Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Až teď jsem si všiml, že si se ptal na zemní čmelíny. Doporučuji mistra Pepana. :) Ten můj návod může tedy posloužit aspoň někomu, kdo má čmelín na trubce.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Kyrosi dík za pochvalu :oops: . Já také mravence neřeším pokud to není nějaké masivní otravování , stejně jako Rapo. Nemají šanci se tam dostat jen ojediněle přes klapku. Právě naopak, když mi zalezou pod střechu tak tam aspoň "něco" odženou a zase nemají šanci se dostat přes dvojitou síťku
co tam je v rámečku.
No ,ale zrovna jsem asi přišel o jednu královnu v úlku č.3 v zemi.Už žádný pohyb 4 dny. Kdoví co se jí stalo. Mrzí mně to. Snad ještě ,až se oteplí bude nějaká skalní...
Letos mám tři, tak doufám ,že se jim nic nestane.
Zdendo, pár fotek z výroby zemního úlku mám v galerii.Mám v hlavě vymyšlený, ale i úlek do země, který by byl rychlý na výstavbu,jednoduchý a bezpečný. Třeba pro navrátilky na zahradu nebo přírody.Jen rýč,dlaždice,síť pro vnitřek,výplň,krk se síťkou větrání, a vstup s krkem a klapkou.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Pepan píše:
pon 29. dub 2019 16:07:27
Kyrosi dík za pochvalu :oops: . Já také mravence neřeším pokud to není nějaké masivní otravování , stejně jako Rapo. Nemají šanci se tam dostat jen ojediněle přes klapku. Právě naopak, když mi zalezou pod střechu tak tam aspoň "něco" odženou a zase nemají šanci se dostat přes dvojitou síťku
co tam je v rámečku.
No ,ale zrovna jsem asi přišel o jednu královnu v úlku č.3 v zemi.Už žádný pohyb 4 dny. Kdoví co se jí stalo. Mrzí mně to. Snad ještě ,až se oteplí bude nějaká skalní...
Letos mám tři, tak doufám ,že se jim nic nestane.
Zdendo, pár fotek z výroby zemního úlku mám v galerii.Mám v hlavě vymyšlený, ale i úlek do země, který by byl rychlý na výstavbu,jednoduchý a bezpečný. Třeba pro navrátilky na zahradu nebo přírody.Jen rýč,dlaždice,síť pro vnitřek,výplň,krk se síťkou větrání, a vstup s krkem a klapkou.
Ahoj Pepan.Este tomu veríš že niečo bude hľadať?Pred 3dnami mi ušla jediná poctivá hladačka (skalna) a to je za posledných 10 dní .Toľko lesných a uhorovych vidam deň čo deň čo sa pasú ale kde boli keď som ,,lovil".Jedinú hladajucu uhorovu som aj usadil lenže ju skalna vyhnala.Skalnu som exportoval 10km na juh.Teraz by som bral aj skalnu lebo mám len jednu lebo druhú mi zabila zemna.Asi karma. :cry:
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

No Rapo člověk se učí. Já zas vzpomínám na den, kdy mi na zahradě hledalo 8 lučních. Pod nohy mi lezly. Kdybych tehdy věděl, že pak už nic pořádného hledat nebude, tak bych nemusel mít 5 prázdných úlků. Tedy doufejme. Dnes pršelo tak jsem stav nekontroloval. V dešti jsem viděl letět skalní a luční matku. Dělnice v tomhle počasí seděly uvnitř.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Rapo ,chtěl bych, ale byla by to velká náhoda a štěstí.... V Květnu se mi ještě nikdy nepovedlo ubytování.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak polní vzali útokem poslední možnosti nalezeni místa pro hnízdění.Jednu jsem ubytovala a asi za hodinku přiletěly další dvě polní a intenzívně hledaly kolem úlků kde mám ještě nezavřené skalního a zahradního.Doufám,že mi žádného nevyženou :( ,to bych jim neodpustila :| .Takže překvapivě pořád ještě není konec,jen člověk musí být zrovna na tom místě kde se rozhodli hledat. ;)
Doufám,že už ale nebude hledat žádný skalní nebo zahradní,vše je obsazeno a mně by to bylo líto,že jsem nepočkala.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky1 píše:
úte 30. dub 2019 15:14:06
Tak polní vzali útokem poslední možnosti nalezeni místa pro hnízdění.Jednu jsem ubytovala a asi za hodinku přiletěly další dvě polní a intenzívně hledaly kolem úlků kde mám ještě nezavřené skalního a zahradního.Doufám,že mi žádného nevyženou :( ,to bych jim neodpustila :| .Takže překvapivě pořád ještě není konec,jen člověk musí být zrovna na tom místě kde se rozhodli hledat. ;)
Doufám,že už ale nebude hledat žádný skalní nebo zahradní,vše je obsazeno a mně by to bylo líto,že jsem nepočkala.
No Niky ty máš šťastie ale ja ti ho prajem.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte. Takže rekapitulacia:
9,10,6 zemne-robotnice
4,2( dnes) lúčne-robotnice
7 skalna-robotnice
8 zahradna
3,5 rolne
11,1 neobsadené
Všetky klapky full zatvorené.Sedim si na dvore a na čučoriedke sa kŕmi uhorova a súčasne na ? lesná no krása.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Niky a není to spíš než náhoda to, že se ti jednak vrací matky z loňska a jednak se stahují matky za potravou na tvé zahradě?

U mě už jsou maximálně zemní/hájové bludičky. Na zahradě už nic tak 5 dní nehledalo. Jinak zde jsou statistiky usazování, vždy usazení/orientační lety/návrat(samousazení) - obydlení.

Zemní - 16/2/1
Hájová - 15/0/0
Luční s 1 pruhem - 9/2/2
Luční s 2 pruhy - 8/3/3(1)
Rolní - 4/2/2(1)
Skalní - 2/2/2

Když to porovnám s loňskem, kdy jsem ale usazoval až od 24.4. tak je to bída. Zatímco loni bylo mnoho dnů, kdy hledalo 5 a více na zahradě, letos to bylo jen 2x za celou sezónu. Zemních a hajových jsem měl za 10 dnů více, než letos za celou dobu. Rolních bylo loni určitě přes 10 letos jen 4 za celou sezónu. Skalní jsou na "svém", loni jsem chytil dvě na zahradě a pak už jen jednu v lese (která vypadala spíš na nakažení hlísticemi). Podtrženo sečteno, čmeláci u nás dostali pořádně zabrat (sucho, teplá zima?). Padá z toho na mě trochu splín ale už mi zas začínají dělat radost první dělnice, tak se to snad brzy změní :-)

Ještě jedno zajímavé srovnání ke to, že když jsem loni 24.4. začal usazovat, už kvetl bílý rododendron, letos včera teprve začal rozkvétat. Bohužel čmeláci budou mít ty biologické hodiny asi jinak nastavené.

Jinak zatím poslední sčítání usazených:
3 luční (2 mají dělnice)
2 rolní (1 dělnice čekám každým dnem)
2 skalní
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Dotaz na zkusenejsi (Honza?) - dnesni kontrola ukazala, ze ke skalni leta i vosa(mozna vosy). Klapku mam bohuzel jeste trochu nedovrenou (kvuli destum jsem to odsunul) - zbyva jeste tak 3-4mm. Skalni stale leta, takze ji asi moc zatim nevadi.

Mam s tim neco delat? Zrychlit zavirani? Prolezou pak?
Odpovědět