Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zdravím v novém roce a přeji nám všem co neúspěšnější sezónu :D ,už se to pomalu blíží :lol: .

Pepane,vypadá to dobře.Tím ohřevem se lep asi určitě lépe nanáší. ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Také přeji výbornou sezónu, já včera zpracovával zbytky dřeva co zbylo po rekonstrukci terasy a vyrobil jsem podstavce pod úly.

Zde budou 4 velké čmelíny:
Obrázek

Tady budou 3 pro menší druhy:
Obrázek

Pak plánuji vyrobit dva závěsné, které půjdou na terasu, kde loni vylétaly matky rokytových a jeden na zem, kde byly zemní. Nepočítám s plnou obsazeností, chci co největší pestrost druhů a tak možná zůstanou nějaké neobsazené.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Prajem všetkým naj do nového roka.
brumla
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 07. čer 2018 15:48:38
Bydliště: Všešímy Praha východ

Zdravím všechny v Novém roce a přeji hodně úspěchů, nejenom se čmeláky. Dlouho jsem nebyl přihlášen, nějak jsem ten minulý rok nestíhal, ale snad naší péčí s paní o čmelín jsem přispěl k dobru té naší přírodě. Prosím o konzultaci, letos se mi podařilo osídlit jeden čmelín, zemními, vyletěla spousta královen, a konečně jsem se dostal k čištění úlku. Přikládám foto, v hnízdě zůstala jedna královna, snad živá, úlek mám stále ještě venku. Dá se pro ni něco udělat?
Děkuji.
https://brumla58.rajce.idnes.cz/Cmelin#Hnzdo.jpg
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,umístil jsi je zajímavě,už jsem zvědavá,které druhy tam budeš mít :) .Jen nevím jestli ti ty nohy brzy neuhnijí pokud je nemáš na železných patkách?
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

brumla píše:
úte 01. led 2019 19:31:40
Zdravím všechny v Novém roce a přeji hodně úspěchů, nejenom se čmeláky. Dlouho jsem nebyl přihlášen, nějak jsem ten minulý rok nestíhal, ale snad naší péčí s paní o čmelín jsem přispěl k dobru té naší přírodě. Prosím o konzultaci, letos se mi podařilo osídlit jeden čmelín, zemními, vyletěla spousta královen, a konečně jsem se dostal k čištění úlku. Přikládám foto, v hnízdě zůstala jedna královna, snad živá, úlek mám stále ještě venku. Dá se pro ni něco udělat?
Děkuji.
https://brumla58.rajce.idnes.cz/Cmelin#Hnzdo.jpg
Otázkou je, proč v hnízdě zůstala. Někdy se to stane, většinou ale všechny matky odletí zimovat do přírody. Matka taká nemusí být v pořádku. Osobně bych ji tam už nechal, pokud vydržela až do těchto dní. Při velkých mrazech bych úl překryl dekou a dál bych ji nerušil. Na jaře až se oteplí, bych úl otevřel a pokud by byla živá, tak bych ji nakrmil a pustil na svobodu. Úl je pak samozřejmě nutné pořádně vyčistit a starou výstelku zlikvidovat.

Ještě je možnost matku vyjmout a nechat přezimovat v malé plastové krabičce někde v lednici, ale to asi nebude úplně nejvhodnější. Jednak stres, možné probuzení a navíc je lepší mít pro tyto účely samostanou lednici, ale to tedy už je laboratorní chov. Napadá mě jedině případně pomoc pana Jaromíra Čížka. Nejsem si ale jistý, zda by nyní zimující matku navíc s nejistým původem a hlavně zdravím přijal.

Jestli koukám dobře, tak na fotkách jsem zahlédl hmyzí hotel poměrně blízko čmelínů. Pozor na to, raději bych ho dal úplně pryč nebo rozhodně někam na druhý konec zahrady. Hrozí napadení čmeláčích hnízd od vosiček Melittobia acasta, které často parazitují u včelek samotářech v hmyzích hotelech.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
úte 01. led 2019 10:51:27
Také přeji výbornou sezónu, já včera zpracovával zbytky dřeva co zbylo po rekonstrukci terasy a vyrobil jsem podstavce pod úly.

Pak plánuji vyrobit dva závěsné, které půjdou na terasu, kde loni vylétaly matky rokytových a jeden na zem, kde byly zemní. Nepočítám s plnou obsazeností, chci co největší pestrost druhů a tak možná zůstanou nějaké neobsazené.
Kaosi, máš to pěkné. Vzhledem k poloze zahrady u lesa máš možnost na opravdu zajímavý a úspěšný rok. ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Niky1 píše:
stř 02. led 2019 8:35:22
Kaosi,umístil jsi je zajímavě,už jsem zvědavá,které druhy tam budeš mít :) .Jen nevím jestli ti ty nohy brzy neuhnijí pokud je nemáš na železných patkách?
Nožky musím ještě dodělat, takže bude :-)
brumla píše: Zdravím všechny v Novém roce a přeji hodně úspěchů, nejenom se čmeláky. Dlouho jsem nebyl přihlášen, nějak jsem ten minulý rok nestíhal, ale snad naší péčí s paní o čmelín jsem přispěl k dobru té naší přírodě. Prosím o konzultaci, letos se mi podařilo osídlit jeden čmelín, zemními, vyletěla spousta královen, a konečně jsem se dostal k čištění úlku. Přikládám foto, v hnízdě zůstala jedna královna, snad živá, úlek mám stále ještě venku. Dá se pro ni něco udělat?
Děkuji.
https://brumla58.rajce.idnes.cz/Cmelin#Hnzdo.jpg
Mě se zdá, jako by ta matka měla vyholené chloupky nad zadečkem. Je skutečně živá? Nemůže to být stará mrtvá matka?
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pořád mi vrtá hlavou jak s určitosti rozlišit brachicomu od mouchy domácí ;) .Ty přeci mají stejné kukly,takže pokud ji nepřichytím při kladení larev(což je nemožné),nejspíš nemůžu podle kukel poznat,zda to je opravdu Brachicoma nebo jen moucha. :(
Tady na odkazu(je třeba sjet níže na stránce)je vidět larvu v buňce čmeláka http://www.insektenstaaten.de/GefahrenHummel.html
Naposledy upravil(a) Niky1 dne ned 20. led 2019 18:59:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Niky, ale proč by moucha domácí lezla do úlku přes klapku ? Počítám není tam pro ni nic moc extra lákavého, aby ji to stálo za námahu...
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Odpovědět