Zavíječ čmeláčí

Tipy a rady na ochranu čmelína před škůdci.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj, nedělal jste někdo past na zavíječe ze zbytku hnízda z minulého roku? Přemýšlím, jestli nezachovat někde načichlé hnízdo z tohoto roku pro pasti do další sezony.

Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
Hanka
Příspěvky: 7
Registrován: pát 11. srp 2017 19:15:55

Ahoj,
to jsem zatím nezkoušela, ale zní to zajímavě. Já na příští rok přemýšlým, že bych ochranou klapku doplnila větracím okénkem, které má nalákat predátory (popsáno na www.cmelaci.cz).
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Dobrý nápad určitě. Je potřeba proti zavíječi bojoval asi mnohem víc. Já jsem tento rok používal klapku i čmelín od ZD a snažil se ji kontrolovat pravidelně a stejně mi tam nějak prolezl. Ze silného hnízda udělal paseku, ale nějaké mladé matky nakonec vylétly.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tomáš píše:
sob 12. srp 2017 13:21:19
Dobrý nápad určitě. Je potřeba proti zavíječi bojoval asi mnohem víc. Já jsem tento rok používal klapku i čmelín od ZD a snažil se ji kontrolovat pravidelně a stejně mi tam nějak prolezl. Ze silného hnízda udělal paseku, ale nějaké mladé matky nakonec vylétly.
Já to měl podobně u zahradních. Matky vylétly a larvy zavíječe jen urychlily zkázu hnízda. Bohužel, takové štěstí nebylo dopřáno skalním u rodičů v pařezu. I přes klapku hnízdo zlikvidovaly larvy zavíječe. Sice jejich invaze nebyla velká, objevil jsem asi 15 tučných larev, ale ke konci hnízda to stačilo. Včera jsem hnízdo zrušil, nebyl tam už ani jediný živý čmelák a téměř všechny buňky sežrané. :(

Mám podezření, že u velkých kolonií zůstávají za teplých noci někteří jedinci na česně nebo ve vstupním otvoru a klapku nadzvedávají za účelem větrání. Jak to známe přes den, když se někdy hnízdo přehřívá. Stačí pak jeden jedinec, co posedí hodinku pod přivřenou klapkou a je hotovo.....

Další možnost mě napadá, zda samička zavíječe nemůže naklást vajíčka přimo na okolí klapky. Miniaturní larvičky si pak třeba čmeláci nanosí na nohách do hnízda. Prostě to je ten připad, kdy hnízdo čmeláků vydrží až téměř do konce, matky se vylíhnou a pak se objeví nějaké larvy zavíječe, které zkázu celé kolonie dokončí. Není případ, kdy samička zavíječe pronikne až k hnízdu a její rozežrané larvy zlikvidují celé hnízdo během několika dní.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Detail pasti podle pana Čížek. Lepem namazanou vložku z pet lahve vložím částečně do novodurové trubky, která je zevnitř ještě chráněna minimálně 2x jemnou drátěnou síťkou. Zvenku už je jen včelařská mateří mřížka nalepená na kousek instalatérské izolace, na kterou se pak natáhne vložka z pet lahve. Vložka je sešita sponkami nebo přelepena izolepou.

http://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Oc ... _parazity/
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,moc děkuji,že jsi to umístil tady a s obrázky :D .Tak to bude lépe dohledatelné nejenom pro mně ale i pro další a nováčky. :)
Pavlík
Příspěvky: 10
Registrován: pát 20. led 2017 19:48:15

Je plnou pravdou, že zavíjač umí napáchat hotovou zkázu. I mne loni napadl /ale jen jeden úlek/ zavíjač v době, kdy jsem postupně ochrannou klapku postupně den ze dne zavíral, aby si dělnice navykly klapku otvíra. Mám ale dojem, že zavíjač má mnoho různých způsobů jak se do úlku dostat. No a když už začínají vylézat housenky z úlku - je pozdě. Zaujal mě názor Honzy, s nastražením pasti. Je to úžasný nápad, ale využitelný jen tehdy ústí-li trubice do úlku. Jestliže ovšem mám většinu úlků v místnosti a vchody do nich jsou přes zeď, musím vytvořit v uvedené pasti z venku přímo v omítce prostředí jako v úlku. Proto z loňského roku využiji při čistění vysídlené hnízdo a zasunu ho do ústí díry v omítce. Poté s petkou,trubkou a mřížkou postupuji stejně jak uvádí v návodu Honza. Tuto past zavedu vedle úlku až vidím, že úlek je zabydlen.
Odpovědět