Situace se ale letos změnila.Nejenom že se mi podařilo před několika dny jednoho chytit a zůstal.Dnes jsem čekala u polní na návrat jelikož jsem razantněji přivřela klapku.Sedím si a najednou se něco velkého řítí a on si to baculatý rokyťák letí přímo do klapky,zalíbilo se mu a už zřejmě bydlí(už se vrátil).Proto-pořiďte si fialovou klapku a určitě se tam někdo sám zabydlí :lol:
Bylo to štěstí i proto,že jsem 3 hodiny před tím chtěla ubytovat druhou polní,ta však ještě nebyla asi připravena a hned odletěla.Kdyby zůstala,stejně by ji asi ten rokyťák vyhnal. ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
čtv 04. dub 2019 12:55:42
U nás v okolí také nic,pouze moje zahrada.Vůbec se nedivím,nikde nic nekvete.Pro lidi je důležitější anglický trávník a bazén :( .

Tomu asi ani neuvěříte:já se už několik sezón honím za rokyťáky a oni se mi vysmívali tím,že hledali většinou u dřevěného štítu. :lol:
Situace se ale letos změnila.Nejenom že se mi podařilo před několika dny jednoho chytit a zůstal.Dnes jsem čekala u polní na návrat jelikož jsem razantněji přivřela klapku.Sedím si a najednou se něco velkého řítí a on si to baculatý rokyťák letí přímo do klapky,zalíbilo se mu a už zřejmě bydlí(už se vrátil).Proto-pořiďte si fialovou klapku a určitě se tam někdo sám zabydlí :lol:
Bylo to štěstí i proto,že jsem 3 hodiny před tím chtěla ubytovat druhou polní,ta však ještě nebyla asi připravena a hned odletěla.Kdyby zůstala,stejně by ji asi ten rokyťák vyhnal. ;)
Je fakt, ze ted vice vidim hledat cmelaky bud u me nebo u sousedu na zahrade misto abych chodil do keru pres pole.
Dnes zahlednut prvni pohyb ve cmelinu skalnich (kaminek dole), ze by zacal prvni navrat?

Kde maji fialove klapky? :) Rokytova je taky me prani...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Blanka píše:
čtv 04. dub 2019 11:11:09
Tak já po loňské invazi nic. Mám jen jednu luční tmavou formu. Jinak se mi na zahradě pásly čtyři zemní , dvě luční, jedna skalní, dokonce rokytová, a polní. Jinak u nás hledající čmeláci nejsou vidět, nevím co se děje. Byla u mě navečer paní co také chová čmeláky třetím rokem, byla nešťastná, že u nich není ani jeden čmelák, už vyjíždějí na kolech s manželem a nikde nic. Tak jsem z toho smutná, ale ještě je čas. Všem Vám moc gratuluju, k Vašim obsazeným úlkům.
Blanko nic si z toho nedělej. Já mám z 12 úlů obsazené jen 2. 28.3. se usadil zemní a až včera luční s dvěma proužky a teď mi udělal orientační let rolní, tak uvidím. Na zahradě je to bída. když se objeví dva za den čekání tak slavím. V lese kde se to loni hemžilo nic není. Jen na okraji. Zdá se mi, že loni byl pozdní ale rychlý nástup. Probudilo se vše dohromady. Teď se to budí pomalu. Zdá se mi, že lesní populace se teprve probouzí a to co létá je těch pár co přezimovali na okraji lesa, nebo ve vesnici. Letošní jaro sice začalo brzy, ale má skutečně jarní charakter. Mě včera rozkvetla meruňka a v lese jsem ještě viděl kvést sněženky. Někde jsou jívy už odkvetlé a jinde ještě kvetou. Věřím, že to hlavní teprve přijde.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Zdravím vás všechny. Letos je to opravdu divné. Mám pouze 4 pokusy o usazení a žádný se nepovedl. Kdyby se mi nevrátila jedna zemní, tak mám 9 prázdných čmelínu. Chodím na lov každý den 2 - 3 hodiny a hedajících jsem viděl strašně málo. Jsem trošku nervozní, ale utěšuji se tím, že v loňském roce první usazení jsem měl až 7.4.. Mějte se a ať se vám daří.
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Zdravím. Ani u nás žádná sláva, navíc dnes a včera foukal dost silný vítr. Mám jen jednoho lučního navrátilce (no doufám, že tam ještě je), kterého jsem čirou náhodou viděl vletět do čmelína. Kamínek bývá spadnutý na česně. Jinak jsem nabídl bydlení 2 zemním a 1 luční královně. Výsledek nulový, navíc ta luční mi přišla vzteklá a ani nezalezla dovnitř. Čmeláků zatím málo, sem tam se nějaký krmí. Myslím si, že ještě je dost času.
Odpovědět