Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Pepane,paráda,nádherně jsi to udělal-v příštím životě chci být čmelákem u tebe na zahradě v budce. :D

U mne dnes taky knečně hezky a lepší,pocity spíš horší,3 malé čmelíny pravděpodobně opuštěny a lesní se asi taky odstěhovala po tak úspěšném začátku...nu-uvidím,co se stane během týdne...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Pepane ty tmavé zahradní to je skvělé! Držím palce.

Já hlásím také první ztráty. Poslední dvě usazované luční přestaly létat po mrazech před 3 dny a v hnízdě ani nebyly. Dva dny jsem neviděl rolní ale ta po mrazech ještě létala tak doufám že je jen zalezlá. Rolní obecně vůbec nelétaly. Radost mi dělaly luční co zůstaly, dnes opravdu hodně létaly.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Pepane, ta ptačí budka nemá chybu. A jak to vypadá s těmi čmelíny, co máš v práci?
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
ned 14. dub 2019 22:14:56
Pepane ty tmavé zahradní to je skvělé! Držím palce.

Já hlásím také první ztráty. Poslední dvě usazované luční přestaly létat po mrazech před 3 dny a v hnízdě ani nebyly. Dva dny jsem neviděl rolní ale ta po mrazech ještě létala tak doufám že je jen zalezlá. Rolní obecně vůbec nelétaly. Radost mi dělaly luční co zůstaly, dnes opravdu hodně létaly.
Mně taky zmizely luční,ale rolní byli asi otužilejší...dnes i jeden pokus o usazení rolního a orientační let vypadal slibně...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Zdenda píše:
ned 14. dub 2019 23:40:38
Mně taky zmizely luční,ale rolní byli asi otužilejší...dnes i jeden pokus o usazení rolního a orientační let vypadal slibně...
No luční budou určitě otužilejší. Je to horský druh. U mě rolní vůbec nelétaly, luční fungují normálně. Ti co zmizeli byli ve dvou ulicích s nejhoršími tepelnými vlastnostmi. Možná se prostě rozhodli, že tam nedokážou udržet vhodnou teplotu a hnízdo opustily.

Jinak ty musíš mít hodně teplou oblast :-o u mě žádná hledačka už tři dny, natož rolní.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Pepane jako vždy super. Ta fotka s kocourkem je boží, mě taky lezly na čmelíny co mám venku, tak jsem tam musela dát kameny, tak zase sedí před čmelínem. Včera teplo, tak jsem to sledovala skalní je pryč, mám tři luční a jednu malou zemní má jen jeden rezavý pruh na zadku bílý konec zadečku a za hlavou jen náznak pruhu je i menší. Měla jsem rolní, ty bych moc chtěla, ale už nelítá.
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

Ahoj, Pepane, ta Tvoje budka mě fascinuje, obzvlášť klapka se síťkou, to jsem ještě neviděla. Tu budku máš otvírací nebo je to jen na 1 použití (dá se čistit?).
Moje zemní Bobina létá poctivě, tak snad jí to vydrží. :D
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak dnes při inspekci kolem čmelínů pod nohama prolétlo něco,co mělo bílou prdelku,veliké jak menší luční nebo rolní čmelák...nestihl jsem to pořádně prohlídnout,kromě toho bílého zadku....žeby už první dělnice zemního?Prvního zemního letos jsem viděl 7.3.na upolínech,takže možné by to bylo...
Jinak dnes přiletěl jeden skalní,poletoval až k loňskému čmelínu,kde byli skaláci,vlezl dovnitř,po 5ti vteřinách vylezl,proletěl se kousek,vrátil se,vlezl a půl minuty pobyl a pak odletěl.Tak nevím...
To samé kvečeru u "Garsonky"...po okolí poletoval zemní,našel vchod,vlezl dovnitř,po pár vteřinách vyletěl a hledal dál.Byl polapen,dán opět dovnitř,tentokrát ale vyletěl jak čertík z krabičky a frrrnk pryč...To samé dělal jiný zemní v tom samém čmelíně před dvěma týdnama... :(
JInak ještě 3 luční na usazení,dva vylezli a krásné pamatovací lety,jeden se i za chvilku vrátil...třetí nebyl nachytán,nechtělo se mu dlouho ven...to byly čmelíny opuštěné po víkendu lučními...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak já musím revidovat ztráty. Jeden luční se vrátil po 3 dnech a zdá se funguje dál. Dej si taky pozor Zdendo s tím usazováním, abys jich tam pak neměl víc.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte.Vcera som usadzovanal lesnú lenže mi zamrzla(cca 20 min po otvorení) tak som ju dal najesť sa na kvet a porucala sa.
Odpovědět