sýkorky

Tipy a rady na ochranu čmelína před škůdci.
Odpovědět
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Milí přátelé,
mnozí z nás mají ve svých zahrádkách budky pro sýkorky, kde tito ptáčci hnízdí. Mnozí z nás ptáčky krmí, a to nejeden z nás po celý rok, tedy i vlétě. To je bezpochyby záslužné. Nicméně pravidelně jsem byl nucen učinit zkušenost, že sýkorky, které jsem do naší zahrádky nalákal (každoročně osídlují vystavené budky a jsou celoročně přikrmovány), projevují zájem o mé čmeláčí budky. Utržená škoda se u mě drží v usnesitelných mezích a přikláním se k názorům, že by bylo přehnané k záchraně čmeláků vyhánět sýkorky ze zahrádky. Proto prosím o Vaše zkušenosti, zda už někdo z Vás zaznamenal, že by čmeláčí hnízdo bylo vážně ohroženo nebo dokoce odsouzeno k zániku v důsledku atak ze strany sýkorek. V zájmu mých sýkorek i čmeláků by mě velmi potěšil Váš všeobecně negativní feedback, přesto prosím o všechny zkušenosti.
S díky a pozdravy František
P.S.: Má zkušenost: https://youtu.be/bEAYMgypgMk
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Moje zkušenost je, že pokud mají dostatek potravy, nechávají čmeláky být. Měl jsem i úl přímo pod krmítkem a když mi došlo, že by to mohl být problém, už jsem ho nemohl přemístit, ale čmeláci uvnitř velmi dobře prosperovali, pod svícnem je největší tma. Ptactvo přikrmuji celoročně a oni čmeláky nechávají být.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Jakube,
Tvá zkušenost potvrzuje má pozorování, že sýkorky někdy zkoušejí své štěstí u čmeláčích úlů. Ani u mě ještě nikdy nedošlo k vážnějšímu ohrožení. Nicméně, doslechlo se mi, že sýkorka je schopna číhat na vylétající čmeláky a každého z nich odchytit, aby nasytila své hnízdo. Nechce se mi tomu věřit a pevně věřím, že sýkorky ani mě ani mé čmeláky v mé zahrádce vážně neohrožují. Sýkorky u čmeláčích budek pozoruji teprve ke konci sezóny (pravidelně koňadra, která ale u mě nehnízdí) , kdy už zpravidla v navštíveném hnízdě není co zachránit. K čerstvě založenému nebo zvolna vyvinutému hnízdu si u mě sýkorky netroufají. Máte podobné nebo protikladné zkušenosti?
Srdečně zdraví František
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já bych řekla,že koňadry nejspíš loví čmeláky na kvetoucích ovocných stromech-třešních a dalších. :?:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Občas se stává, že zmizí nebo se poztrácí první dělnice. Na to má samozřejmě vliv více faktorů. Ale pokud je např. chladný a deštivý květen, trpí nedostatkem potravy jak čmeláci tak mláďata sýkor. Loni mi takto chodily sýkory přímo na klapku chytat malé dělnice čmeláků rolních. Vyřešil jsem to kusem králičího pletiva, kterým jsem čelo úlu překryl. Když se znovu oteplilo, potravy pro sýkory přibylo a byl už klid. Každopádně to chce hlídat a sledovat. Když matce vylétnou první dělnice, ještě není vyhráno....
Odpovědět