Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak 90% je moc i na zemní,natož na skalní.Zemní by myslím měli mít kolem 80% a skalní mnohem méně.Mech je výborný,ale kromě něho není nad přiměřené větrání podle druhu čmeláka.Nejvíc se snažím větrat polním,kteří jsou zvyklí hnízdit na povrchu. ;)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Niky souhlasím, u těch sklaních si myslím 70% je optimálních. Loni jim sice vyšší hodnoty nevadili, ale zase se musí zohlednit, že bylo extrémní sucho a teplo. Není to jen o relativních číselných honotách, musí to člověk brát v kontextu vnějším podmínkám a vlhkost i hodnotit spolu s teplotou v úlku - Ono je rozdíl jestli se ti vrátí 50 dělnic urousaných a podchlazených nebo vyprahlých a žíznivých... :lol:

Jsem zvědavý jak to bude letos s tím spodním přívodem neboť úprava větrání bylo to, na co jsem se zaměřil nejvíc...

Nemám zatím moc dat, ale určitě by stálo za to, kdo má tu možnost, pokud uvidí, že vyhazují larvy ven z úlku, změřit aspoň teplotu a odhadnout vlhkost. Zda to nemá např. taky souvislost.
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Teda Pepane, klobouk dolů... Jsi machr! Těším se na zprávy v průběhu sezóny.

S tou vlhkostí a ucpáváním větracích otvorů je to složité. Jednoznačně nejvíce vlhka mají a zřejmě i potřebují zemní. Zažil jsem hnízda v prostorově ne zrovna vyhovujících podmínkách a komplet výstelka včetně hnízda to byl prostě mokrý hnůj. Ale asi jim to moc nevadilo, nových matek bylo dost. U skalních je to podobné, ale vlhkost v hnízdě je nižší. Přijdou mi trochu nepořádnější než zemní a pak je hnízdo více náchylnější k zaplísnění. Větrací otvory dovedou ucpávat oba druhy. Řeším to tak, že jim výstelku rozhrnuju /na pár dní mají zase co dělat/ nebo částečně odeberu. Je to už v létě při plné rozvoji kolonie a je teplo. U zahradních jsem tyto problémy neměl. Nejsou tak početní jako zemní a skalní, navíc vždy je mám ve velkém úlku. Luční taky dovede mít poměrně vlhko v hnízdě, ale lze to eliminovat vhodnými větracími otvory, které nijak cíleně moc neucpávají. Chce to možná o něco větší úlek než třeba pro rolního, u kterého celkem problémy s vlhkostí nebývají. Vše je o velikosti hnízdního prostoru a počtu jedinců v něm s přihlédnutím na to, co je možné si na jednotlivých druzích otestovat. Podmínky jako mají někde v zemi jim asi úplně nesplníme, ale můžeme se jim podstatně přiblížit. ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Karel píše:
úte 29. led 2019 17:49:31
Nemám zatím moc dat, ale určitě by stálo za to, kdo má tu možnost, pokud uvidí, že vyhazují larvy ven z úlku, změřit aspoň teplotu a odhadnout vlhkost. Zda to nemá např. taky souvislost.
Já jsem měl u zemních loni poměrně masivní vyhazování larev, někdy až 8 denně a to bylo jen to co jsem viděl (dost larev dělnice držela za letu). Pozoroval jsem to v průběhu asi 2-3 týdnů a v prvním dnu jsem si myslel, že to má souvislost s teplotou (v úlu bylo 29°C), vylepšil jsem chlazení a v dalších dnech se ukázalo že teplota na to nemá vliv, protože se pak už držela v rozmezí 22 - 26°C a vyhazování vesele pokračovalo dál. Zkusil jsem tehdy doplnit víčko s pylem, zda nemají třeba nedostatek potravy, ani to nemělo vliv. Ohledně vlhkosti, pod chlazenou střechou kondenzovala voda, ale hnízdo neplesnivělo. Dospěl jsem nakonec do přesvědčení, že se jedná prostě o probírku samců, které kladou dělnice a na chod hnízda to nemělo vliv (počet dochovaných kokonů byl 300-400).
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Niky a co ti zahradní, jak jim dlouhou chodbu ? Loni jsem nebyl s nimi úspěšný, ale je fakt, že už to byly matky co hledaly v době, kdy ostatní měly dávno založeno a tam je ta úspěšnost menší než u prvních hledaček.
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,s tím má největší zkušenosti Honza.Mě se dobře ubytovali s chodbičkou 10 cm nebo i bez chodbičky.
Největší problém je v jejich odchytu jelikož nehledají pomalu nad zemí,ale "splašeně " a rádi vlezou pod větve.Nejvíc se mi podařili chytit do děr naznačující myší díry,ale to zas musí být štěstí u nich zrovna být.Jsem zvědavá jestli se mi podaří letos zas nějakého konečně odchytit,zvláště že je jich rok od roku méně. :(
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Karle, zahradním u mě vyhovuje delší chodbička asi 40 cm, podobně jako u zemních, a také přidávám myšinu. Problém je v odchytu, jak psala Niky a pak vystihnout ten vhodný okamžik na usazování. Hledají jen pár dní, maximálně tak týden a pak už nic moc, pravděpodobnost jde hodně dolů, jak správně píšeš. Také se dost vrací nové matky do rodného hnízda, takže bývají i souboje a jsou to občas nervy. Pravidelně mám zahradní usazené několik posledních let. Loni ale odchov nevyšel, usazenou matku mi vyhnala jiná matka a ta nakonec během péče o své hnízdo uhynula. Takže letos budu začinat s čistým štítem.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

S Ondřejem jsme loni vymysleli uhelonový závěs ochranné klapky. Výhoda závěsu je, že se klapka nemá v čem vzpříčit, je krytá zezhora, nevýhodou je složitější výměna (klapka se musí odlepit a zas přilepit). Nicméně asi přejdu na výrobu této klapky, odpadá mnoho přesného vrtání, zatloukání a měděný drátek. Spatřuji výhodu v tom, že výroba je lehčí a klapka by mohla být levnější a tedy dostupnější pro více lidí.

Tento týden udělám prototypy, pak pošlu nějaké foto.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Co se týká zahradních, mám tu poblíž výskyt i tmavé formy. Já jsem si na odchyt pořídil větší síťku:

https://www.nobby.cz/nobby-sitka-na-odc ... 30cm-p1442

Přeci jen je pak větší šance, že čmeláka člověk trefí. Sice s tím bude horší manipulace, ale předpokládám, že bude vyšší úspěšnost odchytu.

Těch sítěk mám více. Kupoval jsem je pro e-shop, ale vzdal jsem prodej po tom co jsem posílal dvě. Jsou hrozně velké a nejde to zabalit. Kdyby někdo chtěl tak je můžu prodat za velkoobchodní cenu, ale předání jedině osobně. Mám navíc asi 2-3.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Jakube jsem horší než Číňani o stránku zpět máš jak jsem to od Vás obšlehl :)
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Odpovědět