Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Karel píše:
čtv 25. dub 2019 10:20:20
Zmenšování otvoru je metoda opravdu jen pro ty, co bojují s navrátilkami, - tedy už mají nějaký ten odchov za sebou a dokážou zasáhnout v případě problému. Ono opravdu najít správný průměr není snadné a pohybujume se zase v mm řádech - i matky od jednoho druhu mají úplně jiné proporce... Chce to čas , sledovat chování matky a pohrát si s tím. I když to bude sedět nyní dobře a matka projde, určitě odstranit zmenšení po skončení hledacího období.

Blance držím pěsti, ať tu rolní uchrání :) ... Honza psal, že si v obsazování prostoru skalní nijak nezadají s pačmelákem - no má pravdu.
Samozrejme treba redukciu vediet odstrániť .Preto to mám na tesno a hlavičkou klinca to vytiahnem.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Kdybych měl hlásit ukončení sezóny po každém dnu, kdy nic nehledá, tak v, skončila už asi desetkrát, ale vypadá to už vážně špatně. Za poslední 4 dny jsem viděl jen jednu zemní a jednu rolní. Myslel jsem že prázdné čmelíny ke konci naplním rolními, ale těch je letos jak šafránu. Ještě ale doufám, že by se mohla objevit nějaká opožděná skalní, protože první hledačku jsem viděl teprve před týdnem.

Zatím tedy končím s 3 lučními, 3 rolními a 2 skalními. Ovšem jednu skalní a rolní jsem od včera neviděl, tak se ta obsazenost možná ještě změní.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

Ahoj,
známý také udělal nějaké čmelíny, ale nemá na nich klapky. V jednom se mu usadil čmelák, ale neví jaký druh. Kamínek padá, ale nepodařilo se mu ho zahlédnout. Snažil se usadit vše co chytil a tak neví, který se mohl vrátit.
Je lepší pro čmeláky nechat úl jak je - bez klapky, nebo klapku nainstalovat ? Bojí se, aby mu čmelák úl neopustil pokud jí dodatečně přidělá. Co říkal, tak čmelák se vrací asi 14 dní.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

lenkajitka píše:
čtv 25. dub 2019 16:59:11
Ahoj,
známý také udělal nějaké čmelíny, ale nemá na nich klapky. V jednom se mu usadil čmelák, ale neví jaký druh. Kamínek padá, ale nepodařilo se mu ho zahlédnout. Snažil se usadit vše co chytil a tak neví, který se mohl vrátit.
Je lepší pro čmeláky nechat úl jak je - bez klapky, nebo klapku nainstalovat ? Bojí se, aby mu čmelák úl neopustil pokud jí dodatečně přidělá. Co říkal, tak čmelák se vrací asi 14 dní.
Ahoj Lenkajitka.Ideálne ju namontovať v noci a keď uvidí že cez chodí ok tak začať pomaly privierat.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte.Tak u nás sezóna hladaciek ukonca .Za posledných niekoľko dní len 1 hladacka a to na dvore.,,Milión" kilometrov som nachodil deň čo deň a jedine čo dladaju sú pačmelaci. :|
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

Ahoj, mám radostnou zprávu, naší Bobině (č. zemní) se narodily dělničky ( po 22 dnech od usazení). :D Stále ještě vidím hledající skalní (Kyjov).
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Zdravím všechny, tak mi se nakonec podařilo v této hodně bídné sezoně (aspon v naší lokalitě) obsadit všech 6 čmelínů. Mám 1 skalní, 1 zemní a armádu polních - 4 ks. Toho posledního jsem usadil dnes navečer, pamatovací let slušný, po 15 minutách se vrátil, hledal čmelín, šmejdil kolem něj, ale vstupní otvor minul a odletěl. Je ještě šance, že se zítra vrátí a usadí? Připadalo mi to, jako by se jen přiletěl přesvědčit, že čmelín zůstal na svém místě. Ono jako naschvál, když mám obsazeno, tak dneska hledali 2 skalní, 1 zemní a ten polapený polní. Co mě ale dost štve, tak to jsou vosy, letos se nám tu nějak přemnožily, pořád šmejdí okolo čmelínů, snaží se i vlézt do vstupního otvoru. Něco odeženu, ale jak jsem v práci, tak nevím... Jak to mají vlastně čmeláci s vosami? Může královna opustit hnízdo z důvodu, že ji tam lezou ty vosy? Nebo se s nimi sama vypořádá? :?:
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Ahoj všem. U mě se ztratila jedna ze tří skalních. Ještě dnes jsem celý den čekala jestli se nevrátí. Večer jsem protřásla náplň a nic. Pokud bude zítra den jako dnes, tak si usadím rolní. Stěžovala jsem si, že tu žádné nejsou a dnes se s nimi doslova roztrhl pytel. Jedna hledačka za druhou. A jak jsou načechrané a všelijaké odstíny. Hlavně mě mrzí, že jsem to dnes propásla. Také musím doufat, že se jí bude ve velkém čmelíně líbit. Tak se mějte. Jarka.
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Ahoj Kyrosi, mám tu také hodně vos a jak hledají. Loni nebyly téměř žádné. Zatím jsem si nevšimla, že by lezly do úlků. Jarka.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Kyrosi s rolními jsem měl letos také problémy. Jeden přiletěl a minul čmelín o 3 M a hledal ho někde na zemi mezi paletami. Odchytil jsem ho a zavedl. Ani nebylo potřeba spuntovat, zalezl a po 15 minutách udělal orientační let a pak už se vrátil. Druhý zase trefil do vedlejšího úlku a půl dne tam lezl, pak jsem ho viděl jak leze do toho původního. U mě dnes hledal jeden rolní, jinak mrtvo.

Jarko s tím skalním pozor. Oni dost často v prvních dnech po usazení zmizí na pár dnů. Karlovi takhle prý zmizeli tři a vrátili se po 3-7 dnech. Tak pozor. 5 dnů bych raději počkal. Mě se ten jeden co jsem ho od včera neviděl nakonec také objevil dnes večer. Ten rolní bohužel zatím nic.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět