Slimáci

Tipy a rady na ochranu čmelína před škůdci.
Odpovědět
Klára
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 02. črc 2020 13:08:21

Dobrý den, jsem začátečník a mám letos prvně čmelín umístěný v zemi a osídlen čmelákem zemním, výletový otvor je opatřen ochrannou klapkou. 29.6. 2020 byla spatřena první královna a výletový otvor byl v běžném stavu. 30.6.2020 bouhužel mi do čmelínu vnikl slimák. Vchod byl přeplněn - čmeláci nemohli projít rourou (světlost 22 mm), roura je dlouhá 1,5m. Slimák postupoval rourou a dělnice i nové královny obaleny slizem uhynuly v přístupové rouře a ta se stala neprůchodnou. Jediné co se mi povedlo bylo ustřižení přístupové roury ve vnitřním prostoru a nahrazení novou s tím, že vchod byl umístěn na horní výstelku. Rozebrání hnízda v tomto rozvinutém stadiu jsem si netroufla. Na výstelce byly též oslizlé uhynulé jak dělnice tak královny. V této fázi, z obavy opakování celé situace, jsem odstranila ochrannou past a ponechala otvor jako výletový a nechráněný. Rouru s klapkou jsem ponechala aby naučené dělnice nalezly lépe vstup. Prosím o radu jak dlouho asi mám takto hnízdo ponechat aby dostali šanci líhnoucí se královny a zároveň se hnízdo nestalo semeništěm škůdců? Máte nějaký typ jak do budoucna lépe zabezpečit vchod? Slimáky denně sbírám, letos je jich enormní množství. Děkuji za typy.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Letos je to se slimáky hrůza :x .2x jsem měla štěstí přistihnout slimáka,když ještě nebyl úplně uvnitř a vytáhnout ho.A to mám úlky na stojanech :( .
A nemůžete klapku nainstalovat na místo kde byla ta past a je teď otevřeno? :?:
K napadení zavíječem může totiž stačit i jediná noc pokud se v okolí vyskytuje :( .
Také přemýšlím jak ochránit ;) .
Klára
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 02. črc 2020 13:08:21

Další klapku nemám, a pokud zůstalo otevřeno jediný den tak je pozdě, takže i kdybych objednala tak to jsou cca 3 dny. Pro otevření rozhodla i situace když jsem kolem 17 hod odpoledne načapala dalšího jak leze na "vyměněnou klapku", jen mi de o časový odhad kdy se škůdci začnou líhnout..... Matka je již zřejmě mrtvá, 2 dělnice vynášely larvy. (larvy mohly být i uhynulé??) Po odstranění pasti, jsem ji hned kontrolovala, obsah - 3 mouchy) Let dělnic je mnohem slabší ale stále celkem častý cca 15 do 10 min. Dnes 2 vylezly nové královny. Ohledně slimáků myslím na zapuštění sklenic s pivem, ale bojím se abych spíš neutopila čmeldy..
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pokud už vyletěly nové matky,tak je to dobré. :) I kdyby tam vletěl nějaký zavíječ,tak už nemůže napáchat tolik škody. ;)A do toho otvoru v pasti nepolezou slimáci?
Klára
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 02. črc 2020 13:08:21

Otvory na past byly 2 blízko sebe zakrytí jsem řešila bylinkovým květníkem (má více otvorů ) otočeným dnem vzhůru. Tak snad slimáci nezacpou výlezy.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Nerad ruším dámy, ale chci se raději zeptat. Jestli jsem to pochopil, tak slimák podleze klapku? Tak to se mi ještě nestalo a přiznám se, že mě to ani nenapadlo. Zabránit tomu jde asi jen pomocí nějaké západky na klapce. Ale chodit otvírat v půl páté by se mi asi nechtělo. No tak držím palce, ať je nových královen co nejvíce. Ale je vždy člověku líto, když hnízdo skončí před, nebo v začátku prázdnin.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ano,slimák vleze pod klapku a nacpe se do vchodu a pomalu se souká dovnitř :x .
Mě se to také letos stalo poprvé,včera jsem tahala dalšího,z poloviny už byl uvnitř.A ne v noci,ale přes den,proto jsem si toho náhodně všimla. ;)Každý rok máme hodně slimáků,ale letos je to úplný extrém kolik jich je-to ty dlouhodobě vydatné srážky.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Tak jsem zažil hrůzostrašné ráno. V 6 ráno jsem se kouknul na kamerky, kteří čiperové už pracují a na česně zemního hnízda jsem v potemnělém záběru uviděl cosi velkého tmavého. Byl to obrovský skvrnitý slimák, kterého už naštěstí masírovali pracovití čmeláci svými nožičkami, jak přes něj lezli. Jeden na něm přistál a trochu vytuhnul. Asi po 25 vteřinách sjel po slizu a spadnul kamsi mimo záběr. Být na chalupě, tak bych vystartoval a vetřelce odstranil. Jenže jsem byl 80 km daleko. Takhle brzo ráno jsem nevěděl komu ze sousedů zavolat aby tam zašel a zakročil. Nakonec se slimák odebral na spodní stranu česna, kde zůstal. V poledne jsem nasměroval likvidátora a bylo po nerváku. Kdybych tu před pár týdny nečetl, jaké patálie může tenhle odpudivý živočich napáchat, možná bych byl klidnější. Krátký sestřih jsem dal na youtbe.
https://youtu.be/qnwws60fAtE
Odpovědět