Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
stř 01. kvě 2019 18:09:51
Dotaz na zkusenejsi (Honza?) - dnesni kontrola ukazala, ze ke skalni leta i vosa(mozna vosy). Klapku mam bohuzel jeste trochu nedovrenou (kvuli destum jsem to odsunul) - zbyva jeste tak 3-4mm. Skalni stale leta, takze ji asi moc zatim nevadi.

Mam s tim neco delat? Zrychlit zavirani? Prolezou pak?
Já bych se té vosy zbavil. Určitě bude stavět někde pod stříškou nebo v nějaké dutině ve výstelce. Až bude skalní venku prohlédl bych to....
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
stř 01. kvě 2019 18:38:59
Já bych se té vosy zbavil. Určitě bude stavět někde pod stříškou nebo v nějaké dutině ve výstelce. Až bude skalní venku prohlédl bych to....
Diky za tip - zitra pres den si ji podam :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Jinak klapku nechej tak jak je, nezavírej. Nevím, zda by si ji uvnitř zavřená vosa dokázala otevřít. Hrozilo by větší riziko setkání se skalní. A tam by mohla mít hbitá vosa navrch....
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
stř 01. kvě 2019 18:58:00
Jinak klapku nechej tak jak je, nezavírej. Nevím, zda by si ji uvnitř zavřená vosa dokázala otevřít. Hrozilo by větší riziko setkání se skalní. A tam by mohla mít hbitá vosa navrch....
Takze dokud nebudu mit jistotu ze jeji hnizdo je zlikvidovane, mam nechat klapku jak je? Predpokladam ze na noc se vosa take vraci do cmelinu.

BTW Jak jsi vubec dopadl minuly rok s chovem srsni? Pustil jsi se do toho? :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
stř 01. kvě 2019 19:14:17

Takze dokud nebudu mit jistotu ze jeji hnizdo je zlikvidovane, mam nechat klapku jak je? Predpokladam ze na noc se vosa take vraci do cmelinu.

BTW Jak jsi vubec dopadl minuly rok s chovem srsni? Pustil jsi se do toho? :)
Ano, klapku nechej, tak jak je. Vosa létá stejně jako čmelák přes den na výlety za potravou a pro materiál na stavbu hnízda.

To si mě možná pleteš. Ano uvažoval jsem o tom už tak před 6 -7 lety, dokonce jsem měl postaven sršník. Ale nic se tam neusadilo, jeden rok pak zřejmě strakapoud nebo žluna. A ty ho úplně rozbili. Doma by mi chov sršňů neprošel.... Znám ale jednu paní z Německa, co chová čmeláky i sršně. A jednoho známého mám v Anglii, ten zase chová čistě jen vosy. ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
stř 01. kvě 2019 19:42:22
Ano, klapku nechej, tak jak je. Vosa létá stejně jako čmelák přes den na výlety za potravou a pro materiál na stavbu hnízda.

To si mě možná pleteš. Ano uvažoval jsem o tom už tak před 6 -7 lety, dokonce jsem měl postaven sršník. Ale nic se tam neusadilo, jeden rok pak zřejmě strakapoud nebo žluna. A ty ho úplně rozbili. Doma by mi chov sršňů neprošel.... Znám ale jednu paní z Německa, co chová čmeláky i sršně. A jednoho známého mám v Anglii, ten zase chová čistě jen vosy. ;)
Diky. Ted jsem sledoval cmelin a ta vosa leta hodne rychle - vyletela ze cmelinu na par minut a pak hned zpet, evidentne cestu zna dobre. Skalni bohužel uz nezahlenduta, takze pokracovani zítra.

Jinak zahlednuty první delnice u druhé zemni (usazena 4.dubna) - na prvni generaci jsou dost velke (v porovnani s prvni zemni kde jsou to to prcci).

Ad srsni - Pred 1-2.lety tu nekdo psal ze to chce zkusit a mel jsem dojem ze jsi to byl ty :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,nevím jestli ty polní už třeba také nejsou bludičky.Ta co jsem ubytovala se buď chová divně=znovu vždy hledá vchod jako by se vracela poprvé,nebo je možné,že jí tam vlezla ta druhá co hledala okolo úlků a ta je divná. :?: To uvidím další dny,a tu druhou zároveň ubytovanou jsem ještě nezahlédla,tak možná ani nezůstala. ;)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

K sršňům - těm by měla stačit větší budka a malý otvor cca 1,5-2cm, ale dával bych ji jen do lesa. Ne že by byli nějací útoční, ale pokud máte rádi večerní posezení, tak pokud mají hnízdo poblíž , tak si člověk moc romantiky pak neužije. Hodně jich nocuje venku a jakýkoliv světlo je pak pro ně jako magnet. Přirozené prostory neobsazují hned další rok, pokud tam bylo předtím hnízdo, ale vždy alespoň ob rok asi až se původní dílo úplně rozpadne. Budku časem zničí jakmile dřevo někde začne trouchnivět, tak se do toho pustí. Cíleně jsem je nechoval, ale pár budek mi už okupovali.
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

marek972 píše:
stř 01. kvě 2019 20:14:54
Honza79 píše:
stř 01. kvě 2019 19:42:22
Ano, klapku nechej, tak jak je. Vosa létá stejně jako čmelák přes den na výlety za potravou a pro materiál na stavbu hnízda.

To si mě možná pleteš. Ano uvažoval jsem o tom už tak před 6 -7 lety, dokonce jsem měl postaven sršník. Ale nic se tam neusadilo, jeden rok pak zřejmě strakapoud nebo žluna. A ty ho úplně rozbili. Doma by mi chov sršňů neprošel.... Znám ale jednu paní z Německa, co chová čmeláky i sršně. A jednoho známého mám v Anglii, ten zase chová čistě jen vosy. ;)
Diky. Ted jsem sledoval cmelin a ta vosa leta hodne rychle - vyletela ze cmelinu na par minut a pak hned zpet, evidentne cestu zna dobre. Skalni bohužel uz nezahlenduta, takze pokracovani zítra.

Jinak zahlednuty první delnice u druhé zemni (usazena 4.dubna) - na prvni generaci jsou dost velke (v porovnani s prvni zemni kde jsou to to prcci).

Ad srsni - Pred 1-2.lety tu nekdo psal ze to chce zkusit a mel jsem dojem ze jsi to byl ty :)
Marku, ani mi nepřipomínej ty vosy. Letos jsem na kameře zjistil, že mi ke skalní létá ta nohatá vosa - vosík. Klapka ještě nebyla úplně stažena. Ten vosík se však zdržoval pouze na začátku husího krku. Tak jsem ho podráždil a jak vyletěl, tak mu manželka domluvila. Skalního to nijak neohrozilo. Dnes po 3-denním dešti jsem kontroloval záznamy z kamery a ejhle, místo rolního si tam vletěla vosa, ale ta klasická. Takže teď večer jsem zkontroloval čmelín. Mám tam rámeček s hliníkovou síťkou a na tom žádné hnízdo nestavěla. Hýbal jsem výstelkou a rolní tam už asi není. Uvažuji, jak ji dostat pryč ze čmelínu. Loni byl problém se sršni, letos jsem neviděl ani jednoho.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyrosi,polní jsou velmi tiší a na hýbání výstelkou většinou nereagují,ale tu vosu je třeba dostat ven.
Odpovědět