Odchyt samiček

Tipy a rady jak nejlépe nalákat královnu do čmelína.
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Dobrý večer, zdá se že se nám usazení žádné samičky nezadařilo.Příčin může být několik, ale zásadní vidím asi v tom,
že čmelíny smrdí novotou a samičky jsou geneticky lákány myším pachem a stařinou. I ta dodávaná náplň je nová.
O hotel nestojí. Ať jsou zavřeny 30 min ,půl dne nebo i přes noc při pozdním odpolední odchytu.
Bude nutné čmelíny nechat do příštího jara zestarat,sehnat myší hnízda, aby čmelín nasál myšinu. Další úkaz konce
letošní naděje je, že již není vidět samičky hledající,jak je označil soused "bezdomovce".
Tyto již nejsou v podstatě vidět i když tomu nahrává mizerné počasí. Dobrá zpráva je, že vesele poletují po zahradě,
ale naše ubytovny přehlíží. Budem shromažďovat další a další informace a rady a snad se zadaří. NADĚJE UMÍRÁ POSLEDNÍ. :( :)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Co je to za pesimistické řeči... Jaké "konce letošní naděje..." Sezona je v rozpuku na nic není pozdě. Teď o víkendu jsem viděl několik hledajících samiček. Bylo sice chladněji, ale nebyl takový vítr a svítilo slunce.
minimálně do konce dubna bude podle mě teď nejlepší období na usazování.
Je lepší když náplň zestaří, ale záruka to není. Já například úspěšně používám nahrabaný mech z trávy nechám ho proschnout a v lékárně se dá koupit obvazová vata ze 100% bavlny, naderu kousky vaty (nutná ze 100% bavlny) se suchým mechem do středu hnízda, kde vytvořím komůrku spíše vetsi pomer bavlny a méně mechu a do krajů více suchého mechu nez bavlny. Mech ani vata není nijak stařená je to prostě čerstvé a letos mám už mám minimálně dva úly obsazené.
Nečekejte, že si čmelák najde hnízdo sám šance jsou mizivé!
Chce to věnovat čas a úsilí vyhlížení a odchytu hledajících samiček. Protože to je základ úspěchu. Odchytit nabuzenou samičku a pokud možno bez prodlevy jí vpustit vletovým otvorem do čmelínu. Zavírání jí do čmelínu nejsem příznivcem podle mě to, že se jí čmelín nelíbí nezmění ani fakt, že jí tam zavřeme do druhého dne, tím názor nezmění.
Dále si myslím, že "prvochovatelé" dělají takovou chybu, že když samičku první týdny nevidí co 10 minut létat do úlu, mají pocit, že tam není. Ale první tři týdny než se vylíhne první generace dělnic je hnízdo opravdu nenápadné samička má uvnitř spousty práce a vyletí třeba jen 2x nebo třikrát za den což je otázka sekund odletu a návratu a nemáte-li štěstí nevidíte jí prakticky vůbec.
Já jí buď uvidím jednou vracet/vylétat a víc už osazení hnízda neřeším, nebo si ověřím (několik dní po pokusu osazení, udělala-li samička orientační let) večer zahýbáním výplně a následným hlasitým bzučením její přítomnost to je důkaz, že se vrací a více není potřeba ověřovat, pak už se čeká jen na dělničky, kdy je už toho na pozorování mnohem více.
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Zdenka a Standa: jedna návšteva chovateľských potrieb, poproste o trocha podstieľky spod škrečkov. Fajn to smrdí. Peknej predavačke malú čokoládu a máte očko aj o rok. Ostatné popísal majla.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Mám pocit, že dnes začla ta pravá sezona. Samičky začaly usilovně hledat... Věnoval jsem se odchytu hledajících samiček po celý den, po odchytu byly do 5minut umístěny do čmelína. Pokusil jsem se usadit 5 samiček čmeláka zemního a 3 samičky čmeláka lučního, ale výsledek zatím žádný...Orientační let byl zaznamenán jen v jednom případě u čmeláka lučního, ale nic moc to nebylo - otočila se k česnu, vzlétla pak tři oblouky a byla pryč. Jinak všechny královničky "vzaly čáru"..... Holt jsou mladé a náročné ;) Ale zítra snad budu mít více štěstí!
Uživatelský avatar
puschpull
Příspěvky: 8
Registrován: ned 12. dub 2015 12:58:15
Bydliště: Most - Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Zdravím. Jen stručný dotaz. Co je tedy nejlepší dát do zbrusu nového čmelínu? Suché voňavé dřevo a rozcupovaná jemná bavlněná látka (to tam mám) asi nebude to pravé, že? Nasbírat mech, usušit a dát tam? Nebo třeba trochu jehličí k tomu? Díky :-)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

No já už roky používám suchý nadrobený mech, starou čalounickou vatu - momentálně z vyřazeného křesla ;) , celé překryto hrstí sena. Pravdou je, že novotou vonící náplň asi není to pravé. Je tu však, podle mého názoru, ještě jedna důležitá věc - lokalita, kde je čmelín umístěn. Od dětsví jsem bydlel ve městě v řadovém domku se zahradou. Slavil jsem úspěchy s téměř všemi běžnými druhy čmeláků, usazení mladých královen nebyl zase takový problém. Byly roky, kdy jsem měl i 12 usazených samiček a já už neměl další čmelíny ani místo kam bych je umístil. Dokonce jsem občas zaznamenal případ, kdy si samička našla čmelín sama. Což se stává opravdu zřídka. Nyní žiju už 8 let na kraji vesnice v domku se zahradou. Z jedné strany je louka z druhé pole. Čmelíny i náplň pro hnízdění používám stále stejné. Mladých královen je dostatek, možná ještě více jak ve městě. Ale jaksi nemají zájem....Jsem rád, když usadím jednu, dvě královmy za sezonu. Ani nechci psát o tom, co to stojí času a úsilí...Letos jsem stále na nule. Měl jsem usazenou královnu čmeláka pruhovaného létala tři dny, ale teď už druhý den nelétá - kontrolní drobný kamínek uložený na česnu zůstává nepřeklopen. Chci tedy říci, že čmeláčí matky jsou značně vybíravé a pokud mají možnost velkého výběru v přírodě, tak hledají a zkoumají...Ve městě je možnost nalezení vhodného hnízdiště těžší a proto bylo usazování jednodušší. Tak hodně sil a zdaru!
ctibor
Příspěvky: 2
Registrován: ned 18. led 2015 11:58:46

Ahoj, mě osobně velmi zaráží, že se mi hodně často stává, že samičky udělají velmi přesvědčivý pamatovací let (malé i velké okruhy), ale stejně se nevrátí. Dokázal by někdo tohle vysvětlit? Pochopil bych kdyby samička rovnou uletěla, ale takhle si to vysvětlit nedokážu. Díky
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Ahoj. Je to těžké odpovědět, proč se mladá královna neusadí, když se jí čmelín podle orientačního letu zamlouvá. Je třeba mít na vědomí, že se někdy vratí až za několik hodin nebo třeba až k večeru. Pokud čmelín opustila např. kolem poledne, tak za tu dobu do večera ji mohlo potkat spoustu záludností - predátoři, střet s autem, mohlo ji něco vyplašit apod. Mohla být také někde déle zavřená - kůlna, skleník. A pokud se jí podaří dostat ven, tak se nevrátí - zase takové pouto ke čmelínu ještě nemá. Nebo si jednoduše našla nějaké lepší místo pro hnízdo.... Je to jen snůška spekulací, ale myslím, že pravda tam někde bude.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Samička mnohdy udělá orientační let jen kvůli tomu že je dlouho zavřená a možná se snaží zjistit, kde je... pokud jsme jí chytili dál od čmelínu. Já považují za orientační let pro setrvání ve čmelínu když vyleze na česno vzlétně a otočí se na otvor a chvilku očumuje a pak začne dělat větší koružky až do velkých v několikametrové výšce.

Včera jsem šel se synem chytat samičky a hned po chvilce jsme chytili zemního převezli ke čmelínu a po asi minutě vylétl a frr pryč, bez šance...
Tak jsme šli znovu dlouho nic a těsně před odjezdem z parku jsem viděl zemního hledat už bylo asi 19 hodin. Chytil jsem ho a najednou jsem viděl druhého, ale ten druh jsem nedokázal identifikovat, tak jsem zemního pustil a chytil toho druhého. Na první pohled vypadal jako zemní měl bílý zadeček a žlutý pruh na zadečku, jenže na hlavě byl celý černý... velikostně jako zemní. Na fotkách na www.cmelaci.cz jsem ho nenašel a nebo jsem slepý. Jestli samička zůstane, tak jí ještě vyfotím.
brix
Příspěvky: 11
Registrován: pát 17. dub 2015 21:42:21

Taky jsem předevčírem potkal čmeláka a nevím kam ho zařadit, třeba mi poradíte. Byl velký asi jako skalní ale zadeček neměl rezavý, ale bílý, zalézal pod prkno, bohužel to bylo v práci, takže bez síťky a než jsem vytáhnul mobil byl fuč, škoda! Jinak jsem stále bez usazené samičky, zemního se mi nedaří usadit, ten poslední vylezl na česno pak pomalu vzlétl otočil se začal kroužit vypadalo to nadějně ale nevrátil se a mého oblíbeného skalního letos snad ani nepotkám, už jste ho někdo letos viděl? Majlo, ty už máš něco usazeno?
Odpovědět