začínám

Tipy a rady jak nejlépe nalákat královnu do čmelína.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Zdravim všechny a mám dotaz. Někde jsem četl nebo slyšel, že je vhodné dát při zakládání nového hnízda kousek zbytku díla z předchozího roku. Jak se říká, nové hnízdo ovonět čmeláčím pachem. Zkoušel jste to někdo ? Dostavily se nějaké výsledky? Já mám z loňska zbytek hnízda a chtěl bych to letos vyzkoušet.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Přímo zbytek díla jsem nezkoušel, ale do hnízda jsem loni dal velké množství suchého mechu a 100% bavlněnou vatu. Čmeláci to dokonale promísili a načechrali (vznikla z toho taková jemná směs vaty a mechu) tak že toho bylo v čmelínu moc odebral jsem to a přidávám to k letošní náplni. Loni jsem částečně použil do náplně ptačí hnízda od sýkorek a úspěšně jsem ubytoval čmeláka zemního, takže letos opět přidávám ptačí hnízda z budek, které jsem čistil na podzim. Základ tvořím z vyhrabaného mechu z trávy, který jsem usušil a do středu dávám částečně to hnízdo trochu toho mixu a případně to doplňuji obvazovou vatou ze 100% bavlny (dá se koupit v některých lékárnách je toho asi kilo), ale ještě se jí vždy snažím natrhat na kousíčky a trochu promísit s mechem.
Jak jsem psal čmeláci pak nikdy neměli problém si vatu s mechem dokonale zpracovat dle svého a rozhodně se do ní nezamotávali tak jak je napsáno na jiných webech, ale mělo by se jednat o 100% bavlnu vatu nikoliv o standardní, kde je bavlny třeba jen 40% a 60% je viskóza.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Také jsem o tom četla,chtěla jsem to i vyzkoušet.Čmelák zemní měl i krásné neplesnivé dílo,jenže jsem na to úplně zapomněla a vzpomněla si až po nějaké době,když už byly čmelíny vyčištěné. :(
Tak pokud máš Josefe kousek čistý a čmeláci byli zdraví,bylo by fajn kdybys to mohl vyzkoušet v jednom čmelínu. :)

Já letos také přidala do jednoho čmelínu mech ze sýkorčího hnízda,tak jsem zvědavá.Akorát jsem zapomněla do kterého :lol: ,musím zkusit opatrně nakouknout dolů,abych si to moc nerozhrabala.Zkusila jsem totiž podle vzoru Němců promáčknout cestičku od vchodu ke středu hnízda,kreslený obrázek v druhé polovině stránky.
http://www.hummelfreund.com/basteltipps ... elpension/
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak včera jsem konečně připravil tři čmelíny. V jednom z nich chci vyzkoušet malou novinku - kočičí chlupy, vyčesávané z našeho kocoura. Přidal jsem je do mechu a vaty. Nyní je ve čmelíně dokonalý opuštěný zvířecí pelech ;) Tak uvidíme, co na to královny.....
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

To by se jim také mohlo líbit.Jednou se mi hypnorum ubytoval v ptačí budce,kde byla výstelka po sýkorkách celá propletená nějakými zvířecími chlupy.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Vytvořit jim v nové výstelce jakousi chodbičku nebo spíše komůrku se snažím vždy, aby jakmile vleze dovnitř jí to nějak intuitivně nasměrovalo do jakési komůrky ale jestli jí to připadá atraktivní nevím. Protože mám pocit, že mnohdy si založí hnízdo v trochu jiné části čmelínu než přímo ve středu kde jsem jí umělou komůrku připravil.
s obsazením budky mám také zkušenost a stačilo v ní jen trochu mechu a pár chlupů a čmelák Skalní už si v ní pěkně hověl... nejvíc mě překvapilo, že byl natolik silný že obsadil budku tak, že v té sezóně vyhnal právě ty ptáky tzn obsadil právě využívanou budku nikoliv nevyčištěnou z loňska.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Majlo,to mi už tolik nebude vadit když si postaví buňku jinde.Jde mi hlavně o to,aby viděla,že je tam nějaký prostor vhodný k ubytování.Já jsem umísťovala čmeláky přímo vpuštěním do důlku v podestýlce a lehce hned přikryla trochou bavlny.Jenže letos bych je chtěla zkusit vpouštět tou injekční stříkačkou přímo do vchodu a to se už bude předpřipravená komůrka hodit.

To jsem už na youtube viděla,ale viděla jsem i video,kde čmelák zemní vypudil z nory myš. :lol:
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Zdravím chovatele těchto krásných tvorů.
Letos jsem začal s chovem čmeláků, takže bych se chtěl podělit o své krátké zkušenosti. V časopise o zahradničení jsem se dočetl o čmelácích a možnosti jejich chovu na zahradě. Ihned mě to oslovilo, takže během pár dnů už byly vyrobeny 2 čmelíny. Jako výplň jsem použil - sušený mech, nastříhané seno, nastříhané instalatérské konopí a nacupované izolační pásy na potrubí. Zahrada je zásluhou mé ženy osázena velkým množstvím květin (i těmi, co mají čmeláci rádi). Hledajících čmeláků lítalo denně spousty, spíše je zajímaly myší díry v záhonech nebo otvory ve zdivu. Mým úlkům se vyhýbali obloukem. Tak jsem přistoupil k šetrnému odchytu královny čmeláka zemního. V úlku se zdržela tak 20 minut, pak vyletěla a vykonala monitorovací let. Zajásal jsem, v následujících dnes jsem ještě zpozoroval pár jejich výletů a návratů. Za měsíc vyletěly první dělnice a nyní stále přibývají další a další. Myslel jsem, že osídlení úlku královnou je jednoduchou věcí, ale ejhle. Do druhého totožného úlku jsem zavedl postupně 6 královen, z toho ta poslední vykonala monitorovací manévr. Po týdnu jsem ji ještě viděl vlétat a pak konec. Vyčkal jsem pár dní a jednou navečer jsem opatrně otevřel poklop a špejlí jemně pohýbal náplní, žádné bzučení, nikde nic. Nechápu, proč úlek opustila. Nebyla v něm žádná vlhkost, žádní mravenci či jiní škůdci. Myslím si, že pro úspěšnost osídlení královnou hraje podstatnou roli umístění úlku, ten napoprvé úspěšný je umístěn ve stínu mezi 3 tujemi - severozápad. Druhý úlek poblíž bylinkového záhonu (že by ji odradila vůně bylin), strana jihovýchod. Každý den, když jdu okolo obydleného úlku, chvíli se pozdržím a pozoruji vylétající a přilétající dělnice. Mohu potvrdit poznatek, který jsem vyčetl na fóru, že pozorování čmeláků je návyková záležitost. Alespoň v mém případě tomu tak je.
Příští rok vyrobím ještě další 2 úlky, ať se to na zahradě těmito roztomilými tvory jen hemží. Je radost na ně pohledět.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyros píše: Každý den, když jdu okolo obydleného úlku, chvíli se pozdržím a pozoruji vylétající a přilétající dělnice. Mohu potvrdit poznatek, který jsem vyčetl na fóru, že pozorování čmeláků je návyková záležitost. Alespoň v mém případě tomu tak je.
Příští rok vyrobím ještě další 2 úlky, ať se to na zahradě těmito roztomilými tvory jen hemží. Je radost na ně pohledět.
Kyrosi,u mně to je také tak. :lol:

Našel jsi v opuštěném čmelínu základní buňku se džbánečkem?Ze začátku je to docela malé,tak jsi to mohl přehlédnout a někdy také i při hýbání hnízdním materiálem se matka vůbec neozve-třeba u polní to je běžné.Pochybuji,že by matka opustila založené hnízdo kvůli vůni bylinek nebo že by týden čmelín navštěvovala a pak si to kvůli té vůni rozmyslela. ;) Nejpravděpodobněji měla na pastvě nějakou nehodu.
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Niky, to mě teda nenapadlo podívat se po té základní buňce se džbánečkem. Určitě to ale udělám a dám vědět. Poněvadž se čmeláky letos začínám, tak bezpečně poznám jen zemního, ale ztracený byl podstatně menší hnědý snad i trochu do rezava. Polní to podle obrázků nejspíš nebyl. Příští rok ten opuštěný úlek určitě najde novou nájemnici. V tom druhém úlku je toho na pozorování hodně :D
Odpovědět