Stránka 1 z 1

Ochranná klapka

Napsal: sob 09. dub 2016 14:49:29
od Tomáš
Ahoj,

chci se jen zeptat, za jak dlouho cca od prvního dne máte plně přiklopenou klapku? Jen orientačně prosím.

Díky za odpověď.

Tomáš ;)

Re: Ochranná klapka

Napsal: sob 09. dub 2016 15:42:18
od Niky1
Já klapky používám teprve druhou sezónu.Plně zavřenou 5 až 6 dní,je to dost individuální.Třeba minulý rok jedna zahradní bez problémů zvládala zavřenou klapku po třech dnech,zatímco zemní i po více než 7 dnech měla problém vylézt ven.Vždycky klapku poodstrčila ale nepokračovala ven,někdy to i vzdala a vrátila se do hnízda a za nějakou dobu to zkusila znovu,dost jí myslím vadilo to hlasité klapání co klapka vydávala.Stačila jí malinka škvírka nedovřená aby vylezla ale plně zavřenou klapku později někdy otevřela,jindy zas měla problémy.Neměla jsem na to nervy,tak jsem ji tam vložila malinký kousíček bavlny a při stmívání jsem vždy klapku zavřela.

Jsem zvědavá jak to půjde letos.Zemním jsem začala přivírat 4.4. a lučnímu o den později a má ji teď na stejné úrovni jako zemní.Dnes jsem chtěla zavřít úplně,ale kvůli dešti to odložím,abych jim létání v dešti ještě nestěžovala zavřením klapky.Času je momentálně dost,když je teprve začátek dubna.

Re: Ochranná klapka

Napsal: ned 10. dub 2016 11:18:47
od Honza79
Používám klapku třetím rokem. Zavírám ji až s prvními dělnicemi. Tedy cca měsíc po osídlení. Prvních čtrnáct dní dní matku nestresuji touto záležitostí vůbec. Pak postupně začnu klapku přivírat tak na 3/4 aby se jí matka jen lehce dotýkala. Když se objeví první dělnice a s klapkou se seznámí, zavřu ji naplo. Postupně se s ní naučí, případně si i pomůžou. Jednou jsem si všiml, jak matka rolního pomáhala občas zevnitř klapku nadzvedávat, drobné dělnice s tím měly ze začátku problém.

Jinak důležité je pravidelně udržovat čistotu klapky a česna, klapka musí skutečně přiléhat. Jinak se nám tam zavíječ v průběhu sezony stejně dostane. Platí to zejména u velký druhů čmeláků. Jejich hnízda jsou více cítit (zavíječ je snáze najde) a také dovedou do vchodu natahat různé zbytky výstelky, pylu apod.

Re: Ochranná klapka

Napsal: úte 03. kvě 2016 11:27:26
od kavcaa
Chtěla jsem se zeptat.Dáváte na klapku ještě zátěž ? Jak se uvádí v chytré knížce? Bála bych se, že to neodhadnu a budou to mít těžké až moc.A zkoušeli jste někdo "ochránit" čmelín bez klapky alespoň přikládáním aromatických bylin ke vchodu.Zemní má vchod zanesenej mechem/udělala si jen malou dírku a tu přivírá a otvírá podle počasí/.Asi to zkusím.Alespoň něco.

Re: Ochranná klapka

Napsal: úte 01. srp 2017 18:54:20
od Karel
Přestože ji používám tak neposkytuje plnou ochranu a proto ji vždy doplňují o soubor dalších opatření neboť je lépe když klapka selže mít ještě zálohu
Učím ale matku hned 3 den po osazení, kdy postupně přivírám klapku což je tak 5dní u matek 0 generace , jak se to naučí matka už nechávám zavřenou , dělničky to zvládnou ty nikdy hnízdo neopustí, matka může pokud ji zvedani nenaučime

Re: Ochranná klapka

Napsal: sob 06. dub 2019 23:05:53
od Pavlík
Na otázku "kdy začít zavírat klapku" nelze jednoznačně odpovědět. Záleží např. na tom, zda učím otevírat klapku královnu chycenou v přírodě, nebo zda učím otevírat klapku přivezenou královnu s dělnicemi z Troubska. V prvním případě, kdy odchytnu královnu v přírodě a v úlku zůstane jí nechám 3 až 5 dnů klapku zcela otevřenou, aby nepociťovala žádné druhotné tlaky a úlek hned neopustila. Poté jí ob den postupně přivírám, aby si královna zvykla na postupný tlak a samostatné otvírání klapky. Toto postupné zavírání klapky trvá zhruba 10 až 15 dnů. Původně dříve jsem vždy klapku při setmění zcela uzavřel a ráno při rozednění otevřel od prvního osídlení úlu královnou. Dnes, kdy jsem v důchodu pohodlnější a není záruka včasného ranního otevření klapky, postupuji podle výše uvedeného. Je-li deštivé počasí čas přizavírání mírně prodlužuji. Jestliže přivážím královnu s dělnicemi z Troubska, na cestu domů uzavřu napevno výletový otvor špuntem, aby mě dělnice svým případným výletem neomezily v řízení. Po usazení doma na stanovené místo špunt z výletového otvoru odstraním. Jelikož královna již úlek neopouští a stará se o potomstvo, klapku nechám pro dělnice málo přiotevřenou a zhruba po třech dnech jí zcela uzavřu. Mám zkušenost, že dělnice si s otvíráním klapky lépe poradí a úlek neopustí, než to je u odchycené královny v prvním případě. K rychlejšímu uzavírání klapky mě již donutil případ, že čím déle je obydlený úl na stanoveném místě, vytváří se v úle i stále více pachových stop, tím je větší šance napadení predátorem obzvláště zavijačem.