Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj,
kromě cmelinů ze zelenedomacnosti, jde ještě někde pořídit něco podobného a kvalitního podle vás? Klidně i zahraničí. Díky moc ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tomáš píše:
úte 26. lis 2019 21:18:52
Ahoj,
kromě cmelinů ze zelenedomacnosti, jde ještě někde pořídit něco podobného a kvalitního podle vás? Klidně i zahraničí. Díky moc ;)
Ahoj,
nabídka čmelínů je obecně nic moc, existuje spousta prodávaných produktů, co jsou spíš rakve pro čmeláky. Já si vyrábím čmelíny sám a vyrábím je i ve větším mnžství a prodávám i na eshopu zde, můžeš se mrknout.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj v novém :)
Na
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/U ... odel_2020/
je vylepšený model pasti pro rok 2020.
Úprava vychází z podnětů a nápadů Jakuba Černého a Ondřeje Herzoga . První, kdo realizoval boční past již v roce 2019 byl Pepan, já pouze aplikuji získané zkušenosti na svůj model :) .

Jinak mám zakoupené 4 nové s boční pastí od Jakuba - kde je past již integrovaná, dílenské zpracování vypadá mnohem lépe a klapka je celkově mnohem více dotažená (uhelonový závěs místo těch cvočků, správné polepy a lepší žlábek) než ta od Zelené Domácnosti.

U těch od Zelené Domácnosti se docela klíží zadní strana, tím jak tam udělali ten zářez pro stříšku. Mám některé, kde to neustále padá při sebemenším větru a pak ty , kde naopak nejde stříška ani nandat neboť se klížilo k sobě. Holty ty léta testování jak píše Dobrý .... jsou znát... Nejsem překvapen, ale bohužel kupovat všechny nové od Jakuba je dost investice, takže zatím musím dosloužit v úpravách, které tady posílám. Na nový nákup je ale u mne vcelku jasná volba ....

Obrázek
Naposledy upravil(a) Karel dne pát 29. lis 2019 10:11:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobré ráno. Pro upřesnění, boční past z krátké
trubky je můj nápad. Viz. fotky na 2019. :)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
pát 29. lis 2019 7:30:22
Dobré ráno. Pro upřesnění, boční past z krátké
trubky je můj nápad. Viz. fotky na 2019. :)
Tož upraveno v textu u popisku, prvenství ti upírat v žádném případě nechci :lol: , já jen chci, aby mi to fungovalo .
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ahoj Pepane,do které pasti se ti prosím nachytalo víc škůdců?Do té boční nebo té ve větracím otvoru?
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím. Karle díky. Tu past z boku klapky jsi vymyslel ty! Já jsem ji jen modifikoval.
Místo dvou rovnoběžných desek jsem použil krátkou trubku z napáječky pro exoty.
Jako vstup jsem udělal klobouček z uhelonu s dírkou u prostřed. Ten jsem vlepil do trubky.
Trubka je namazaná lepem.Další síťka je v klapce. Výhoda je ,že škůdce vleze přes dírku dovnitř
a neví o lepu. Pak neumí najít cestu zpět a jakmile v trubce vzlétne tak se přilepí.
U tvého řešení dvou destiček mohl "škůdce" z kraje zjistit lep a zavčas vycouvat.
Ale to je jen moje domněnka.
Vše je nejlíp vidět na těch fotkách.
Niki já větrám jen přes střechu. Ty pasti z boku klapky jsem měl letos jen u dvou úlků na zkoušku.
Něco se tam chytlo jestli moc nebo málo to nevím, posuď sama.( viz. fotky předposlední příspěvek 2019).
Na tu dvojitou síťku pod střechou jsem chtěl dát perforovaný pásek s lepem a využít jako past.
Tam by se toho nachytalo nejvíc , ale bylo mi líto pavouků kteří by se přilepili .
Proč by na to měli doplácet ?
A tu ochranu mi vlastně dělají teď oni perfektně a také mravenci tam slídí ,ale dovnitř se nedostanou.
Pavouci hlavně Tegenaria a Ageleny, třesavky a různé snovačky.

http://www.pavouci-cz.eu/Pavouci.php?st ... ria_atrica
Ten čmelák na titulní stránce je jak v mlze a není pořádně vidět což by měl (můj názor).
Ty hvězdy mají nějaký účel ,nebo jen efekt?
Tak zatím nashledanou... :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak pavouky kvůli čmelákům nemám ráda.Několikrát jsem je přistihla jak se na čmeláka nějaký rozběhl,když čmelák nepřistál přímo na klapce a hledal kolem úlku :x .
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobrý večer. Já mám s těma pod střechou dobrou zkušenost , ale pavučiny
kolem úlků také nesnesu.
Jinak se umí čmelák perfektně vyhnout pavučině co jsem si všiml , ale pro jistotu je dávám pryč.
Dnes jsem čistil poslední úlek rolních a ještě tam byli dva živí. Nafotil jsem je a také tu druhou past,
aby jste viděli co se chytlo.
Jinak přeji administrátorům, ať se jim stránky podaří dle jejich představ. Já bych to neuměl...
Tak zatím nashledanou... :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

image hosting cdn

Obrázek

Obrázek

Obrázek

image hosting
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den. Přeji všem fanouškům čmeláků, hodně úspěchů a radosti z jejich chovu v roce 2020.
Za dva měsíce je to tu...(do té doby bych si přál trošku sněhu.) :)
Odpovědět