Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Díky moc, kaosi!
Míra2
Příspěvky: 39
Registrován: pon 03. dub 2017 14:03:30

Ahoj všem, po třech letech se opět chystám na usazování a vskutku zajímavé chování královen mě trochu zaskočilo.
Včera jsem usadil velkou zemní a když jsem sledoval jak se bude chovat při odletu, tak mě trochu zaskočila. Protože mám čmeliny v jedné řadě u zdi ca. po dvou metrech od sebe, tak mě překvapilo, že prolezla krom prvního i druhý, třetí a čtvrtý. Následně odletěla.
Dnes zase priletěla případá mi cizí královna a vyhodila mi kamínek nejdříve z krajniho a následně z dvou dalších, aniž by vlezla dovnitř.
S tim cestovaním z jednoho do druhého a třetího jsem již zažil před lety, ale vyhazování kamínků :shock: ...
Nemáte někdo podobnou zkušenost?
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Míra2:
Dnes sa mi stalo to isté, mám vedľa seba v metrovej vzdialenosti dva čmelíny. Najskôr vliezla do diery v jednom, hneď nato do druhého, len na začiatok otvoru a odletela. Samozrejme obidva kamienky preč.
Ináč včera som prišiel o zemného, ktorý lietal vyše týždňa a prežil aj to ochladenie. Pri návrate do čmelína ho zaregistroval pes a vyštartoval po ňom. Keby som to psíča nemal rád, tak ho asi zderiem z kože.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

julio píše:
pát 27. bře 2020 20:30:58
Míra2:
Dnes sa mi stalo to isté, mám vedľa seba v metrovej vzdialenosti dva čmelíny. Najskôr vliezla do diery v jednom, hneď nato do druhého, len na začiatok otvoru a odletela. Samozrejme obidva kamienky preč.
Ináč včera som prišiel o zemného, ktorý lietal vyše týždňa a prežil aj to ochladenie. Pri návrate do čmelína ho zaregistroval pes a vyštartoval po ňom. Keby som to psíča nemal rád, tak ho asi zderiem z kože.
Ahoj.Ja v týchto dňoch(hľadajúce kralovny,usadzovanie)psa minimálne púšťam na dvor.Musi viac fungovať v koterci lebo s obľubou chytá včely, čmeliaky a všetko čo okolo neho letí.Zemne som minimalizoval na 1cmelin ostatné majú redukciu lebo kralovny presmejdia všetky cmeliny a ktorý jej najviac vyhovuje tak do toho sa nasťahuje.Robotnice lozia do všetkých cmelinov v okolí (u mňa cca10 metrov).Neviem či tam zostava na klapkach jej feromon ale strašne ma tým vytacaju.Dnes mi prišla navratilka lúčna a s redukciou nemala žiadny problem za čo som šťastný.Majte sa.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Julio pokud ten pes tu matku nesežral, myslím, že se vrátí. Jen aby se vrátila včas a mezitím jí nezaniklo kladení.

U mě dnes neuvěřitelný klid. Oproti stavu před ochlazením strašný kontrast. Ani jedna hledačka za celý den. Viděl jsem jen čmeláky na květech, hájovou luční a už i rolní. Obávám se, že to spousta matek pozabíjelo.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,
tak rolní matka usazovaná na Josefa-druhý den bylo ještě hezky,ale další den sníh,hnus,zima,nevěřil jsem,že by čmelák se udržel,od 21 do 25 mrazy až k -8,přes den větrno,teplota od +1 postupně do +5,ve čtvrtek jsem zjistil,že čmelák vesele lítá.Čmelín je před chatou,žádné topení,jen klasické zateplení polystyrenem 1cm.Tak doufám,že hlášené ponedělní mrazy snad dá.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

kaos píše:
pát 27. bře 2020 21:54:59
Julio pokud ten pes tu matku nesežral, myslím, že se vrátí. Jen aby se vrátila včas a mezitím jí nezaniklo kladení.

U mě dnes neuvěřitelný klid. Oproti stavu před ochlazením strašný kontrast. Ani jedna hledačka za celý den. Viděl jsem jen čmeláky na květech, hájovou luční a už i rolní. Obávám se, že to spousta matek pozabíjelo.
Jakube uplne ten samy pocit mam i ja - vcera i dnes zatim ani tuk :( A to jsem namonotoval ty tvoje hezke nove klapky...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Bohužel to opravdu vypadá, že minimálně ve středních Čechách došlo vlivem mrazů ke ztrátám, např. zemní nejsou téměř vidět. Moje usazená hájová/zemní funguje, mrazy jsme přežili za pomoci topných kabelů. Začínají se probouzet zahradní, včera jsem měl dva usazovací pokusy. Jeden vypadal nadějně, zatím se ale nevrátila. Počasí nám opět přát nebude, tak se držte!
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Zdravím všechny,
už se to tu určitě mnohokrát probíralo, ale můžu poprosit zkušenější o radu ohledně přikrmování v těchto chladných dnech?
- Mám doma koupené sušené včelí pylové rousky, je vhodné je nyní po rozmíchání s vodou na pastu podávat?
- Je možné v nouzi podávat jen cukerný roztok, nebo je nezbytné vždy přidávat fruktózu?
- Jak je to s medem? Je opravdu vzhledem ke včelím nemocem pro čmeláky nebezpečný, nebo je riziko spíše teoretické? Pokud by se čmelákům (matce) podával, je vhodné ho ředit vodou?

Díky předem za odpovědi 👍
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Jinak počasí tady na severu v Rostocku se zkazilo podobně jako v Čechách, dnes ráno dokonce asi hodinu sněžilo. Čekají nás nejméně tři noci s teplotou do mínus tří. Zatímco včera jsme ještě s dětmi byli na lovu (viděli jsme cca 15 hledajících matek, až na jednu polní všechny zemní), dnes samozřejmě všechno spí. Zatím máme obsazené dva úly ze čtyřech (jedna zemní a jedna zemní/zahradní), tak snad v pohodě přežijou... Hodně štěstí všem!
Odpovědět