Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Tak teď jsem přišel ze zahrady a už je mám mezi tújema. Po "odšpuntování" tam za svitu baterky srandovně pobíhali jak mravenci.. :D .
Trochu tady popršelo,ale stále dusno a teplota 25 stupňů.
Dobrou noc...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ahoj všem. Sotva skončí ledová kalamita, přijdou tyhle vedra. U nás dnes 5 hodin v kuse teplota neklesala pod 31°C. Naštěstí úlky se mi povedlo uchladit pod 28°C, přesto první rolní vyhodili malou larvičku ... Přírodní hnízda, která nepromrzly teď zajdou vedrem. Strašné :-(.

Co ale bylo horší je to, že jsem u skalních našel na uhelonu ve větracím otvoru 2 a u lučních 1 Melittobii! Uhelon je zastavil ale člověk nikdy neví, zda nějaká další neprolezla jinde.

Následný snímek demonstruje, jak je malinká, ale že uhelon 53S je bezpečný.
Obrázek

Tohle je porovnání uhelonu se síťkou, kterou dávají do úlků ZD, mít tam tohle, už je uvnitř určitě :-(
Obrázek
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ještě nějaké fotky....

Obrázekwhat qualifications do i need to be a forensic anthropologist

Obrázek

Obrázek


Obrázek

Obrázek

Obrázekfallout vault tec experiments

Obrázek

Jak se jmenuje ta rostlina?


Hugo, jak ti funguje to chlazení "Peltiérem" ?
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

kaos píše:
úte 11. čer 2019 22:37:29
Ahoj všem. Sotva skončí ledová kalamita, přijdou tyhle vedra. U nás dnes 5 hodin v kuse teplota neklesala pod 31°C. Naštěstí úlky se mi povedlo uchladit pod 28°C, přesto první rolní vyhodili malou larvičku ... Přírodní hnízda, která nepromrzly teď zajdou vedrem. Strašné :-(.

Co ale bylo horší je to, že jsem u skalních našel na uhelonu ve větracím otvoru 2 a u lučních 1 Melittobii! Uhelon je zastavil ale člověk nikdy neví, zda nějaká další neprolezla jinde.

Následný snímek demonstruje, jak je malinká, ale že uhelon 53S je bezpečný.
Obrázek

Tohle je porovnání uhelonu se síťkou, kterou dávají do úlků ZD, mít tam tohle, už je uvnitř určitě :-(
Obrázek
Kaosi, že je uhelon nejlepší ochrana čmelínu proti té potvoře Melittobii, o tom žádná. Ale zajímalo by mě, jak je to s jeho prodyšností. Mám ho teď na všech větracích otvorech a zdá se mi, že čmelíny o poznání méně větrají. Tuším, že nějaký rozbor velikosti ok a prodyšnosti dělal Karel, ale už nevím, k čemu se dopracoval. Budeš dělat kontrolu hnízda? Dá se hnízdo ještě zachránit pár dní po proniknutí té Melittobie do čmelínu?
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Pepane ty stěhuješ čmelín, jak daleko od původního místa. Mám dva čmelíny venku v boudě ráno a večer mi na ně svítí sluníčko dávám nad ně slunečník. V domě mám čtyři čmelíny ve dvou se zabily dvě matky navrátilky, takže prázdné místo, tak přemýšlím o přestěhování. Samozřejmě v noci a sledovat, jestli na původním místě nehledá nějaká večerní tulačka a tu odchytnout a přemístit do úlku. Další problém už druhý den mám u lučních plnou klaku čmeláků sedí, ucpali vchod a jsou rozlezlí po celé klapce, včera ve dvě v noci jsem poblíž zabila dva zavíječe. Je to silné hnízdo hodně matek. Večer jsem kontrolovala jestli není ucpaná cesta a odebrala jsem jim většinu vystýlky a nic. Já žádné hodnocení nedělám, letošek hrůza. Skoro všechny úly obsadily navrátilky, kterých bylo hodně, mezi sebou se pozabíjely, dva úly jen dělnice bez matek, čtyři úly slabé. Radost mi dělají jen dva luční, kde už jsou matky a je jich hodně a dva nové úlky, kde to funguje jak má, ale na ty mi zase svítí ráno a v podvečer sluníčko. Jinak všem moc gratuluju, já bych moc chtěla rolní těch je u nás moc málo. Měla jsem na zahrad tři matičky, ale teď už nic, čekám, že se nějaká přijde alespoň napapat. Včera večer další rána sousedka mi pošlapala svazenku, kterou jsem vysela po kraji pole, nesnáší tu havěď, co na to říct, beznaděj.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Kyrosi uhelon má o 1/3 menší prodyšnost. Prohlídka je zbytečná. Musel bych rozpitvat každý kokon pod mikroskopem. Nezbývá než čekat...
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Blanko,těm lučním je určitě horko.Mě se tak kupí rokytoví a když jim dám na víko chladící vložku,tak po určité době zalezou.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Niky já je mám v místnosti, kde mám naměřeno 24 stupňů a ještě mám větrací mřížku bez střechy, přikryté utěrkou, aby je nerušilo světlo. Večer se pokusím prošťárnout celou chodbu.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Pepane ten keř je Tavolník japonský, roste do 1m. po odkvětu ostříhej jen květy bude kvést ještě jednou, na podzim zastřihnout, jinak přijdeš o květy na jaře. Je zelený i žlutý list, dost ho napadá padlí, takový bílý povlak na listech, já to stříkám odvarem z hřebíčku a skořice musí se to vícekrát, ale je to ekologické. Mějte se .
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Mě luční taky asi ucpali trubku, už je to pár týdnů. Respektive vypadalo to, že některé dělnice skrz projdou a jiné ne. Začaly se hromadit s rousky na česně. Odpojení trubky problém těch několika delnic vyřešilo. Nechal jsem jí uvnitř jsem zvědav co tam po konci hnízda najdu. Byla to ta široká s vnitřním průměrem 27 mm.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět