Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Tak jako by mě slyšela, že si stěžuji a po 4,5 hodinách přiletěla. Doufám že ocení to mírné prohřátí. Topení i čidlo od teploměru jsem do výstelky necpal, abych jí to tam nerozvrtal, takže měřím nad výstelkou a topím po straně, ale aspoň ta změna teploty bude pozvolnější.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahoj všem,
tak mám taky všechny čmelíny připraveny na ubytování,přibyl jeden nový,takže 12 a dva zapůjčené,které si majitel od loňska nějak nevyzvedává.
Od pondělka jsem zkoušel usazovat 4 zemní,bez zavírání česna jsem čekal cca 15 minut a matky se neobjevily-druhý den jsem je zkontroloval,ale zatuhlá nebyla žádná,jen prázdno.Pak byl pokus o rolního,taky jsem nezaregistroval výlet,jedna matka zahradního-ta bez zájmu vyletěla a jedna luční,byla ve čmelíně přes 5 minut a stále se ozývala vzteklým bzučením,pak vyletěla taky bez zájmu.Ode dneška už jen 3 stupně,takže týden bude bez čmeláků.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Kolega Zdenek-chováme ve stejné lokalitě společně-mi už ve čtvrtek hlásil navrátilku rokytovou a navrátilku zemní.Rokytových se objevilo okolo starého čmelína nejmíň další dvě,tak má obavy o bitvu o čmelín.Sice připravil vedle budky,kde by se mohly další královny usadit,popřípadě odchytit a přenést dál od hnízdiště.Snad se mu to podaří ohlídat nějak...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Hugo.008 píše:
sob 21. bře 2020 14:39:35
Ještě bych měl otázku na Kaose, kolika wattový vyhřívací kabel používá, případně o kolik stupňů nad okolí to vyhřeje. Vím že už to tu psal, ale nenašel jsem to.
Dík za případnou reakci.
Mám 15 W a 3 m dlouhý v mezistěně, zvedne to o cca 8°C
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Hm, v mezistěně :idea: . Asi si budu muset nastudovat konstrukci tvých úlků :) . Ale to sem asi nepatří. Proto se přesouvám do tématu "technické parametry čmelínů", nebo tak nějak.
U Č.Lípy dnes ráno v 6:30 -3.5°C a chvílemi padal takové ty vločky, jako drolený polystyrén. Jívy jsou prázdné a větší bzukot asi dnes nehrozí.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravim všetkých.Tak navratilka zemna /16.3./ funguje ale pohyb kamienka je tak 2x za deň.Teplota ráno -4.Vsetky cmeliny mám v zemi .Majte sa.
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Zdravím všechny z německého Rostocku!
Už druhou sezónu se tu snažím o chov čmeláků podobně jako předtím v ČR, celkem je to můj pátý rok s nimi. Minulá sezóna se úplně nevyvedla, kvůli pracovnímu vytížení a častému cestování jsme s dětmi začali chytat až koncem dubna a nakonec jsme měli usídlené jen dvě zemní. A to si ještě jedna z nich našla úlek sama a vyhnala původně ubydlenou matku skalního. Oba úly byly bohužel během sezóny napadeny zavíječem (nejpravděpodobněji opět kvůli našemu častému ježdění mezi ČR a D a nemožností denně čistit klapku od poztrácených rousek), nicméně nové královny se jim ještě podařilo odchovat.
Letos jsme se tedy připravili lépe, na chov-cmelaku.cz jsme nakoupili nové vylehčené klapky, uhelon a nástavce na větrací otvory (díky za poslání do Německa, kaosi, a omlouvám se všem za neskrytou reklamu :D ), pod střechy úlů jsem dal nové těsnění a objel všechny spáry tavnou lepící pistolí. Snad se tentokrát podaří parazitům zamezit vstup.

Počasí je tu teď podobné jako v ČR, přes den krásně slunečno a 6-10 stupňů ve stínu, nicméně v noci teploty klesají pod nulu. Minulý týden jsme na procházkách zaznamenali první hledačky, několik zemních, jednu skalní a jednu luční, kterou se nám podařilo chytit, úlek ale nepřijala. I když je Rostock cca 500 km severněji, druhová skladba čmeláků je tu v podstatě stejná jako v ČR, žádný u nás nežijící druh jsem zatím neviděl.
Dnes jsme byli úspěšnější, ubytovali jsme jednu krásnou velkou zemní a jednu menší, kterou se mi nepodařilo přesně určit. Jedná se buď o tmavší variantu čmeláka zemního, nebo zahradního. Hruď má celou černou s velmi nezřetelně naznačeným žlutým půlměsíčkem za hlavou, na začátku zadečku žlutý pruh a jeho konec je bílý. Budu se v příštích dnech snažit ji vyfotit a určit přesněji. Do úlu se jí vůbec nechtělo, trvalo tak tři minuty, než ze stříkačky vlezla do vletového otvoru, nicméně po půl hodině předvedla ukázkový pamatovací let.
Ani zemní se dovnitř nechtělo, ačkoliv od odchytu do přenesení neuběhlo ani pět minut. Pak se jí pro změnu zase nechtělo ven, takže jsem jí po tři čtvrtě hodině chtěl vypustit. Seděla navrchu výstélky u větracího otvoru a jakmile jsem nadzvedl víko, vznesla se krátce do vzduchu, začala si ho prohlížet a znovu usedla na výstélku. Střechu jsem tedy rychle zavřel a větrací otvor jsem zvenku ještě zalepil lepící páskou. Používám hlavně čmelíny ze ZD a vnější dřevěný kryt větrání úplně nedoléhal (spára asi 1 mm) a matka tak zřejmě cítila proud čerstvého vzduchu. Za deset minut matka vylezla a udělala pamatovací let. Asi za pět minut se vrátila a znovu zalezla do úlku. Je tedy celkem jisté, že ho přijala. Všude se píše, jak jsou ve fázi ubydlování čmeláci citliví na jakékoli vyrušení, což je jistě pravda. Toto byla naštěstí výjimka potvrzující pravidlo.
Přeji všem hodně úspěchů a zábavy ! :)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Vítám tě mezi námi, u nás je ještě pořád dost zima, v noci -6°C a přes den maximum 4°C.

Kromě dvou lučních vyhřívajících se na slunci nic. Odpoledne se ovšem vrátila do úlu luční usazená minulý pátek. Okamžitě začala hojně létat, má zapnuté topení, v noci bude ještě mrznout.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Díky kaosi, s tím topením to budu muset příští rok taky nějak vymyslet, dneska tady bylo v noci minus pět. Máš nějaké zkušenosti s použitím topného kabelu do úlů od ZD? Napadá mě, že by mělo stačit udělat dvojité dno a mohlo by to fungovat... Pak jsem se chtěl ještě zeptat, používáš nějaké těsnění pod stříšku proti průniku parazitů?
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ad topení v úlu od ZD, dvojité dno by fungovat mělo ale před osídlením doporučuji otestovat teplotu na dně.

Těsnění střechy jsem měl loni, proti zavíječi funguje pro melittobií je to ale naprosto průchozí. Takže to řeším zbroušením horní hrany, aby byla hladká, na ní mám čtvereček z polykarbonátu 0,75 mm a na tom stříška s těsněním. Těsnění přitlačí polykarbonát k hraně dřeva a melittobie už neprojde.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět